Internationellt

Stenhårda verkligheten efter AIK

Inte bara AIK förlorare efter brytningen med Jordan Larsson – nu drabbas han även själv hårt.

LÄS VIDARE MED PLUS
Månadsvis
69 kr / mån
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Ingen bindningstid
Förnyas automatiskt
Årsvis
659 kr / år
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Förnyas automatiskt
Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 13 april
12:00 Freiburg - Wolfsburg Bundesliga damer
13:00 Stockholm Internazionale - Karlbergs BK Ettan norra
13:00 Eskilstuna - Jitex Elitettan
13:00 Paderborn - Karlsruhe 2. Bundesliga
13:00 Onsala - Ljungskile Ettan södra
13:00 Vasalund - Täby FK Ettan norra
13:00 Ängelholm - Rosengård Ettan södra
13:00 Wehen - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
13:00 Kolding - Vendsyssel Danmark Division 1
13:00 Kiel - Osnabrück 2. Bundesliga
13:00 Piteå - AFC Eskilstuna Ettan norra
13:00 Brommapojkarna - Linköping Allsvenskan, damer
13:30 Leeds - Blackburn Championship
13:30 Newcastle - Tottenham Premier League
14:00 Malmo FF Women - Umeå Elitettan
14:00 Sundsvall - Gamla Upsala Women Elitettan
14:00 Atletico Madrid - Girona La Liga
14:00 Århus - Bröndby Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - Trelleborg Allsvenskan, damer
15:00 KIF Örebro - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Mjällby - AIK Allsvenskan
15:00 Landskrona - Oddevold Superettan
15:00 Varbergs BoIS - Östersund Superettan
15:00 Lecce - Empoli Serie A
15:00 Häcken - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Borussia M'gladbach - Borussia Dortmund Bundesliga
15:30 Leipzig - Wolfsburg Bundesliga
15:30 Bochum - Heidenheim Bundesliga
15:30 Mainz - Hoffenheim Bundesliga
15:30 Bayern München - Köln Bundesliga
16:00 Brentford - Sheffield U Premier League
16:00 Nottingham - Wolverhampton Premier League
16:00 Jönköping - Falkenberg Ettan södra
16:00 Nordic United - Sollentuna Ettan norra
16:00 Torslanda IK - Olympic Ettan södra
16:00 West Bromwich - Sunderland Championship
16:00 Burnley - Brighton Premier League
16:00 Bollstanäs - Kalmar Elitettan
16:00 Manchester C - Luton Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Getafe La Liga
17:30 Västerås SK - Halmstad Allsvenskan
18:00 Torino - Juventus Serie A
18:30 Mallorca - Real Madrid La Liga
18:30 Stuttgart - Eintracht Frankfurt Bundesliga
18:30 Helsingör - Hilleröd Danmark Division 1
18:30 Bournemouth - Manchester U Premier League
19:00 Kolding - Nordsjælland Danska ligan, damer
20:30 Schalke - Nürnberg 2. Bundesliga
20:45 Bologna - Monza Serie A
21:00 Cadiz - Barcelona La Liga
söndag 14 april
12:00 Sunnanå - Alingsås Elitettan
12:30 Napoli - Frosinone Serie A
13:00 Umeå - Karlstad Ettan norra
13:00 Tottenham - Leicester FA-cupen, damer
13:00 Piteå - Växjö Allsvenskan, damer
13:00 AIK - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Trelleborgs FF - Sandvikens IF Superettan
13:00 Örebro Syrianska - Friska Viljor FC Ettan norra
13:00 Ross County - Glasgow Rangers Skottland Premiership
13:30 Magdeburg - Hamburg 2. Bundesliga
13:30 St Pauli - Elversberg 2. Bundesliga
13:30 Eintracht Braunschweig - Hannover 2. Bundesliga
14:00 Las Palmas - Sevilla La Liga
14:00 Fredericia - SönderjyskE Danmark Division 1
14:00 Kalmar - IFK Göteborg Allsvenskan
14:00 Norrköping - Gais Allsvenskan
15:00 West Ham - Fulham Premier League
15:00 Mallbacken - Uppsala Elitettan
15:00 Rosengård - Vittsjö Allsvenskan, damer
15:00 Helsingborg - Utsikten Superettan
15:00 Sassuolo - Milan Serie A
15:00 Liverpool - Crystal Palace Premier League
15:00 Fortuna Hjorring - Köge Danska ligan, damer
