Heerenveen om ryktena kring Tomasson: ”Det är inte sant”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Jon Dahl Tomasson har ryktats till i Heerenveen. Nu går klubbens tekniska direktör, Ferry de Haan, ut och säger att uppgifterna inte stämmer. 

– Det är inte sant, säger De Haan till den nederländska tidningen Voetbal International. 

Jon Dahl Tomasson har gjort succé i Malmö FF. Med två raka SM-guld och avancemang till Champions League har det nu börjat ryktas om att dansken är på väg bort från Malmö FF. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Tränaren har bekräftat att framtiden i Skånelaget är oklar och att han ryktas bort. 

Han har bland annat kopplats ihop med Heerenveen, som han tillhörde under sin spelarkarriär. Men i en intervju med en holländska tidningen Voetbal International säger Heerenveens tekniska direktör, Ferry de Haan, att uppgifterna inte stämmer.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Det skrivs mycket just nu. Jag skulle till och med ha varit i Sverige, men konstigt nog minns jag ingenting av det. Inget av det som ryktas just nu finns på agendan för tillfället. Det är inte sant, säger De Haan.

Tomassons framtid i Malmö FF är oviss och det återstår att se var han hamnar.

TV: Årets lag i allsvenskan 2021


 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: