HELA DENNA SIDA ÄR EN ANNONS FRÅN GAME LOUNGE

Spela Sunt

Åldersgräns för spel är 18 år. Spelar du för mycket? Kontakta stödlinjen, stodlinjen.se.

Spelschema Superettan 2020

Spelschema Superettan 2020

När spelar ditt favoritlag i Superettan? Här hittar du det kompletta spelschemat för Superettan 2020:

Unibet Sport
500 kr bonus.
500% extra
| Regler & villkor gäller | Endast nya spelare. 500% upp till 500 kr i bonus. Omsättningskrav 6x (odds). Min. insättning 100 kr.

Nya spelschemat för Superettan 2020

Det nya spelschemat för Superettan 2020 kommer läggas ut inom kort. Vi jobbar med att få all info om datum och speltider. 

Vinnarodds Superettan 2020:

LeoVegas Sport:

Halmstads BK 5.00 Till LeoVegas!
Jönköping Södra 6.00 Till LeoVegas!
Örgryte IS 6.00 Till LeoVegas!
GIF Sundsvall 8.00 Till LeoVegas!
IK Brage 10.00 Till LeoVegas!
Degerfors IF 12.00 Till LeoVegas!
Östers IF 12.00 Till LeoVegas!
AFC Eskilstuna 15.00 Till LeoVegas!
GAIS 15.00 Till LeoVegas!
Dalkurds FF 21.00 Till LeoVegas!
Trelleborgs FF 21.00 Till LeoVegas!
Västerås SK 21.00 Till LeoVegas!
Akropolis IF 26.00 Till LeoVegas!
Ljungskile SK 26.00 Till LeoVegas!
Norrby IF 26.00 Till LeoVegas!
Umeå FC 51.00 Till LeoVegas!

Spelschema Superettan - Omgång för omgång:

Så spelas Superettan 2020:

Omgång 1:

04.04. 13:00 Östers IF - IK Brage
04.04. 15:00 AFC Eskilstuna - Jönköping Södra
04.04. 15:00 Akropolis IF - Degerfors IF
04.04. 17:30 GAIS - Halmstads BK
04.04. 17:30 Ljungskile SK - Norrby IF

05.04. 14:30 Trelleborgs FF - Örgryte IS
05.04. 14:30 Umeå FC - Dalkurd FF

06.04. 19:00 GIF Sundsvall - Västerås SK

Omgång 2:

10.04. 17:00 Örgryte IS - Östers IF

11.04. 15:00 Degerfors IF - Umeå FC
11.04. 15:00 Halmstads BK - GIF Sundsvall

12.04. 14:30 Dalkurd FF - AFC Eskilstuna
12.04. 17:30 Norrby IF - GAIS
12.04. 17:30 Västerås SK - Trelleborgs FF

13.04. 14:30 IK Brage - Ljungskile SK
13.04. 17:30 Jönköping Södra - Akropolis IF

Omgång 3:

17.04. 19:00 AFC Eskilstuna - Norrby IF

18.04. 13:00 Trelleborgs FF - Halmstads BK
18.04. 15:00 Östers IF - Degerfors IF
18.04. 17:30 Akropolis IF - IK Brage
18.04. 17:30 GIF Sundsvall - Örgryte IS

19.04. 14:30 GAIS - Dalkurd FF
19.04. 14:30 Ljungskile SK - Västerås SK

20.04. 19:00 Umeå FC - Jönköping Södra

Omgång 4:

25.04. 13:00 Örgryte IS - Umeå FC
25.04. 15:00 Halmstads BK - Ljungskile SK
25.04. 17:30 Dalkurd FF - Akropolis IF
25.04. 17:30 IK Brage - GAIS

26.04. 14:30 AFC Eskilstuna - Degerfors IF
26.04. 14:30 Jönköping Södra - Trelleborgs FF

27.04. 19:00 Norrby IF - GIF Sundsvall
27.04. 19:00 Västerås SK - Östers IF

Omgång 5:

01.05. 19:00 Umeå FC - GIF Sundsvall

02.05. 13:00 Degerfors IF - Norrby IF
02.05. 15:00 Örgryte IS - Västerås SK
02.05. 17:30 Halmstads BK - Jönköping Södra
02.05. 17:30 IK Brage - Trelleborgs FF

03.05. 14:30 Akropolis IF - AFC Eskilstuna
03.05. 17:30 Ljungskile SK - GAIS

04.05. 19:00 Östers IF - Dalkurd FF

Omgång 6:

08.05. 19:00 AFC Eskilstuna - Halmstads BK

09.05. 13:00 GAIS - Umeå FC
09.05. 15:00 Dalkurd FF - Ljungskile SK
09.05. 17:30 GIF Sundsvall - IK Brage
09.05. 17:30 Västerås SK - Degerfors IF

