
Djurgårdens 18-åring om galna pengaryktena
Matias Siltanen kom till Djurgården i vintras – och hemma i Finland skrivs det redan nu om en försäljning för över 200 miljoner kronor.
Men huvudpersonen själv tar det hela med en stor portion ro.
– Jag skrattade åt det, säger han till Fotbollskanalen.
Ännu har inte Matias Siltanen varit någon succé i allsvenskan. Den 18-åriga finländaren har först mot slutet tagit en ordinarie tröja i ett Djurgården som hackat, men det hindrar inte klubbar utifrån från att vilja lägga vantarna på den centrala mittfältaren som hämtades in i vintras från finska ligan.
Under tisdagen kom nämligen uppgifter från den finska tidningen Iltalehti att flera Premier League-klubbar är intresserade av Siltanen och att övergångssumman kan landa på hela 225 miljoner svenska kronor i runda slängar.
– Jag skrattade åt det, skulle jag säga. Jag visste inte om det alls och sen skickade min pappa en bild (på artikeln) och frågade: ”Ska du lämna?”. Då svarade jag bara: ”Ser så ut (enligt artikeln)”, svarar Siltanen i en intervju med Fotbollskanalen och fortsätter:
– Jag vet att det finns klubbar som har tittat på mina matcher och det är väl ganska väntat. Men det har inte lagts fram några erbjudanden. Jag vet att det finns mycket intresse från klubbar men så länge det inte är konkret så tänker jag inte på det.
Vid en affär för över 200 miljoner kronor hade Siltanen i särklass blivit den dyraste finländska övergången någonsin.
– Det är svårt att ta in. Speciellt eftersom det inte är så många spelare från Finland som sålts för stora summor. Det hade med stor marginal blivit den största transfern rörande en finsk spelare någonsin, konstaterar han själv.
Fotnot: Det nuvarande transferrekordet för en finsk spelare har Roman Eremenko som såldes för 145 miljoner kronor 2011 när han lämnade Dynamo Kiev för Rubin Kazan.
Den här artikeln handlar om: