Efter fiaskodebuten i Djurgården – Movsisyans chans till upprättelse

ANNONS

Yura Movsisyan visades ut i sin allsvenska premiär för Djurgården när han skallade Daniel Sundgren mot AIK. Nu väntar nytt derby då Djurgården tar emot Hammarby och armeniern är tillbaka efter två matchers avstängning.

Det var med kvarten kvar vid AIK-ledning 2-0 som Djurgårdens tränare Özcan Melkemichel slängde in nya stjärnanfallaren Yura Movsisyan.

Armeniern, som öste in mål i Ryssland för Krasnodar och Spartak Moskva, hann dock bara vara på planen i en kvart innan han visades ut. Movsisyan, på lån fram till sommaren från MLS-klubben Real Salt Lake, fick ingen frispark utanför offensivt straffområde varpå Daniel Sundgren skrek på honom. Movsisyan svarade då med en skalle och Sundgren föll i backen. Den 30-åriga armeniern fick syna det röda kortet och var sedan avstängd mot såväl Malmö som Elfsborg.

Nu när Djurgården under söndagseftermiddagen tar emot Hammarby är Movsisyan tillgänglig för spel igen och Melkemichel har valt att ha med honom i truppen. Chans till upprättelse efter fiaskostarten, med andra ord.

Tabelltvåan Hammarby har fem poäng mer än Djurgården efter fem spelade omgångar.

Hammarby saknar Imad Khalili. Läs mer om det HÄR!

Djurgården får klara sig utan skadade Kerim Mrabti och Johan Andersson.

Djurgårdens trupp:

Andreas Isaksson, Tommi Vaiho, Marcus Danielson, Jacob Une Larsson, Niklas Gunnarsson, Jonas Olsson, Jonathan Augustinsson, Felix Beijmo, Jesper Karlström, Dzenis Kozica, Kevin Walker, Haris Radetinac, Jonathan Ring, Edward Chilufya. Fredrik Ulvestad, Yura Movsisyan, Aliou Badji, Julian Kristoffersen, Tinotenda Kadewere