10.05. 14:30 Norrby IF - Örgryte IS
10.05. 14:30 Trelleborgs FF - Akropolis IF

11.05. 19:00 Jönköping Södra - Östers IF

Omgång 7:

15.05. 19:00 Ljungskile SK - Jönköping Södra

16.05. 13:00 IK Brage - Norrby IF
16.05. 15:00 Akropolis IF - Halmstads BK
16.05. 17:30 Umeå FC - Trelleborgs FF

17.05. 14:30 AFC Eskilstuna - Västerås SK
17.05. 14:30 Degerfors IF - Dalkurd FF

18.05. 19:00 GAIS - Örgryte IS
18.05. 19:00 Östers IF - GIF Sundsvall

Omgång 8:

22.05. 19:00 Västerås SK - Umeå FC

23.05. 13:00 Trelleborgs FF - Ljungskile SK
23.05. 15:00 Dalkurd FF - IK Brage
23.05. 17:30 GIF Sundsvall - AFC Eskilstuna
23.05. 17:30 Jönköping Södra - GAIS

24.05. 14:30 Norrby IF - Akropolis IF
24.05. 14:30 Örgryte IS - Degerfors IF

25.05. 19:00 Halmstads BK - Östers IF

Omgång 9:

27.05. 19:00 Degerfors IF - Jönköping Södra
27.05. 19:00 GAIS - Trelleborgs FF
27.05. 19:00 GIF Sundsvall - Dalkurd FF
27.05. 19:00 Ljungskile SK - Örgryte IS
27.05. 19:00 Umeå FC - IK Brage

28.05. 19:00 AFC Eskilstuna - Östers IF
28.05. 19:00 Akropolis IF - Västerås SK
28.05. 19:00 Norrby IF - Halmstads BK

Omgång 10:

30.05. 17:30 Jönköping Södra - GIF Sundsvall

31.05. 14:30 Dalkurd FF - Norrby IF
31.05. 17:30 Västerås SK - GAIS

01.06. 19:00 Halmstads BK - Umeå FC
01.06. 19:00 IK Brage - Degerfors IF
01.06. 19:00 Trelleborgs FF - AFC Eskilstuna
01.06. 19:00 Örgryte IS - Akropolis IF
01.06. 19:00 Östers IF - Ljungskile SK

Omgång 11:

05.06. 19:00 GAIS - Östers IF

06.06. 13:00 Umeå FC - Norrby IF
06.06. 15:00 Degerfors IF - Trelleborgs FF
06.06. 17:30 Dalkurd FF - Örgryte IS
06.06. 17:30 Jönköping Södra - Västerås SK

07.06. 14:30 Akropolis IF - GIF Sundsvall
07.06. 14:30 Ljungskile SK - AFC Eskilstuna

08.06. 19:00 Halmstads BK - IK Brage

Omgång 12:

11.06. 19:00 GAIS - Degerfors IF
11.06. 19:00 Trelleborgs FF - Dalkurd FF

12.06. 19:00 Västerås SK - Halmstads BK

13.06. 13:00 AFC Eskilstuna - Umeå FC
13.06. 15:00 GIF Sundsvall - Ljungskile SK
13.06. 15:00 Östers IF - Akropolis IF

14.06. 17:30 Norrby IF - Jönköping Södra
14.06. 17:30 Örgryte IS - IK Brage

Omgång 13:

18.06. 19:00 Västerås SK - Norrby IF

21.06. 14:30 Halmstads BK - Örgryte IS
21.06. 14:30 IK Brage - AFC Eskilstuna
21.06. 14:30 Jönköping Södra - Dalkurd FF
21.06. 14:30 Umeå FC - Akropolis IF
21.06. 17:30 Degerfors IF - Ljungskile SK

22.06. 19:00 GIF Sundsvall - GAIS
22.06. 19:00 Östers IF - Trelleborgs FF

Omgång 14:

25.06. 19:00 AFC Eskilstuna - Örgryte IS
25.06. 19:00 Jönköping Södra - IK Brage

26.06. 19:00 Norrby IF - Östers IF

27.06. 13:00 Akropolis IF - GAIS
27.06. 15:00 Dalkurd FF - Västerås SK
27.06. 15:00 Degerfors IF - Halmstads BK

28.06. 14:30 Ljungskile SK - Umeå FC
28.06. 14:30 Trelleborgs FF - GIF Sundsvall

Omgång 15:

17.07. 19:00 Umeå FC - Östers IF

18.07. 15:00 IK Brage - Västerås SK
18.07. 17:30 GIF Sundsvall - Degerfors IF
18.07. 17:30 Halmstads BK - Dalkurd FF

19.07. 14:30 Ljungskile SK - Akropolis IF

20.07. 19:00 GAIS - AFC Eskilstuna
20.07. 19:00 Trelleborgs FF - Norrby IF

21.07. 19:00 Örgryte IS - Jönköping Södra

OBS! Speltiderna för omgång 16-30 är ej satta. Mer info kommer. 

