Bildbyrån
Superettan

Klart: Så spelas omgång 16-26 av superettan

ANNONS

Spelschemat för superettans omgång 16-26 är nu fastställt.
Det meddelade Sef under tisdagen

.

Sef (Svensk Elitfotboll) offentliggjorde under tisdagen spelschemat för superettan omgång 16-26.

Nu står det klart hur matcherna fram till början av oktober kommer spelas.

Spelordningen för de resterande omgångarna fastställs efter sommaren, meddelar Sef.

Omgång 16:

Lördag 27 juli:
13:00 Utsiktens BK – Sandvikens IF
15:00 Östersunds FK – Varbergs BoIS
15:00 Degerfors IF – Skövde AIK

Söndag 28 juli:
13:00 GIF Sundsvall – Trelleborgs FF
15:00 IK Brage – Örebro SK
15:00 Landskrona BoIS – Gefle IF

Måndag 29 juli:
19:00 Örgryte IS – IK Oddevold
19:00 Helsingborgs IF – Östers IF

Omgång 17:

Fredag 2 augusti:
19:00 Örebro SK – Östersunds FK
19:00 GIF Sundsvall – Utsiktens BK

Lördag 3 augusti:
15:00 Sandvikens IF – Gefle IF
15:00 Degerfors IF – IK Oddevold
17:00 Varbergs BoIS – Helsingborgs IF

Söndag 4 augusti:
13:00 Skövde AIK – Örgryte IS
15:00 Trelleborgs FF – Landskrona BoIS
15:00 Östers IF – IK Brage

Omgång 18:

Fredag 9 augusti:
19:00 IK Brage – Skövde AIK

Lördag 10 augusti:
13:00 Gefle IF – Varbergs BoIS
15:00 Utsiktens BK – Trelleborgs FF
15:00 Östersunds FK – Östers IF

Söndag 11 augusti:
13:00 IK Oddevold – Sandvikens IF

Måndag 12 augusti:
19:00 Örgryte IS – Örebro SK
19:00 Landskrona BoIS – GIF Sundsvall

Tisdag 13 augusti:
19:00 Helsingborgs IF – Degerfors IF

Omgång 19:

Fredag 16 augusti:
19:00 IK Oddevold – Utsiktens BK
19:00 Varbergs BoIS – GIF Sundsvall

Lördag 17 augusti:
13:00 Trelleborgs FF – Östersunds FK
13:00 Östers IF – Örgryte IS
15:00 Örebro SK – Gefle IF
15:00 Skövde AIK – Helsingborgs IF

Söndag 18 augusti:
13:00 Degerfors IF – IK Brage
15:00 Sandvikens IF – Landskrona BoIS

Omgång 20:

Söndag 25 augusti:
13:00 Östersunds FK – Skövde AIK
15:00 Gefle IF – Östers IF
17:00 Sandvikens IF – Trelleborgs FF

Måndag 26 augusti:
19:00 Örgryte IS – Degerfors IF
19:00 Landskrona BoIS – Varbergs BoIS

Tisdag 27 augusti:
19:00 IK Brage – Helsingborgs IF
19:00 Utsiktens BK – Örebro SK
19:00 GIF Sundsvall – IK Oddevold

Omgång 21:

Lördag 31 augusti:
13:00 Örebro SK – GIF Sundsvall
13:00 Degerfors IF – Östersunds FK
15:00 Östers IF – Sandvikens IF
15:00 Varbergs BoIS – Utsiktens BK

Söndag 1 september:
13:00 IK Oddevold – Landskrona BoIS
15:00 Helsingborgs IF – Trelleborgs FF
15:00 Skövde AIK – Gefle IF
17:00 IK Brage – Örgryte IS

Omgång 22:

Fredag 13 september:
19:00 Landskrona BoIS – Östers IF
19:00 Trelleborgs FF – Örebro SK
19:00 Östersunds FK – Helsingborgs IF

Lördag 14 september:
13:00 IK Oddevold – Varbergs BoIS
15:00 GIF Sundsvall – IK Brage
15:00 Sandvikens IF – Skövde AIK
15:00 Utsiktens BK – Degerfors IF

Söndag 15 september:
15:00 Gefle IF – Örgryte IS

Omgång 23:

Onsdag 18 september:
19:00 Örebro SK – Sandvikens IF
19:00 IK Brage – Utsiktens BK
19:00 Skövde AIK – Varbergs BoIS
19:00 Östers IF – Trelleborgs FF
19:00 Östersunds FK – GIF Sundsvall