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
13:00 SönderjyskE - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Hvidovre - Naestved Danmark Division 1
13:00 Vejle - Vendsyssel Danmark Division 1
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
15:00 Rosengård - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Torino - Inter Serie A
15:00 Roma - Spezia Serie A
15:00 Empoli - Lazio Serie A
15:00 Sassuolo - Fiorentina Serie A
15:00 Udinese - Juventus Serie A
15:00 Milan - Verona Serie A
15:00 Atalanta - Monza Serie A
15:00 Lecce - Bologna Serie A
15:00 Cremonese - Salernitana Serie A
15:00 Piteå - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Napoli - Sampdoria Serie A
15:00 Vittsjö - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Halmstad - Hammarby Allsvenskan
15:00 Öster - Utsikten Superettan
15:00 AIK - Kalmar Allsvenskan
16:00 Ljungskile - Oddevold Ettan södra
17:00 Örebro - Gefle Superettan
17:00 Nordsjälland - Viborg Superligaen
17:00 Aarhus - Bröndby Superligaen
17:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
17:00 Östersund - Västerås SK Superettan
17:30 Ross County - Partick Skottland Premiership
17:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
17:30 Sirius - Värnamo Allsvenskan
19:00 Osasuna - Girona La Liga
19:00 Celta Vigo - Barcelona La Liga
19:00 Real Betis - Valencia La Liga
19:00 Villarreal - Atletico Madrid La Liga
19:00 Real Madrid - Athletic Bilbao La Liga
19:00 Mallorca - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Elche - Cadiz La Liga
19:00 Real Sociedad - Sevilla La Liga
19:00 Valladolid - Getafe La Liga
19:00 Espanyol - Almeria La Liga
20:00 Al Ahly Cairo - Wydad Casablanca CAF Champions League
måndag 05 juni
19:00 Malmö - Degerfors Allsvenskan
19:00 Brommapojkarna - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Brage Superettan
19:00 Skövde AIK - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Varberg - Häcken Allsvenskan
21:00 Hamburg - Stuttgart Bundesliga
tisdag 06 juni
15:00 Hammarby - Häcken Svenska Cupen, damer
15:00 Helsingborg - Jönköping Superettan
15:00 Sundsvall - Gais Superettan
15:00 Örgryte - Landskrona Superettan
20:45 Arminia Bielefeld - Wehen SV 2. Bundesliga
onsdag 07 juni
21:00 Fiorentina - West Ham UEFA Europa Conference League
21:00 Levante - Albacete LaLiga2
fredag 09 juni
18:00 Linköping - Vittsjö Allsvenskan, damer
18:00 Uppsala - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Eskilstuna - Gamla Upsala Elitettan
19:00 Hammarby - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan, damer
lördag 10 juni
13:00 Västerås SK - Skövde AIK Superettan
13:00 Gefle - Öster Superettan
13:00 Häcken U - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Sundsvall Elitettan
14:00 Bollstanäs - AIK Elitettan
14:00 Boden - Karlstad Ettan norra
14:00 Kolding - Nordsjælland Danska ligan, damer
14:00 Köge - Bröndby Danska ligan, damer
14:00 Thisted - Fortuna Hjorring Danska ligan, damer
15:00 Jönköping - Trelleborg Superettan
15:00 Värnamo - Malmö Allsvenskan
15:00 Kalmar - Degerfors Allsvenskan
15:00 Alingsås - Rössö Elitettan
15:00 Utsikten - Sundsvall Superettan
17:30 Varberg - Halmstad Allsvenskan
21:00 Manchester C - Inter EUROPA: Champions League
söndag 11 juni
13:00 Brage - Landskrona Superettan
13:00 Brommapojkarna - Häcken Allsvenskan, damer
13:00 AFC Eskilstuna - Helsingborg Superettan
14:30 Twente - Sparta Rotterdam Eredivisie
15:00 Sirius - Göteborg Allsvenskan
15:00 Trelleborg - Jitex Elitettan
15:00 Lidköping - Bromölla Elitettan
15:00 KIF Örebro - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Gais - Örebro Superettan
15:00 Östersund - Örgryte Superettan
15:00 AIK - Elfsborg Allsvenskan
17:30 Häcken - Mjällby Allsvenskan
17:30 Djurgården - Norrköping Allsvenskan
21:00 Wydad Casablanca - Al Ahly Cairo CAF Champions League
måndag 12 juni
19:00 Norrköping - Kristianstad Allsvenskan, damer
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 11 9 1 1 19 28
2 IF Elfsborg 11 8 2 1 17 26
3 BK Häcken 12 8 1 3 18 25
4 Djurgårdens IF 12 6 2 4 2 20
5 IF Brommapojkarna 11 6 1 4 1 19
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 11 5 3 3 3 18
7 IFK Norrköping 11 5 2 4 3 17
8 Halmstads BK 11 5 1 5 -5 16
9 Mjällby AIF 11 4 3 4 0 15
10 Hammarby IF 12 3 4 5 -5 13
11 IFK Värnamo 11 4 0 7 -4 12
12 IK Sirius 11 2 5 4 -5 11
13 Degerfors IF 12 3 2 7 -19 11
14 IFK Göteborg 11 1 4 6 -3 7
15 AIK 11 1 4 6 -7 7
16 Varbergs BoIS 11 0 5 6 -15 5
Expressen Premium Max visar
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
fredag 09 juni
19:00 Eskilstuna - Gamla Upsala Elitettan
lördag 10 juni
13:00 Häcken U - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Sundsvall Elitettan
14:00 Bollstanäs - AIK Elitettan
15:00 Alingsås - Rössö Elitettan
söndag 11 juni
15:00 Trelleborg - Jitex Elitettan
15:00 Lidköping - Bromölla Elitettan