Omgång 16:

26.07. 16:00 Akropolis IF - Trelleborgs FF
26.07. 16:00 Dalkurd FF - Umeå FC
26.07. 16:00 Degerfors IF - IK Brage
26.07. 16:00 Halmstads BK - AFC Eskilstuna
26.07. 16:00 Jönköping Södra - Örgryte IS
26.07. 16:00 Norrby IF - Ljungskile SK
26.07. 16:00 Västerås SK - GIF Sundsvall
26.07. 16:00 Östers IF - GAIS

Omgång 17:

02.08. 16:00 AFC Eskilstuna - Akropolis IF
02.08. 16:00 GAIS - Norrby IF
02.08. 16:00 GIF Sundsvall - Jönköping Södra
02.08. 16:00 IK Brage - Östers IF
02.08. 16:00 Ljungskile SK - Dalkurd FF
02.08. 16:00 Trelleborgs FF - Degerfors IF
02.08. 16:00 Umeå FC - Västerås SK
02.08. 16:00 Örgryte IS - Halmstads BK

Omgång 18:

09.08. 16:00 Dalkurd FF - Östers IF
09.08. 16:00 Degerfors IF - GAIS
09.08. 16:00 Halmstads BK - Akropolis IF
09.08. 16:00 Jönköping Södra - Umeå FC
09.08. 16:00 Ljungskile SK - Trelleborgs FF
09.08. 16:00 Norrby IF - IK Brage
09.08. 16:00 Västerås SK - AFC Eskilstuna
09.08. 16:00 Örgryte IS - GIF Sundsvall

Omgång 19:

16.08. 16:00 AFC Eskilstuna - Ljungskile SK
16.08. 16:00 Akropolis IF - Dalkurd FF
16.08. 16:00 GAIS - Jönköping Södra
16.08. 16:00 GIF Sundsvall - Norrby IF
16.08. 16:00 IK Brage - Örgryte IS
16.08. 16:00 Trelleborgs FF - Västerås SK
16.08. 16:00 Umeå FC - Degerfors IF
16.08. 16:00 Östers IF - Halmstads BK

Omgång 20:

23.08. 16:00 Dalkurd FF - Jönköping Södra
23.08. 16:00 Degerfors IF - Västerås SK
23.08. 16:00 Halmstads BK - Trelleborgs FF
23.08. 16:00 IK Brage - Akropolis IF
23.08. 16:00 Ljungskile SK - GIF Sundsvall
23.08. 16:00 Norrby IF - Umeå FC
23.08. 16:00 Örgryte IS - GAIS
23.08. 16:00 Östers IF - AFC Eskilstuna


Omgång 21:

30.08. 16:00 AFC Eskilstuna - Trelleborgs FF
30.08. 16:00 Akropolis IF - Örgryte IS
30.08. 16:00 GAIS - IK Brage
30.08. 16:00 GIF Sundsvall - Östers IF
30.08. 16:00 Jönköping Södra - Ljungskile SK
30.08. 16:00 Norrby IF - Degerfors IF
30.08. 16:00 Umeå FC - Halmstads BK
30.08. 16:00 Västerås SK - Dalkurd FF

Omgång 22:

13.09. 16:00 Akropolis IF - Umeå FC
13.09. 16:00 Dalkurd FF - Degerfors IF
13.09. 16:00 Halmstads BK - GAIS
13.09. 16:00 IK Brage - GIF Sundsvall
13.09. 16:00 Trelleborgs FF - Jönköping Södra
13.09. 16:00 Västerås SK - Ljungskile SK
13.09. 16:00 Örgryte IS - AFC Eskilstuna
13.09. 16:00 Östers IF - Norrby IF

Omgång 23:

20.09. 16:00 AFC Eskilstuna - GAIS
20.09. 16:00 Degerfors IF - Akropolis IF
20.09. 16:00 GIF Sundsvall - Trelleborgs FF
20.09. 16:00 Jönköping Södra - Halmstads BK
20.09. 16:00 Ljungskile SK - IK Brage
20.09. 16:00 Norrby IF - Dalkurd FF
20.09. 16:00 Umeå FC - Örgryte IS
20.09. 16:00 Östers IF - Västerås SK

Omgång 24:

23.09. 16:00 Akropolis IF - Jönköping Södra
23.09. 16:00 Dalkurd FF - GIF Sundsvall
23.09. 16:00 Degerfors IF - AFC Eskilstuna
23.09. 16:00 GAIS - Ljungskile SK
23.09. 16:00 Halmstads BK - Norrby IF
23.09. 16:00 IK Brage - Umeå FC
23.09. 16:00 Trelleborgs FF - Östers IF
23.09. 16:00 Västerås SK - Örgryte IS

Omgång 25:

27.09. 16:00 Dalkurd FF - Halmstads BK
27.09. 16:00 GAIS - Västerås SK
27.09. 16:00 GIF Sundsvall - Akropolis IF
27.09. 16:00 Jönköping Södra - Degerfors IF
27.09. 16:00 Norrby IF - AFC Eskilstuna
27.09. 16:00 Trelleborgs FF - IK Brage
27.09. 16:00 Örgryte IS - Ljungskile SK
27.09. 16:00 Östers IF - Umeå FC

Omgång 26:

04.10. 16:00 AFC Eskilstuna - Dalkurd FF
04.10. 16:00 Akropolis IF - Norrby IF
04.10. 16:00 Degerfors IF - GIF Sundsvall
04.10. 16:00 IK Brage - Halmstads BK
04.10. 16:00 Ljungskile SK - Östers IF
04.10. 16:00 Umeå FC - GAIS
04.10. 16:00 Västerås SK - Jönköping Södra
04.10. 16:00 Örgryte IS - Trelleborgs FF

Omgång 27:

18.10. 16:00 Akropolis IF - Ljungskile SK
18.10. 16:00 Dalkurd FF - Trelleborgs FF
18.10. 16:00 GAIS - GIF Sundsvall
18.10. 16:00 Halmstads BK - Degerfors IF
18.10. 16:00 IK Brage - Jönköping Södra
18.10. 16:00 Norrby IF - Västerås SK
18.10. 16:00 Umeå FC - AFC Eskilstuna
18.10. 16:00 Östers IF - Örgryte IS

Omgång 28:

25.10. 16:00 AFC Eskilstuna - IK Brage
25.10. 16:00 Degerfors IF - Östers IF
25.10. 16:00 GIF Sundsvall - Umeå FC
25.10. 16:00 Jönköping Södra - Norrby IF
25.10. 16:00 Ljungskile SK - Halmstads BK
25.10. 16:00 Trelleborgs FF - GAIS
25.10. 16:00 Västerås SK - Akropolis IF
25.10. 16:00 Örgryte IS - Dalkurd FF

Omgång 29:

01.11. 16:00 AFC Eskilstuna - GIF Sundsvall
01.11. 16:00 Degerfors IF - Örgryte IS
01.11. 16:00 GAIS - Akropolis IF
01.11. 16:00 Halmstads BK - Västerås SK
01.11. 16:00 IK Brage - Dalkurd FF
01.11. 16:00 Norrby IF - Trelleborgs FF
01.11. 16:00 Umeå FC - Ljungskile SK
01.11. 16:00 Östers IF - Jönköping Södra

Omgång 30:

07.11. 16:00 Akropolis IF - Östers IF
07.11. 16:00 Dalkurd FF - GAIS
07.11. 16:00 GIF Sundsvall - Halmstads BK
07.11. 16:00 Jönköping Södra - AFC Eskilstuna
07.11. 16:00 Ljungskile SK - Degerfors IF
07.11. 16:00 Trelleborgs FF - Umeå FC
07.11. 16:00 Västerås SK - IK Brage
07.11. 16:00 Örgryte IS - Norrby IF

Om Superettan 2020

Spelschemat i Superettan 2020 sträcker sig från 4 april till 7 november. Totalt ingår 16 lag i Sveriges näst högsta serie, från Trelleborg i söder till Umeå i norr. 30 omgångar kommer spelas och ett längre uppehåll kommer göras under sommaren på grund av EM-slutspelet. Nya i Superettan är AFC Eskilstuna och GIF Sundsvall från Allsvenskan och Akropolis och Umeå från Division 1. 

TV-tider Superettan 2020

D-play kommer direktsända samtliga matcher i Superettan 2020. Ett 30-tal matcher från Superettan och Allsvenskan kommer även att visas på Kanal 5 och Kanal 9. Ett årsabonnemang kostar 299 kr/månad och lanseras den 20 januari medan ett månadsabonnemang för Dplay Total kostar 349 kr/månad.

 

FotbollDirekt

Ansvarig utgivare: Max Andersson

Support: Kontakta kundtjänst