Räppe vann mot Rosengård
Montage
Matchrapport

Klar seger för Räppe mot Rosengård på Räppevallen 1, Växjö

ANNONS

En halvtidsledning med 1-0 utökades i andra halvleken när Räppe slog Rosengård på hemmaplan i division 2 södra Götaland herr. Till slut blev det 3-0 till Räppe.

– 3-0 mot ett bra Rosengård. Vi får matchen dit vi vill och vinner rättvist, kommenterade Räppes tränare Gustaf Lundholm.

Segern var Räppes femte på de senaste sex matcherna.

Räppes tre mål gjordes av Gustav Ahrn, Alexander Henningsson och Almir Jasarevic.

Räppe har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan Rosengård har en vinst, två oavgjorda och två förluster.

Det här betyder att Räppe ligger på tredje plats i tabellen, och att Rosengård fortfarande leder serien, två poäng före Ariana FC.

Nästa motstånd för Räppe är Österlen. Lagen möts lördag 6 augusti 16.00 på Skillinge IP. Rosengård tar sig an IFK Hässleholm hemma fredag 5 augusti 19.00.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 28 maj
19:00 Malmö - Elfsborg Allsvenskan
19:00 Degerfors - Varbergs BoIS Superettan
20:30 Wehen - Regensburg 2. Bundesliga
onsdag 29 maj
19:00 Franke - Täby Svenska Cupen
19:00 Styrsö - Trollhättan Svenska Cupen
19:00 Mjällby - Häcken Allsvenskan
19:00 Sverige U23 - Australien U23 Internationella Vänskapsmatcher
19:30 Haninge - Stockholm Inter Svenska Cupen
21:00 Olympiakos - Fiorentina UEFA Europa Conference League
fredag 31 maj
19:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
20:30 Tyskland - Polen EM-kval damer Grupp A
20:30 Irland - Sverige EM-kval damer Grupp A
21:00 England - Frankrike EM-kval damer Grupp A
lördag 01 juni
13:00 Örebro Syrianska - Karlberg Ettan norra
13:00 Degerfors - Utsikten Superettan
13:00 Torslanda - Tvååker Ettan södra
15:00 Naestved - Helsingör Danmark Division 1
15:00 Brage - Öster Superettan
15:00 IFK Göteborg - Elfsborg Allsvenskan
15:00 Östersund - Sandvikens IF Superettan
15:00 Horsens - Köge Danmark Division 1
15:00 B 93 - Hilleröd Danmark Division 1
15:00 Brommapojkarna - Malmö Allsvenskan
16:00 Oskarshamns AIK - Eskilsminne Ettan södra
16:00 Rosengård - Norrby Ettan södra
16:00 Lund - Jönköping Ettan södra
16:00 Ängelholm - Onsala Ettan södra
16:00 Ariana - Olympic Ettan södra
16:00 Friska Viljor - Stockholm Inter Ettan norra
17:30 Halmstad - Gais Allsvenskan
17:30 Sirius - Norrköping Allsvenskan
19:00 Landskrona - Trelleborg Superettan
21:00 Borussia Dortmund - Real Madrid EUROPA: Champions League
söndag 02 juni
13:00 Örebro - Oddevold Superettan
14:00 Djurgården - Hammarby Allsvenskan
14:00 Kalmar - Västerås SK Allsvenskan
15:00 SönderjyskE - Kolding Danmark Division 1
15:00 Ålborg - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 Fredericia - Hobro Danmark Division 1
15:00 Täby - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Sundsvall - Helsingborg Superettan
15:00 Örgryte - Gefle Superettan
16:00 Trollhättan - Torn Ettan södra
16:00 Vasalund - Nordic United Ettan norra
16:30 Värnamo - Mjällby Allsvenskan
16:30 Häcken - AIK Allsvenskan
17:00 Varbergs BoIS - Skövde AIK Superettan
18:00 Atalanta - Fiorentina Serie A
måndag 03 juni
18:00 Skottland - Gibraltar Landskamp
19:00 Kroatien - Nordmakedonien Landskamp
19:00 Assyriska FF - Stocksund Ettan norra
20:00 Albanien - Liechtenstein Landskamp
20:45 Tyskland - Ukraina Landskamp
20:45 England - Bosnien Hercegovina Landskamp
tisdag 04 juni
18:00 Slovenien - Armenien Landskamp
18:30 Sverige - Irland EM-kval damer Grupp A
19:00 Hammarby TFF - Sollentuna Ettan norra
19:00 Lödde - Ariana Svenska Cupen
19:00 Landvetter IS - Falkenberg Svenska Cupen
19:00 Sverige U23 - Germany U23 W Landskamp, damer
20:00 Belgien - Tjeckien EM-kval damer Grupp A
20:15 Schweiz - Estland Landskamp
20:30 Rumänien - Bulgarien Landskamp
20:45 Österrike - Serbien Landskamp
20:45 Irland - Ungern Landskamp
20:45 Portugal - Finland Landskamp
21:00 Italien - Turkiet Landskamp
21:00 Frankrike - England EM-kval damer Grupp A
21:30 Spanien - Danmark EM-kval damer Grupp A
onsdag 05 juni
14:00 Elfenbenskusten U23 - Sydkorea U21 Maurice Revello Tournament
17:30 Mexiko U23 - Frankrike U20 Maurice Revello Tournament
19:00 Danmark - Sverige Landskamp
19:00 Oskarshamns AIK - Jönköping Ettan södra
19:00 Viggbyholm - Karlberg Svenska Cupen
20:45 Spanien - Andorra Landskamp
21:00 Frankrike - Luxemburg Landskamp
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 12 10 1 1 25 31
2 Djurgårdens IF 11 8 1 2 16 25
3 Gais 11 7 0 4 3 21
4 Mjällby AIF 12 6 2 4 6 20
5 Hammarby IF 11 6 0 5 3 18
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 AIK 11 5 2 4 -1 17
7 BK Häcken 12 5 2 5 -1 17
8 IF Elfsborg 12 5 1 6 2 16
9 Halmstads BK 11 5 0 6 -6 15
10 IF Brommapojkarna 11 3 5 3 -2 14
11 IFK Värnamo 11 4 2 5 -3 14
12 IK Sirius 11 3 3 5 -5 12
13 IFK Göteborg 11 3 2 6 -7 11
14 IFK Norrköping 11 3 2 6 -13 11
15 Kalmar FF 11 3 1 7 -7 10
16 Västerås SK FK 11 1 2 8 -10 5