HELA DENNA SIDA ÄR EN ANNONS FRÅN GAME LOUNGE

Spela Sunt

Åldersgräns för spel är 18 år. Spelar du för mycket? Kontakta stödlinjen, stodlinjen.se.

Spelschema Damallsvenskan 2020

Spelschema Damallsvenskan 2020

Kan FC Rosengård försvara sin titel från 2019? Och hur skall det gå för nykomlingarna Umeå FC och IK Uppsala? Här kollar vi in de senaste oddsen och spelschemat för Damallsvenskan 2020.

Odds vilket lag vinner SM-guld 2020?

Vinnarodds Unibet Sport:

Vi rekommenderar spelare att läsa villkor och regler för bonusar och kampanjer innan spel!

FC Rosengård 1.40 Till Unibet!
Kopparberg/Göteborg 3.00 Till Unibet!
Linköping 5.00 Till Unibet!
Piteå 9.00 Till Unibet!
Vittsjö 21.00 Till Unibet!
Kristianstad  31.00 Till Unibet!
Eskilstuna 51.00 Till Unibet!
Djurgården 81.00 Till Unibet!
KIF Örebro 101.00 Till Unibet!
Umeå FC 101.00 Till Unibet!
Växjö DFF 251.00 Till Unibet!
IK Uppsala  501.00 Till Unibet!

Spelschema Damallsvenskan

Så spelas Damallsvenskan 2020:

Omgång 1:

03.04. 19:00 Växjö DFF - Eskilstuna United
04.04. 15:00 Kristianstads DFF - Djurgårdens IF
04.04. 15:00 Linköpings FC - Örebro
04.04. 15:00 Umeå IK - FC Rosengård
04.04. 16:00 Uppsala - Piteå IF
05.04. 15:00 K/Göteborgs FC - Vittsjö 

Omgång 2:

18.04. 13:00 Djurgårdens IF - Umeå IK
19.04. 13:00 Piteå IF - Växjö DFF
19.04. 15:00 FC Rosengård - K/Göteborgs FC
19.04. 15:00 Vittsjö - Uppsala
19.04. 17:00 Örebro - Kristianstads DFF
20.04. 19:00 Eskilstuna United - Linköpings FC

Omgång 3:

25.04. 15:00 Linköpings FC - FC Rosengård
25.04. 15:00 Växjö DFF - Örebro
26.04. 13:00 Umeå IK - Vittsjö 
26.04. 14:00 Kristianstads DFF - Piteå IF
26.04. 15:00 K/Göteborgs FC - Djurgårdens IF 
26.04. 15:00 Uppsala  - Eskilstuna United 

Omgång 4:

03.05. 14:00 Umeå IK - Linköpings FC
03.05. 14:00 Vittsjö - Piteå IF
03.05. 15:00 K/Göteborgs FC - Växjö DFF 
03.05. 17:00 Eskilstuna United - Kristianstads DFF
04.05. 19:00 Örebro - Uppsala
06.05. 19:00 Djurgårdens IF - FC Rosengård

Omgång 5:

09.05. 14:00 Växjö DFF - Vittsjö
10.05. 13:00 Piteå IF - Djurgårdens IF
10.05. 15:00 FC Rosengård - Örebro
10.05. 15:00 Uppsala - Kristianstads DFF
10.05. 16:00 Eskilstuna United - Umeå IK
11.05. 19:00 Linköpings FC - K/Göteborgs FC

Omgång 6:

16.05. 15:00 Djurgårdens IF - Eskilstuna United
17.05. 15:00 FC Rosengård - Växjö DFF
17.05. 15:00 Piteå IF - Linköpings FC
17.05. 16:00 Umeå IK - Uppsala
17.05. 17:00 Örebro - K/Göteborgs FC
18.05. 19:00 Kristianstads DFF - Vittsjö

Omgång 7:

21.05. 19:30 Växjö DFF - Umeå IK 
23.05. 15:00 Linköpings FC - Kristianstads DFF
24.05. 15:00 K/Göteborgs FC - Eskilstuna United
24.05. 15:00 Uppsala - FC Rosengård
24.05. 15:00 Vittsjö - Djurgårdens IF
24.05. 15:00 Örebro - Piteå IF

Omgång 8:

28.05. 19:00 Djurgårdens IF - Uppsala
29.05. 19:00 Kristianstads DFF - Växjö DFF
31.05. 14:00 Piteå IF - FC Rosengård
31.05. 15:00 Umeå IK - K/Göteborgs FC
31.05. 15:00 Vittsjö - Linköpings FC
31.05. 17:00 Eskilstuna United - Örebro

Omgång 9:

13.06. 15:00 Uppsala - Linköpings FC
13.06. 17:00 Örebro - Vittsjö
13.06. 22:00 Piteå IF - K/Göteborgs FC
14.06. 14:00 Kristianstads DFF - Umeå IK
14.06. 15:00 FC Rosengård - Eskilstuna United
14.06. 15:00 Växjö DFF - Djurgårdens IF

Omgång 10:

18.06. 18:00 Uppsala - Växjö DFF 
21.06. 15:00 K/Göteborgs FC - Kristianstads DFF
21.06. 15:00 Linköpings FC - Djurgårdens IF
21.06. 15:00 Umeå IK - Örebro
21.06. 16:00 Eskilstuna United - Piteå IF
21.06. 17:00 Vittsjö - FC Rosengård

Omgång 11:

25.06. 19:00 Piteå IF - Umeå IK
26.06. 19:00 Växjö DFF - Linköpings FC
27.06. 13:00 Djurgårdens IF - Örebro
28.06. 15:00 K/Göteborgs FC - Uppsala
28.06. 17:00 Eskilstuna United - Vittsjö
28.06. 17:00 FC Rosengård - Kristianstads DFF

Omgång 12:

02.07. 19:00 Örebro - Eskilstuna United
04.07. 13:00 Linköpings FC - Umeå IK
04.07. 16:00 Kristianstads DFF - Uppsala
05.07. 13:00 FC Rosengård - Piteå IF
05.07. 15:00 Djurgårdens IF - K/Göteborgs FC
05.07. 15:00 Vittsjö - Växjö DFF

Omgång 13:

09.07. 19:00 K/Göteborgs FC - Örebro
10.07. 19:00 Kristianstads DFF - Linköpings FC
10.07. 19:00 Piteå IF - Vittsjö
10.07. 19:00 Växjö DFF D - FC Rosengård
11.07. 15:00 Uppsala - Djurgårdens IF
12.07. 15:00 Umeå IK - Eskilstuna United

Omgång 14:

26.08. 19:00 Vittsjö - Kristianstads DFF
27.08. 19:00 Örebro - Linköpings FC
29.08. 15:00 Växjö DFF - Uppsala
30.08. 15:00 Djurgårdens IF - Piteå IF
30.08. 15:00 FC Rosengård - Umeå IK
31.08. 19:00 Eskilstuna United - K/Göteborgs FC

Omgång 15:

03.09. 19:00 Linköpings FC - Växjö DFF
04.09. 19:00 Umeå IK - Piteå IF
05.09. 15:00 Kristianstads DFF - Örebro
05.09. 15:00 Uppsala - Vittsjö
06.09. 15:00 K/Göteborgs FC - FC Rosengård
06.09. 17:00 Eskilstuna United - Djurgårdens IF

Omgång 16:

12.09. 15:00 Djurgårdens IF - Kristianstads DFF
13.09. 12:00 Umeå IK - Växjö DFF
13.09. 13:00 Vittsjö - Örebro
13.09. 15:00 FC Rosengård - Linköpings FC
13.09. 15:00 Piteå IF - Eskilstuna United
13.09. 15:00 Uppsala - K/Göteborgs FC

Omgång 17:

25.09. 19:00 Växjo DFF - Kristianstads DFF
27.09. 14:00 Linköpings FC - Piteå IF
27.09. 15:00 Djurgårdens IF - Vittsjö
27.09. 15:00 K/Göteborgs FC - Umeå IK
27.09. 17:00 Eskilstuna United - Uppsala
27.09. 17:00 Örebro - FC Rosengård 

Omgång 18:

02.10. 19:00 FC Rosengård - Djurgårdens IF
02.10. 19:00 Kristianstads DFF - K/Göteborgs FC
03.10. 14:00 Örebro - Växjö DFF
03.10. 15:00 Linköpings FC - Eskilstuna United
04.10. 13:00 Vittsjö - Umeå IK
04.10. 15:00 Piteå IF - Uppsala

Omgång 19:

10.10. 15:00 Uppsala - Örebro
10.10. 16:00 Kristianstads DFF - Eskilstuna United
11.10. 13:00 Umeå IK - Djurgårdens IF
11.10. 13:00 Växjö DFF - Piteå IF
11.10. 15:00 FC Rosengård - Vittsjö
11.10. 15:00 K/Göteborgs FC - Linköpings FC

Omgång 20:

17.10. 15:00 Djurgårdens IF - Växjö DFF
17.10. 15:00 Linköpings FC - Uppsala
17.10. 15:00 Örebro - Umeå IK
18.10. 13:00 Piteå IF - Kristianstads DFF
18.10. 15:00 Vittsjö - K/Göteborgs FC
18.10. 17:00 Eskilstuna United - FC Rosengård

Omgång 21:

30.10. 19:00 Växjö DFF - K/Göteborgs FC
31.10. 14:00 Uppsala - Umeå IK
01.11. 14:00 Piteå IF - Örebro
01.11. 15:00 Djurgårdens IF - Linköpings FC
01.11. 15:00 Kristianstads DFF - FC Rosengård
01.11. 15:00 Vittsjö - Eskilstuna United

Omgång 22:

07.11. 15:00 Eskilstuna United - Växjö DFF
07.11. 15:00 FC Rosengård - Uppsala
07.11. 15:00 K/Göteborgs FC - Piteå IF
07.11. 15:00 Linköpings FC - Vittsjö
07.11. 15:00 Umeå IK - Kristianstads DFF
07.11. 15:00 Örebro - Djurgårdens IF
 

Damallsvenskan i fotboll drar igång i början av april och avslutas den 7 november med full omgång. Totalt gör 12 lag upp om SM-guldet och att försöka förhindra att komma bland de sista två vilket innebär spel i Elitettan kommande säsong. Nykomlingar för i år är Umeå IK och Uppsala. Umeå IK gör comeback i Damallsvenskan efter att ha åkt ur 2016. Hur det kommer gå för de sjufaldiga svenska mästarna återstår att se men prio ett första året lär vara att hålla sig kvar i Damallsvenskan och på sikt kunna vara med och slåss i toppen.

FC Rosengård storfavoriter 2020

2019 års Svenska mästare: FC Rosengård är klara favoriter att ta hem guldet även 2020. Hos Unibet ligger Rosengårds odds på låga 1.40 vilket är klart lägst. Andrahandsfavoriter är Göteborg/Kopparberg, ett spel på dem ger 3 gånger insatsen. Fler odds på Damallsvenskan 2020 hittar du hos spelbolagen nedanför:

Unibet Sport
500 kr bonus.
500% extra
| Regler & villkor gäller | Endast nya spelare. 500% upp till 500 kr i bonus. Omsättningskrav 6x (odds). Min. insättning 100 kr.
Snabbare Sport
2 500 kr bonus.
Bankidentifiering

Övergångar i Damallsvenskan 2020

Vilka spelare har kommit och gått i Damallsvenskan?

Djurgårdens IF:

Nya: Rachel Bloznalis (b, Umeå), Kathrine Østergaard Larsen (mv, FC Nordsjælland), Simone Edefall (fw, Sandvikens IF), Frida Boriero (mf, Växjö), Linda Motlhalo (mf, Beijing BG Phoenix),

Förluster:  Ariam Berhane Gebreyohannes (mf, Uppsala), Jennifer Pelley (mv, klubb ej klar), Petronella Ekroth (b, AS Roma), Stephanie Malherbe (mf, klubb ej klar), Alexandra Lindberg (b, klubb ej klar), Hanna Folkesson (mf, Hammarby), Ogonna Chukwudi (mf/fw, klubb ej klar), Wilma Sjöholm (fw, klubb ej klar), Cassandra Larsson (fw, Bollstanäs), Irma Helin (mf, slutar),

 


Eskilstuna United:

In: Anna Oskarsson (b, Linköping), Elise Stenevik (b, Arna-Bjørnar), Elin Rombing (mf, tillbaka efter ett års utlåning till Örebro)

Ut: Martin Skogman (assisterande tränare, KIF Örebro), Cajsa Åkerberg (b, lånas ut till Kif Örebro), Petra Johansson (b/mf, Linköping), Cornelia Baldi Sundelius (mv, Åland United),Lisa Dahlkvist (mf, Umeå)
 

FC Rosengård:

Nya: Patrick Winqvist (assisterande tränare), Mimmi Larsson (Linköping)

Förluster: Mie Leth Jans (Vittsjö GIK), Ebba Wieder (mf, Vittsjö GIK), Hailie Mace (f, klubb ej klart)

 


IK Uppsala:

Nya: Ariam Berhane (Djurgården), Nicole Odelberg Modin (AIK) Emma Holmgren (Linköping), Ida Strömblad (Kungsbacka DFF) Lena Soleng Hansen (Klepp Elite) Anna Rakel Pétursdóttir (Linköping)

Förluster: Emelie Almesjö (mv, slutar), Karin Öberg (b, Bollstanäs), Stina Huss (b, Sandvikens IF), Hanna Nordström (mf, Bollstanäs)
 


KIF Örebro:

Nya: Karin Lundin (f, Göteborg), Freja Olofsson (mf, Arna-Bjørnar), Martin Skogman (assisterande tränare, Eskilstuna)

Förluster: Jonna Dahlberg (klubb ej klar), Emma Kullberg (Göteborg), Eveliina Summanen (mf, Kristianstads DFF)

 

Kopparberg/Göteborg:

Nya: Emma Kullberg (KIF Örebro), Filippa Angeldahl (Linköping)

Förluster: Marcus Lantz, Taylor Leach (Utah Royals), Emma Pennsäter (b, Vittsjö GIK), Amanda Johnsson Haahr (Växjö DFF), Karin Lundin (KIF Örebro), Felicia de Feo (b, Alingsås FC)

 


Kristianstads DFF:

Nya: Therese Sessy Åsland (mf, LSK Kvinner, Norge), Eveliina Summanen (mf, KIF Örebro), Olivia Welin (mf, Borgeby), Jutta Rantala (fw, HJK)

Förluster: Rita Chikwelu (mf, Madrid CFF), Saga Jontoft (Vittsjö GIK)

 

Linköpings FC:

Nya: Ronja Aronsson (b, Piteå), Johanna Alm (Lindö FF), Cajsa Andersson, (mv, Piteå)

Förluster: Anna Oscarsson (b, Eskilstuna), Filippa Angeldahl (Göteborg), Linn Bogren (b, klubb ej klar), Dejan Hashemi (f, klubb ej klar), Sabina Ravnell (b, klubb ej klar), Anna Rakel Pétursdóttir (b, klubb ej klar), Mimmi Larsson (FC Rosengård)
 

Piteå IF:

Nya: Astrid Larsson (mf/fw, Hammarby), Maja Green (b, Lidköping), Cajsa Hedlund (fw, Infjärden), Olivia Wänglund (mf, Sundsvalls DFF), Sejde Abrahamsson (b, Örebro), Cailin Michie (b, Hibernian), Guro Pettersen (mv, Vålerenga)

Förluster: Cajsa Andersson (mv, Linköping), Elin Bragnum (b, klubb ej klar), Olga Ekblom (mf, klubb ej klar), Ronja Aronsson (b, Linköping), June Pedersen (b, Hammarby), Emelie Lövgren (b, Arna-Bjørnar), Johanna Antti (mf, klubb ej klar), Andrea Norheim (fw, Avaldsnes), Madelen Janogy (fw, Wolfsburg), Moa Similä (b, klubb ej klar),

 

Umeå IK:

Nya: Briana Campos (mf/b, Åland United), Therese Simonsson (f, AIK)

Förluster: Elin Bäckström (slutar)


Vittsjö GIK:

Nya: Ebba Wieder (mf, FC Rosengård), Emma Pennsäter (b, Göteborg), Mie Leth Jans (FC Rosengård), Saga Jontoft (Kristanstads DFF)

Förluster: -

 

Växjö DFF:

Nya: Eric Lindgren (assisterade tränare), Maria Møller Thomsen (LB07), Emilie Henriksen (Bröndby iF), Amanda Johnsson Haahr (Göteborg)

Förluster: Simona Koren (klubb ej klar), Sandra Lindkvist (b, slutar), Amanda Persson (b, IFK Kalmar) Moa Edrud (mv, ingen klubb klar), Lisa Karlsson (mv, slutar), Adelisa Grabus (f, ingen klubb klar), Erin McLeod (mv klubb ej klar)

Unibet Sport
500 kr bonus.
500% extra
| Regler & villkor gäller | Endast nya spelare. 500% upp till 500 kr i bonus. Omsättningskrav 6x (odds). Min. insättning 100 kr.

 

FotbollDirekt

Ansvarig utgivare: Max Andersson

Support: Kontakta kundtjänst