NY ARIKELSERIE PÅ FD - RIKSLÄGRET HALMSTAD
Rikslägret

STOR GENOMGÅNG: Landets bästa 15-åringar - DEL 4: Halland

Mellan den 4 och 8 juli ägde det årliga Rikslägret rum. I år var det 07-kullens tur och i en artikelserie del 1-12 så kommer FotbollDirekt att gå igenom både Rikslägret, men även landskamperna som följde efteråt och mycket mer. 

Detta är ett arbete som har pågått under flera veckor för att sammanställa bilden av hela Sveriges högst rankade 15-åringar - över hela riket. 

Exklusiva kommentarer, namn för namn - region för region. DEL 4 denna lördag handlar det nu i ett mixat jobb om Halland, Västergötalands-, Dalslands, och Bohusläns distrikt. 
✓ Bleon Kurtulus släpper ingen över bron ✓ Lennox en bjässe ✓  Lerkil har sin egen Declan Rice ✓ Han är en enormt skicklig mittback ✓ Shanti-killen som aldrig slutar träna ✓ En ny Prytz på gång ✓ Har en utveckling som rusar - mot stora rubriker. 


 

LÄS VIDARE MED PLUS
Månadsvis
69 kr / mån
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Ingen bindningstid
Förnyas automatiskt
Årsvis
659 kr / år
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Förnyas automatiskt
Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
måndag 27 november
15:00 Al Sharjah - Al Sadd AFC Champions League
15:00 Nasaf Qarshi - Al-Faisaly Amman AFC Champions League
17:00 OKMK - Al Ittifaq Dammam AFC Champions League
17:00 Al Duhail - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
18:30 Verona - Lecce Serie A
19:00 Brommapojkarna - Utsikten Allsvenskan
19:00 Sepahan - Al Quwa Al Jawiya AFC Champions League
19:00 Al Nassr - Persepolis AFC Champions League
19:00 Silkeborg - Midtjylland Superligaen
20:45 Bologna - Torino Serie A
21:00 Girona - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Fulham - Wolverhampton Premier League
tisdag 28 november
11:00 Kawasaki Frontale - Johor Darul Takzim AFC Champions League
11:00 Pathum United - Ulsan Hyundai AFC Champions League
11:00 Incheon Utd - Yokohama F. Marinos AFC Champions League
13:00 Shandong Luneng - Kaya AFC Champions League
17:00 Al Ain - Pakhtakor AFC Champions League
17:00 Navbahor Namangan - Al Hilal Riyadh AFC Champions League
17:00 Nassaji Mazandaran - Mumbai City AFC Champions League
18:45 Shaktar Donetsk - Antwerpen EUROPA: Champions League
18:45 Lazio - Celtic EUROPA: Champions League
21:00 Barcelona - Porto EUROPA: Champions League
21:00 PSG - Newcastle EUROPA: Champions League
21:00 Watford - Norwich Championship
21:00 Young Boys - Röda Stjärnan EUROPA: Champions League
21:00 Manchester C - Leipzig EUROPA: Champions League
21:00 Milan - Borussia Dortmund EUROPA: Champions League
21:00 Feyenoord - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
onsdag 29 november
11:00 Kofu - Melbourne City AFC Champions League
11:00 Pohang - Hanoi FC AFC Champions League
11:00 Urawa Red Diamonds - Wuhan Three Towns AFC Champions League
11:00 Kitchee - Jeonbuk Motors AFC Champions League
13:00 Zhejiang Professional - Buriram United AFC Champions League
15:00 Bangkok United - Lion City AFC Champions League
18:45 Sevilla - PSV EUROPA: Champions League
18:45 Galatasaray - Manchester U EUROPA: Champions League
21:00 Bayern München - Köpenhamn EUROPA: Champions League
21:00 Ipswich - Millwall Championship
21:00 Real Sociedad - Salzburg EUROPA: Champions League
21:00 Benfica - Inter EUROPA: Champions League
21:00 Braga - Union Berlin EUROPA: Champions League
21:00 Real Madrid - Napoli EUROPA: Champions League
21:00 Mallorca - Cadiz La Liga
21:00 Arsenal - Lens EUROPA: Champions League
torsdag 30 november
16:30 FC Astana - Dinamo Zagreb UEFA Europa Conference League
18:45 Freiburg - Olympiakos UEFA Europa League
18:45 Maccabi Haifa - Rennes UEFA Europa League
18:45 Sparta Prag - Real Betis UEFA Europa League
18:45 TSC Backa Topola - West Ham UEFA Europa League
18:45 HJK Helsingfors - Aberdeen UEFA Europa Conference League
18:45 AEK Aten - Brighton UEFA Europa League
18:45 AZ Alkmaar - Zrinjski Mostar UEFA Europa Conference League
18:45 Bodö/Glimt - Lugano UEFA Europa Conference League
18:45 Besiktas - Club Brügge UEFA Europa Conference League
18:45 Atalanta - Sporting Lissabon UEFA Europa League
18:45 Balkan - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Olimpija Ljubljana - Lille UEFA Europa Conference League
18:45 Klaksvik - Slovan Bratislava UEFA Europa Conference League
18:45 Sturm Graz - Rakow UEFA Europa League
18:45 Gent - Zorya Luhansk UEFA Europa Conference League
21:00 Liverpool - LASK Linz UEFA Europa League
21:00 Molde - Qarabag UEFA Europa League
21:00 Häcken - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Servette - Roma UEFA Europa League
21:00 Sheriff Tiraspol - Slavia Prag UEFA Europa League
21:00 Aston Villa - Legia Warszawa UEFA Europa Conference League
21:00 Villarreal - Panathinaikos UEFA Europa League
21:00 Rangers - Aris Limassol UEFA Europa League
21:00 Toulouse - Union Saint Gilloise UEFA Europa League
21:00 Fiorentina - Genk UEFA Europa Conference League
21:00 Marseille - Ajax UEFA Europa League
21:00 Eintracht Frankfurt - PAOK Saloniki UEFA Europa Conference League
21:00 Spartak Trnava - Ludogorets UEFA Europa Conference League
21:00 Cukaricki - Ferencvaros UEFA Europa Conference League
21:00 Breidablik - Maccabi Tel Aviv UEFA Europa Conference League
21:00 Nordsjälland - Fenerbahce UEFA Europa Conference League
fredag 01 december
18:30 St Pauli - Hamburg 2. Bundesliga
18:30 Fredericia - Vendsyssel Danmark Division 1
18:30 Schalke - Osnabrück 2. Bundesliga
19:00 Randers - Vejle Superligaen
19:00 Kolding - B 93 Danmark Division 1
19:00 Horsens - Hobro Danmark Division 1
20:00 Schweiz - Sverige UEFA Nations League Women - League A
20:30 Darmstadt - Köln Bundesliga
20:45 Monza - Juventus Serie A
21:00 Preston - Queens PR Championship
21:00 Las Palmas - Getafe La Liga
lördag 02 december
13:00 Kiel - Wehen 2. Bundesliga
13:00 Nürnberg - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
13:00 SönderjyskE - Hilleröd Danmark Division 1
13:00 Eintracht Braunschweig - Greuther Furth 2. Bundesliga
13:30 West Bromwich - Leicester Championship
13:30 Alfreton Town - Walsall FA-cupen
14:00 Girona - Valencia La Liga
15:00 Genoa - Empoli Serie A
15:30 Borussia M'gladbach - Hoffenheim Bundesliga
15:30 Bayern München - Union Berlin Bundesliga
15:30 Leipzig - Heidenheim Bundesliga
15:30 Bochum - Wolfsburg Bundesliga
16:00 Arsenal - Wolverhampton Premier League
16:00 Burnley - Sheffield U Premier League
16:00 Brentford - Luton Premier League
16:00 Gillingham - Charlton FA-cupen
16:00 Swansea - Huddersfield Championship
16:15 Athletic Bilbao - Rayo Vallecano La Liga
18:00 Lazio - Cagliari Serie A
18:30 Stuttgart - Werder Bremen Bundesliga
18:30 Nottingham - Everton Premier League
18:30 Real Madrid - Granada La Liga
20:30 Magdeburg - Kaiserslautern 2. Bundesliga
20:45 Milan - Frosinone Serie A
21:00 Osasuna - Real Sociedad La Liga
21:00 Newcastle - Manchester U Premier League
söndag 03 december
12:15 Feyenoord - PSV Eredivisie
12:30 Lecce - Bologna Serie A
13:00 Naestved - Helsingör Danmark Division 1
13:00 St Johnstone - Celtic Skottland Premiership
13:30 Hertha Berlin - Elversberg 2. Bundesliga
13:30 Karlsruhe - Hansa Rostock 2. Bundesliga
13:30 Paderborn - Hannover 2. Bundesliga
14:00 Odense - Nordsjälland Superligaen
14:00 Mallorca - Alaves La Liga
14:30 Eastleigh - Reading FA-cupen
15:00 Köge - Ålborg Danmark Division 1
15:00 West Ham - Crystal Palace Premier League
15:00 Bournemouth - Aston Villa Premier League
15:00 Chelsea - Brighton Premier League
15:00 Liverpool - Fulham Premier League
15:00 Chesterfield - Leyton Orient FA-cupen
15:00 Udinese - Verona Serie A
15:00 Aldershot - Stockport FA-cupen
15:00 Fiorentina - Salernitana Serie A
15:30 Mainz - Freiburg Bundesliga
16:15 Almeria - Real Betis La Liga
16:45 Wrexham - Yeovil FA-cupen
17:30 Manchester C - Tottenham Premier League
17:30 Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund Bundesliga
18:00 Sassuolo - Roma Serie A
18:00 Köpenhamn - Århus Superligaen
18:30 Sevilla - Villarreal La Liga
19:30 Augsburg - Eintracht Frankfurt Bundesliga
20:45 Napoli - Inter Serie A
21:00 Barcelona - Atletico Madrid La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 30 20 4 6 35 64
2 IF Elfsborg 30 20 4 6 33 64
3 BK Häcken 30 18 3 9 30 57
4 Djurgårdens IF 30 15 5 10 5 50
5 IFK Värnamo 30 14 3 13 3 45
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 30 13 6 11 -5 45
7 Hammarby IF 30 11 11 8 2 44
8 IK Sirius 30 12 6 12 7 42
9 IFK Norrköping 30 12 5 13 0 41
10 Mjällby AIF 30 12 5 13 -2 41
11 AIK 30 9 9 12 -4 36
12 Halmstads BK 30 9 9 12 -14 36
13 IFK Göteborg 30 8 10 12 -4 34
14 IF Brommapojkarna 30 10 3 17 -13 33
15 Degerfors IF 30 7 5 18 -32 26
16 Varbergs BoIS 30 3 6 21 -41 15