Torsdag 19 september:
19:00 Örgryte IS – Landskrona BoIS
19:00 Helsingborgs IF – IK Oddevold
19:00 Degerfors IF – Gefle IF

Omgång 24:

Söndag 22 september:
15:00 Trelleborgs FF – Skövde AIK
15:00 Varbergs BoIS – IK Brage

Måndag 23 september:
19:00 GIF Sundsvall – Östers IF
19:00 Sandvikens IF – Degerfors IF
19:00 IK Oddevold – Örebro SK

Tisdag 24 september:
19:00 Landskrona BoIS – Helsingborgs IF
19.00 Gefle IF – Östersunds FK
19.00 Utsiktens BK – Örgryte IS

Omgång 25:

Lördag 28 september:
15:00 Örebro SK – Landskrona BoIS
15:00 Skövde AIK – GIF Sundsvall
15:00 Degerfors IF – Trelleborgs FF
17:00 Örgryte IS – Varbergs BoIS
17:00 IK Brage – Sandvikens IF

Söndag 29 september:
15.00 Helsingborgs IF – Gefle IF

Måndag 30 september:
19.00 Östersunds FK – IK Oddevold

Tisdag 1 oktober:
19:00 Östers IF – Utsiktens BK

Omgång 26:

Fredag 4 oktober:
19:00 Landskrona BoIS – Skövde AIK

Lördag 5 oktober:
13:00 Utsiktens BK – Helsingborgs IF
13:00 Sandvikens IF – Östersunds FK
15:00 Varbergs BoIS – Örebro SK
15:00 Gefle IF – IK Brage

Söndag 6 oktober:
13:00 Trelleborgs FF – Örgryte IS
15:00 GIF Sundsvall – Degerfors IF
15:00 IK Oddevold – Östers IF

TV:


Dagens fråga presenteras av bet365

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
onsdag 19 juni
15:00 Kroatien - Albanien EM
18:00 Dalkurd - Sollentuna Svenska Cupen
18:00 Tyskland - Ungern EM
19:00 Malmö FF - Jitex Elitettan
19:00 Torn - Ängelholm Ettan södra
19:00 Torslanda - Norrby Ettan södra
19:15 Forward - Karlstad Svenska Cupen
21:00 Skottland - Schweiz EM
torsdag 20 juni
15:00 Slovenien - Serbien EM
17:30 IFK Kalmar - Gamla Upsala Elitettan
18:00 Danmark - England EM
18:00 Vasalund - Stockholm Inter Ettan norra
18:00 Uppsala - Alingsås Elitettan
19:00 Eskilstuna United - Örebro SK Elitettan
19:00 Tvååker - Onsala Ettan södra
19:00 Rosengård - KIF Örebro Allsvenskan, damer
19:00 Falkenberg - Lund Ettan södra
19:00 IFK Stocksund - Hammarby TFF Ettan norra
19:00 Huddinge IF - Nacka FC Svenska Cupen
19:00 Eskilsminne - Ariana Ettan södra
19:00 Trelleborg - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Mallbacken - Lidköping Elitettan
19:15 Stegeborg - Nyköpings BIS Svenska Cupen
19:30 Karlberg - Nordic United Ettan norra
19:30 Umeå - Sundsvall Elitettan
21:00 Spanien - Italien EM
fredag 21 juni
02:00 Argentina - Kanada Copa America
15:00 Slovakien - Ukraina EM
18:00 Polen - Österrike EM
21:00 Nederländerna - Frankrike EM
lördag 22 juni
02:00 Peru - Chile Copa America
15:00 Georgien - Tjeckien EM
18:00 Turkiet - Portugal EM
21:00 Belgien - Rumänien EM
00:00 Ecuador - Venezuela Copa America
söndag 23 juni
03:00 Mexiko - Jamaica Copa America
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
16:00 Oskarshamns AIK - Rosengård Ettan södra
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Albanien - Spanien EM
21:00 Kroatien - Italien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
00:00 Peru - Kanada Copa America
onsdag 26 juni
03:00 Chile - Argentina Copa America
18:00 Slovakien - Rumänien EM
18:00 Ukraina - Belgien EM
19:00 Skellefteå FF - Piteå Svenska Cupen
19:00 KIF Örebro - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Rosengård Allsvenskan, damer
19:30 IFK Ostersund - Hudiksvall Svenska Cupen
21:00 Tjeckien - Turkiet EM
21:00 Georgien - Portugal EM
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8