15:30 Darmstadt - Freiburg Bundesliga
15:35 Manchester U - Chelsea FA-cupen, damer
16:00 Hammarby TFF - Assyriska FF Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Torn - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Norrby - Ariana Ettan södra
16:15 Granada - Alaves La Liga
16:30 Djurgården - Sirius Allsvenskan
16:30 Värnamo - Malmö Allsvenskan
16:45 Ajax - Twente Eredivisie
17:00 FC Trollhättan - Tvååker Ettan södra
17:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga
17:30 Arsenal - Aston Villa Premier League
18:00 Midtjylland - Köpenhamn Superligaen
18:00 Udinese - Roma Serie A
18:30 Athletic Bilbao - Villarreal La Liga
18:30 Duisburg - Bayern München Bundesliga damer
19:45 Arsenal - Bristol C Women’s Super League
20:45 Inter - Cagliari Serie A
21:00 Real Sociedad - Almeria La Liga
00:00 Gotham Women - Kansas City USA NWSL Women
måndag 15 april
18:30 Fiorentina - Genoa Serie A
19:00 Häcken - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Gefle - Degerfors Superettan
19:00 Silkeborg - Nordsjälland Superligaen
19:00 Örgryte - Brage Superettan
19:10 Hammarby - Elfsborg Allsvenskan
19:30 Hoffenheim - Köln Bundesliga damer
20:45 Atalanta - Verona Serie A
21:00 Chelsea - Everton Premier League
21:00 Osasuna - Valencia La Liga
tisdag 16 april
18:00 Al Ain - Al Hilal Riyadh AFC Champions League
19:00 Öster - Örebro Superettan
21:00 Barcelona - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Southampton - Preston Championship
onsdag 17 april
12:00 Ulsan HD - Yokohama F. Marinos AFC Champions League
20:00 Chelsea - Aston Villa Women’s Super League
21:00 Dundee FC - Glasgow Rangers Skottland Premiership
21:00 Manchester C - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Bayern München - Arsenal EUROPA: Champions League
torsdag 18 april
18:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
18:45 Fiorentina - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Lille - Aston Villa UEFA Europa Conference League
21:00 Roma - Milan UEFA Europa League
21:00 West Ham - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Atalanta - Liverpool UEFA Europa League
21:00 Marseille - Benfica UEFA Europa League
21:00 Fenerbahce - Olympiakos UEFA Europa Conference League
21:00 PAOK Saloniki - Club Brügge UEFA Europa Conference League
fredag 19 april
18:30 Elversberg - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Nürnberg - Paderborn 2. Bundesliga
18:30 Leipzig - Bayer Leverkusen Bundesliga damer
18:30 Genoa - Lazio Serie A
19:00 Umeå - Sunnanå Elitettan
19:00 B 93 - Naestved Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Köge Danmark Division 1
19:00 Stocksund - Vasalund Ettan norra
19:00 Norrköping - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Randers - Odense Superligaen
19:00 Ariana - Ängelholm Ettan södra
19:00 Horsens - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Eintracht Frankfurt - Augsburg Bundesliga
20:45 Inverness - Raith Skottland Premiership
20:45 Cagliari - Juventus Serie A
21:00 Oxford United - Stevenage League One
21:00 Athletic Bilbao - Granada La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Djurgårdens IF 3 2 1 0 5 7
2 Mjällby AIF 3 2 1 0 4 7
3 Malmö FF 2 2 0 0 6 6
4 IK Sirius 3 2 0 1 2 6
5 Halmstads BK 3 2 0 1 -1 6
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 AIK 3 1 2 0 1 5
7 IF Brommapojkarna 2 1 1 0 4 4
8 IF Elfsborg 2 1 1 0 1 4
9 Hammarby IF 2 1 0 1 0 3
10 IFK Göteborg 3 1 0 2 -3 3
11 Gais 3 1 0 2 -4 3
12 IFK Norrköping 3 1 0 2 -6 3
13 BK Häcken 2 0 1 1 -1 1
14 IFK Värnamo 2 0 1 1 -1 1
15 Västerås SK FK 3 0 0 3 -3 0
16 Kalmar FF 3 0 0 3 -4 0