Efterlängtad seger för ÖSK – tunga KFF-trenden inför Bajen

ANNONS

Örebro hade inför mötet med Kalmar två raka förluster mot Hammarby och Djurgården, men under tisdagskvällen blev det tre efterlängtade poäng när de besegrade smålänningarna med 2-1 efter två mål av Filip Rogic.

Förra helgen kom första förlusten för Örebro när de föll hemma mot Hammarby med 2-1. Några dagar senare blev det 0-1 i baken på Tele2 Arena mot Djurgården.

Därmed var det ett något formsvagt ÖSK som under tisdagskvällen tog emot Kalmar på Behrn Arena. Gästerna började också bäst då Romario sköt 1-0 från straffpunkten i 31:a minuten, detta efter att Papa Diouf enkelt föll i straffområdet i duell med Michael Almebäck.

Kort senare skulle dock ÖSK kvittera, detta också efter straff. Nahir Besara lyckades visserligen inte pricka in bollen i nät från elva meter, men Filip Rogic tryckte in returen.

Samme Rogic blev sedan stor matchhjälte när han i 87:e minuten kom fri efter passning från Besara och mittfältaren chippade in segermålet.

Segern innebär att ÖSK är fyra i tabellen på sina 18 poäng. Kalmar är två pinnar bakom, ett Kalmar som nu har två raka förluster. De föll i fredags mot Brommapojkarna på bortaplan med 2-1 och nu väntar serieledande Hammarby på Guldfågeln Arena på söndag, sista matchen före VM-uppehållet.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 27 maj
13:00 Köge - Kolding Danska ligan, damer
13:00 Bollstanäs - Umeå Elitettan
13:00 Jönköping - Brage Superettan
13:00 Gamla Upsala - Bromölla Elitettan
13:00 AIK - Eskilstuna Elitettan
13:00 Vendsyssel - Hvidovre Danmark Division 1
13:30 Celtic - Aberdeen Skottland Premiership
14:00 Jitex - Sundsvall Elitettan
14:00 Mallbacken - Trelleborg Elitettan
15:00 Trelleborg - Västerås SK Superettan
15:00 Örgryte - Gefle Superettan
15:00 Salernitana - Udinese Serie A
15:00 Spezia - Torino Serie A
15:00 Sundsvall - Skövde AIK Superettan
15:00 Mjällby - Halmstad Allsvenskan
15:30 Union Berlin - Werder Bremen Bundesliga
15:30 Borussia Dortmund - Mainz Bundesliga
15:30 Leipzig - Schalke Bundesliga
15:30 Borussia M'gladbach - Augsburg Bundesliga
15:30 Eintracht Frankfurt - Freiburg Bundesliga
15:30 Stuttgart - Hoffenheim Bundesliga
15:30 FC Köln - Bayern München Bundesliga
15:30 Bochum - Bayer Leverkusen Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Hertha Berlin Bundesliga
16:00 Falkenberg - Åtvidaberg Ettan södra
17:30 Brommapojkarna - Sirius Allsvenskan
17:45 Coventry - Luton Championship
18:00 Fiorentina - Roma Serie A
19:00 Sevilla - Real Madrid La Liga
20:45 Inter - Atalanta Serie A
21:00 Angers - Troyes Ligue 1
21:00 Strasbourg - Paris SG Ligue 1
21:00 Lille - Reims Ligue 1
21:00 Clermont - Lorient Ligue 1
21:00 Marseille - Brest Ligue 1
21:00 Lens - AC Ajaccio Ligue 1
21:00 Montpellier - Nice Ligue 1
21:00 Rennes - Monaco Ligue 1
21:00 Toulouse - Auxerre Ligue 1
21:00 Lille - Nantes Ligue 1
söndag 28 maj
12:30 Verona - Empoli Serie A
13:00 Östersund - Utsikten Superettan
13:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
13:00 Helsingör - Vejle Danmark Division 1
13:00 Naestved - SönderjyskE Danmark Division 1
14:00 Wolfsburg - Freiburg Bundesliga damer
14:00 Bayern München - Potsdam Bundesliga damer
14:00 Eintracht Frankfurt - Meppen Bundesliga damer
14:30 Carlisle - Stockport League Two
14:30 AZ Alkmaar - PSV Eredivisie
15:00 Young Africans - USM Alger CAF Confederations Cup
15:00 Kalmar - Norrköping Allsvenskan
15:00 Linköping - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - Uppsala Allsvenskan, damer
15:00 Rosengård - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Nordsjælland - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - AIK Allsvenskan
15:00 Örebro - Helsingborg Superettan
15:00 Bologna - Napoli Serie A
15:00 Monza - Lecce Serie A
15:30 Hansa Rostock - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
15:30 Regensburg - Heidenheim 2. Bundesliga
15:30 Sandhausen - Hamburg 2. Bundesliga
15:30 Greuther Furth - Darmstadt 2. Bundesliga
15:30 St Pauli - Karlsruhe 2. Bundesliga
15:30 Hannover - Kiel 2. Bundesliga
15:30 Paderborn - Nürnberg 2. Bundesliga
15:30 Kaiserslautern - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
15:30 Magdeburg - Arminia Bielefeld 2. Bundesliga
17:30 Crystal Palace - Nottingham Premier League
17:30 Chelsea - Newcastle Premier League
17:30 Southampton - Liverpool Premier League
17:30 Arsenal - Wolverhampton Premier League
17:30 Aston Villa - Brighton Premier League
17:30 Leeds - Tottenham Premier League
17:30 Manchester U - Fulham Premier League
17:30 Brentford - Manchester C Premier League
17:30 Leicester - West Ham Premier League
17:30 Everton - Bournemouth Premier League
17:30 Elfsborg - Malmö Allsvenskan
18:00 Lazio - Cremonese Serie A
19:00 Almeria - Valladolid La Liga
19:00 Cadiz - Celta Vigo La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Elche La Liga
19:00 Rayo Vallecano - Villarreal La Liga
19:00 Getafe - Osasuna La Liga
19:00 Girona - Real Betis La Liga
19:00 Barcelona - Mallorca La Liga
19:00 Atletico Madrid - Real Sociedad La Liga
19:00 Valencia - Espanyol La Liga
20:45 Juventus - Milan Serie A
måndag 29 maj
14:00 Silkeborg - Midtjylland Superligaen
14:00 Lyngby - Ålborg Superligaen
16:00 Barnsley - Sheffield W League One
16:00 Viborg - Köpenhamn Superligaen
18:00 Bröndby - Nordsjälland Superligaen
19:00 Kristianstad - Hammarby Allsvenskan, damer
19:00 Djurgården - Vittsjö Allsvenskan, damer
19:00 Degerfors - Varberg Allsvenskan
19:00 Hammarby - Värnamo Allsvenskan
19:10 Häcken - IFK Göteborg Allsvenskan
tisdag 30 maj
19:00 Randers - Aarhus Superligaen
onsdag 31 maj
19:00 Utsikten - Örebro Superettan
19:00 Landskrona - Trelleborg Superettan
19:00 Brage - Östersund Superettan
19:00 Gefle - Sundsvall Superettan
21:00 Sevilla - Roma UEFA Europa League
torsdag 01 juni
19:00 Jönköping - Öster Superettan
19:00 Helsingborg - Skövde AIK Superettan
19:00 Gais - Örgryte Superettan
19:00 Västerås SK - AFC Eskilstuna Superettan
19:30 Jitex - Häcken U Elitettan
fredag 02 juni
18:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
18:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
lördag 03 juni
14:00 Horsens - Lyngby Superligaen
14:00 Midtjylland - Odense Superligaen
14:00 Ålborg - Silkeborg Superligaen
15:00 Uppsala - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Nordsjælland - Thisted Danska ligan, damer
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
16:00 Barcelona - Wolfsburg UEFA Champions League, damer
18:30 Celtic - Inverness CT Skotska cupen
20:00 Leipzig - Eintracht Frankfurt Tyska cupen
21:00 USM Alger - Young Africans CAF Confederations Cup
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
13:00 SönderjyskE - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Hvidovre - Naestved Danmark Division 1
13:00 Vejle - Vendsyssel Danmark Division 1
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
15:00 Lecce - Bologna Serie A
15:00 Udinese - Juventus Serie A
15:00 Atalanta - Monza Serie A
15:00 Milan - Verona Serie A
15:00 Torino - Inter Serie A
15:00 Sassuolo - Fiorentina Serie A
15:00 Empoli - Lazio Serie A
15:00 Roma - Spezia Serie A
15:00 Napoli - Sampdoria Serie A
15:00 Cremonese - Salernitana Serie A
15:00 Rosengård - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Piteå - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Öster - Utsikten Superettan
15:00 Halmstad - Hammarby Allsvenskan
15:00 AIK - Kalmar Allsvenskan
17:00 Östersund - Västerås SK Superettan
17:00 Örebro - Gefle Superettan
17:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
17:00 Aarhus - Bröndby Superligaen
17:00 Nordsjälland - Viborg Superligaen
17:30 Sirius - Värnamo Allsvenskan
17:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
19:00 Real Betis - Valencia La Liga
19:00 Espanyol - Almeria La Liga
19:00 Celta Vigo - Barcelona La Liga
19:00 Osasuna - Girona La Liga
19:00 Valladolid - Getafe La Liga
19:00 Real Sociedad - Sevilla La Liga
19:00 Elche - Cadiz La Liga
19:00 Mallorca - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Real Madrid - Athletic Bilbao La Liga
19:00 Villarreal - Atletico Madrid La Liga
20:00 Al Ahly Cairo - Wydad Casablanca CAF Champions League
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 IF Elfsborg 10 8 1 1 17 25
2 Malmö FF 10 8 1 1 14 25
3 BK Häcken 10 6 1 3 13 19
4 Djurgårdens IF 11 6 1 4 2 19
5 IFK Norrköping 10 5 2 3 5 17
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 10 5 2 3 3 17
7 IF Brommapojkarna 10 5 1 4 -1 16
8 Halmstads BK 10 5 0 5 -5 15
9 Mjällby AIF 10 3 3 4 -1 12
10 Hammarby IF 10 3 3 4 -3 12
11 Degerfors IF 10 3 1 6 -14 10
12 IFK Värnamo 9 3 0 6 -4 9
13 IK Sirius 10 1 5 4 -7 8
14 IFK Göteborg 9 1 4 4 1 7
15 AIK 10 1 3 6 -7 6
16 Varbergs BoIS 9 0 4 5 -13 4
Expressen Premium Max visar
lördag 27 maj
13:00 Gamla Upsala - Bromölla Elitettan
13:00 Bollstanäs - Umeå Elitettan
13:00 AIK - Eskilstuna Elitettan
14:00 Mallbacken - Trelleborg Elitettan
14:00 Jitex - Sundsvall Elitettan
21:00 Lille - Nantes Ligue 1
21:00 Toulouse - Auxerre Ligue 1
21:00 Rennes - Monaco Ligue 1
21:00 Montpellier - Nice Ligue 1
21:00 Lens - AC Ajaccio Ligue 1
21:00 Angers - Troyes Ligue 1
21:00 Strasbourg - Paris SG Ligue 1
21:00 Lille - Reims Ligue 1
21:00 Clermont - Lorient Ligue 1
21:00 Marseille - Brest Ligue 1
torsdag 01 juni
19:30 Jitex - Häcken U Elitettan
lördag 03 juni
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan