Allsvenskan

Allsvenska spelschemat för omgång 16-26 släppt

ANNONS

Det allsvenska spelschemat för omgång 16-26 har släppts.

Efter nio spelade omgångar toppar Malmö FF tabellen tre poäng före Elfsborg.
Det har bäddat upp för en spännande seriefinal när lagen ställs emot varandra kommande söndag.

Spelordningen för den allsvenska säsong har varit bestämd sedan tidigare.

Nu har Svenska Fotbollsförbundet släpps spelschemat för omgång 16-26.

Se det nedan:

Omgång 16

Fredag 21 juli
19.00 IF Brommapojkarna – Hammarby

Lördag 22 juli
15.00 Djurgården – IF Elfsborg
17.30 IFK Värnamo – BK Häcken

Söndag 23 juli
15.00 AIK – Malmö FF
15.00 IFK Norrköping – Degerfors IF
17.30 Kalmar FF – Varbergs BoIS
17.30 IFK Göteborg – Halmstads BK

Måndag 24 juli
19.00 IK Sirius – Mjällby AIF

Omgång 17

Lördag 29 juli
15.00 BK Häcken – IF Elfsborg
17.30 Degerfors IF – IF Brommapojkarna
20.00 Halmstads BK – Varbergs BoIS

Söndag 30 juli
15.00 Hammarby – IFK Norrköping
15.00 Mjällby AIF – Djurgården
17.30 IFK Göteborg – Kalmar FF

Måndag 31 juli
19.00 Malmö FF – IFK Värnamo
19.00 IK Sirius – AIK

Omgång 18

Lördag 5 augusti
15.00 IF Brommapojkarna – IFK Värnamo

Söndag 6 augusti
15.00 IF Elfsborg – IK Sirius
15.00 Kalmar FF – AIK

Måndag 7 augusti
19.00 Varbergs BoIS – Mjällby AIF
19.00 Malmö FF – Halmstads BK
19.00 IFK Norrköping – IFK Göteborg

OBS! Djurgården – BK Häcken och Degerfors IF – Hammarby ingår också i omgång 18 men flyttades till slutet av maj på grund av Europaspelet.

Omgång 19

Lördag 12 augusti
15.00 AIK – IF Brommapojkarna
17.30 BK Häcken – Varbergs BoIS (Flyttas till söndag 13/8 om spel i UEL/UECL)

Söndag 13 augusti
15.00 IK Sirius – Kalmar FF
15.00 IFK Göteborg – Djurgården
17.30 Hammarby – IF Elfsborg
17.30 Halmstads BK – IFK Norrköping

Måndag 14 augusti
19.00 Mjällby AIF – Malmö FF
19.00 IFK Värnamo – Degerfors IF

Omgång 20

Lördag 19 augusti
15.00 BK Häcken – IK Sirius
15.00 IF Brommapojkarna – Halmstads BK
15.00 Degerfors IF – IFK Göteborg
17.30 Varbergs BoIS – IFK Värnamo

Söndag 20 augusti
15.00 Malmö FF – Djurgården
17.30 IF Elfsborg – Mjällby AIF
17.30 Kalmar FF – Hammarby

Måndag 21 augusti
19.10 IFK Norrköping – AIK

Omgång 21

Söndag 27 augusti
15.00 Mjällby AIF – Hammarby
15.00 IFK Värnamo – Halmstads BK
15.00 IF Brommapojkarna – Kalmar FF
17.30 Djurgården – Degerfors IF
17.30 IFK Göteborg – BK Häcken (Flyttas till lördag 26/8 om UCL)

Måndag 28 augusti
19.00 AIK – Varbergs BoIS
19.00 IF Elfsborg – IFK Norrköping
19.10 IK Sirius – Malmö FF

Omgång 22

Lördag 2 september
15.00 Halmstads BK – IK Sirius
15.00 Degerfors IF – BK Häcken (Flyttas till söndag 3/9 om UEL/UECL)
17.30 IFK Värnamo – IF Elfsborg

Söndag 3 september
15.00 Hammarby – AIK
15.00 Kalmar FF – Mjällby AIF
17.30 Malmö FF – IFK Göteborg
17.30 IFK Norrköping – Djurgården
17.30 Varbergs BoIS – IF Brommapojkarna

Omgång 23

Lördag 16 september
15.00 IFK Göteborg – IF Brommapojkarna
15.00 IK Sirius – Varbergs BoIS
17.30 Djurgården – IFK Värnamo

Söndag 17 september
15.00 Hammarby – Malmö FF
17.30 BK Häcken – Halmstads BK (Lördag 16/9 om UCL)
17.30 IF Elfsborg – Kalmar FF

Måndag 18 september
19.00 IFK Norrköping – Mjällby AIF
19.10 AIK – Degerfors IF

Omgång 24

Lördag 23 september
15.00 Degerfors IF – Malmö FF
17.30 IF Brommapojkarna – IFK Norrköping

Söndag 24 september
15.00 AIK – Djurgården
15.00 Mjällby AIF – IFK Göteborg
17.30 Kalmar FF – BK Häcken
17.30 Varbergs BoIS – Hammarby

Måndag 25 september
19.00 Halmstads BK – IF Elfsborg
19.00 IFK Värnamo – IK Sirius

Omgång 25

Lördag 30 september
15.00 Djurgården – Halmstad
17.30 IFK Norrköping – Kalmar FF

Söndag 1 oktober
15.00 BK Häcken – AIK (Lördag 30/9 om UCL)
15.00 IK Sirius – Degerfors IF
17.30 Hammarby – IFK Göteborg
17.30 Mjällby AIF – IFK Värnamo

Måndag 2 oktober
19.00 IF Elfsborg – Varbergs BoIS
19.10 Malmö FF – IF Brommapojkarna

Omgång 26

Lördag 7 oktober
15.00 AIK – Mjällby AIF
15.00 Halmstads BK – Degerfors IF
17.30 IFK Göteborg – IK Sirius

Söndag 8 oktober
15.00 IFK Värnamo – IFK Norrköping
15.00 IF Brommapojkarna – IF Elfsborg
15.00 Kalmar FF – Malmö FF
17.30 Varbergs BoIS – Djurgården
17.30 Hammarby – BK Häcken

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 20 juli
15:00 Gefle - Trelleborg Superettan
15:00 Oddevold - Helsingborg Superettan
15:00 Öster - Sundsvall Superettan
15:00 Värnamo - Häcken Allsvenskan
15:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan
16:00 Esbjerg - Odense Danmark Division 1
17:00 Örebro - Örgryte Superettan
17:30 Rapid Wien - Milan Träningsmatch
17:30 Brommapojkarna - Hammarby Allsvenskan
18:15 Dundee Utd - Ayr Skotska Ligacupen
söndag 21 juli
13:00 Östersund - Degerfors Superettan
13:00 Sandviken - Utsikten Superettan
14:00 Silkeborg - SönderjyskE Superligaen
14:00 Norrköping - Halmstad Allsvenskan
15:00 Horsens - Fredericia Danmark Division 1
15:00 Skövde AIK - Brage Superettan
16:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
16:30 Elfsborg - Mjällby Allsvenskan
16:30 Göteborg - Västerås Allsvenskan
18:00 Viborg - Bröndby Superligaen
måndag 22 juli
19:00 Varberg - Landskrona Superettan
19:00 Gais - AIK Allsvenskan
tisdag 23 juli
20:45 Aberdeen - Airdrieonians Skotska Ligacupen
01:30 Manchester C - Celtic Träningsmatch
onsdag 24 juli
15:00 Argentina - Marocko OS
15:00 Uzbekistan - Spanien OS
17:00 Egypten - Dominikanska republiken OS
17:00 Guinea - Nya Zeeland OS
19:00 Japan - Paraguay OS
19:00 Irak - Ukraina OS
21:00 Mali - Israel OS
21:00 Frankrike - USA OS
torsdag 25 juli
17:00 Spanien - Japan OS damer
17:00 Kanada - Nya Zeeland OS damer
19:00 Nigeria - Brasilien OS damer
19:00 Tyskland - Australien OS damer
19:00 Djurgården - Progres Niedercorn UEFA Europa Conference League
21:00 Frankrike - Colombia OS damer
21:00 USA - Zambia OS damer
fredag 26 juli
19:00 SönderjyskE - Lyngby Superligaen
19:00 Horsens - Hilleröd Danmark Division 1
19:00 Kolding - Hvidovre Danmark Division 1
19:00 Hobro - Esbjerg Danmark Division 1
19:00 Köge - Odense Danmark Division 1
lördag 27 juli
13:00 Utsikten - Sandviken Superettan
13:00 Roskilde - B 93 Danmark Division 1
14:00 Fredericia - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 Dominikanska republiken - Spanien OS
15:00 Norrköping - Kalmar Allsvenskan
15:00 Östersund - Varberg Superettan
15:00 Degerfors - Skövde AIK Superettan
15:00 Argentina - Irak OS
16:00 Ipswich - Fortuna Düsseldorf Träningsmatch
17:00 Ukraina - Marocko OS
17:00 Uzbekistan - Egypten OS
17:30 Malmö - Sirius Allsvenskan
17:30 Göteborg - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Nya Zeeland - USA OS
19:00 Israel - Paraguay OS
20:00 Halmstad - Värnamo Allsvenskan
21:00 Frankrike - Guinea OS
21:00 Japan - Mali OS
22:00 Chelsea - Celtic Träningsmatch
00:00 Manchester C - Milan Träningsmatch
söndag 28 juli
13:00 Sundsvall - Trelleborg Superettan
15:00 Brage - Örebro Superettan
15:00 Landskrona - Gefle Superettan
16:00 Motherwell - Partick Thistle Skotska Ligacupen
16:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
16:30 Häcken - Västerås Allsvenskan
16:30 Hammarby - Mjällby Allsvenskan
17:00 Nya Zeeland - Colombia OS damer
17:00 Brasilien - Japan OS damer
18:00 Köpenhamn - Århus Superligaen
19:00 Spanien - Nigeria OS damer
19:00 Australien - Zambia OS damer
21:00 Frankrike - Kanada OS damer
21:00 USA - Tyskland OS damer
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 16 12 2 2 29 38
2 Djurgårdens IF 15 10 1 4 15 31
3 Mjällby AIF 16 9 2 5 7 29
4 IF Elfsborg 16 8 1 7 8 25
5 Hammarby IF 15 8 1 6 7 25
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Gais 15 8 1 6 -1 25
7 BK Häcken 16 7 3 6 1 24
8 AIK 15 6 2 7 -6 20
9 IK Sirius 15 5 3 7 -1 18
10 IFK Värnamo 15 5 3 7 -3 18
11 IF Brommapojkarna 15 4 6 5 -6 18
12 IFK Göteborg 15 5 3 7 -7 18
13 Halmstads BK 15 6 0 9 -8 18
14 Kalmar FF 15 5 1 9 -10 16
15 IFK Norrköping 15 4 2 9 -19 14
16 Västerås SK FK 15 3 3 9 -6 12