Olympic förlorade mot Lunds BK
Montage

Lunds BK segrare borta mot Olympic – Mirza Halvadzic matchvinnare

ANNONS

Lunds BK besegrade Olympic på bortaplan i lördagens match i division 1 södra herr. 1-3 (1-1) slutade matchen.

Lunds BK fick en bra start på matchen. Mirza Halvadzic gjorde målet, redan i nionde minuten.

Olympic kvitterade till 1-1 efter en knapp halvtimmes spel, genom Mubaarak Nuh. Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Rasmus Wendt träff och gav Lunds BK ledningen.

Mirza Halvadzic, åter igen, ökade Lunds BK:s ledning med knappa kvarten kvar. 1-3-målet blev matchens sista.

Olympic har en vinst, två oavgjorda och två förluster på de senaste fem matcherna, medan Lunds BK har två vinster, en oavgjord och två förluster.

Med fyra omgångar kvar är Olympic på sjätte plats i tabellen, och Lunds BK är på sjunde plats.

Lördag 15 oktober 13.00 spelar Olympic borta mot Oddevold. Lunds BK möter Ängelholm hemma på Klostergårdens IP fredag 14 oktober 19.00.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
söndag 28 maj
12:30 Verona - Empoli Serie A
13:00 Östersund - Utsikten Superettan
13:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
13:00 Helsingör - Vejle Danmark Division 1
13:00 Naestved - SönderjyskE Danmark Division 1
14:00 Wolfsburg - Freiburg Bundesliga damer
14:00 Bayern München - Potsdam Bundesliga damer
14:00 Eintracht Frankfurt - Meppen Bundesliga damer
14:30 Carlisle - Stockport League Two
14:30 AZ Alkmaar - PSV Eredivisie
15:00 Young Africans - USM Alger CAF Confederations Cup
15:00 Kalmar - Norrköping Allsvenskan
15:00 Linköping - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - Uppsala Allsvenskan, damer
15:00 Rosengård - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Nordsjælland - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - AIK Allsvenskan
15:00 Örebro - Helsingborg Superettan
15:00 Bologna - Napoli Serie A
15:00 Monza - Lecce Serie A
15:30 Hansa Rostock - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
15:30 Regensburg - Heidenheim 2. Bundesliga
15:30 Sandhausen - Hamburg 2. Bundesliga
15:30 Greuther Furth - Darmstadt 2. Bundesliga
15:30 St Pauli - Karlsruhe 2. Bundesliga
15:30 Hannover - Kiel 2. Bundesliga
15:30 Paderborn - Nürnberg 2. Bundesliga
15:30 Kaiserslautern - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
15:30 Magdeburg - Arminia Bielefeld 2. Bundesliga
17:30 Crystal Palace - Nottingham Premier League
17:30 Chelsea - Newcastle Premier League
17:30 Southampton - Liverpool Premier League
17:30 Arsenal - Wolverhampton Premier League
17:30 Aston Villa - Brighton Premier League
17:30 Leeds - Tottenham Premier League
17:30 Manchester U - Fulham Premier League
17:30 Brentford - Manchester C Premier League
17:30 Leicester - West Ham Premier League
17:30 Everton - Bournemouth Premier League
17:30 Elfsborg - Malmö Allsvenskan
18:00 Lazio - Cremonese Serie A
19:00 Almeria - Valladolid La Liga
19:00 Cadiz - Celta Vigo La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Elche La Liga
19:00 Rayo Vallecano - Villarreal La Liga
19:00 Getafe - Osasuna La Liga
19:00 Girona - Real Betis La Liga
19:00 Barcelona - Mallorca La Liga
19:00 Atletico Madrid - Real Sociedad La Liga
19:00 Valencia - Espanyol La Liga
20:45 Juventus - Milan Serie A
måndag 29 maj
14:00 Silkeborg - Midtjylland Superligaen
14:00 Lyngby - Ålborg Superligaen
16:00 Barnsley - Sheffield W League One
16:00 Viborg - Köpenhamn Superligaen
18:00 Bröndby - Nordsjälland Superligaen
19:00 Kristianstad - Hammarby Allsvenskan, damer
19:00 Djurgården - Vittsjö Allsvenskan, damer
19:00 Degerfors - Varberg Allsvenskan
19:00 Hammarby - Värnamo Allsvenskan
19:10 Häcken - IFK Göteborg Allsvenskan
tisdag 30 maj
19:00 Randers - Aarhus Superligaen
onsdag 31 maj
19:00 Utsikten - Örebro Superettan
19:00 Landskrona - Trelleborg Superettan
19:00 Brage - Östersund Superettan
19:00 Gefle - Sundsvall Superettan
21:00 Sevilla - Roma UEFA Europa League
torsdag 01 juni
19:00 Jönköping - Öster Superettan
19:00 Helsingborg - Skövde AIK Superettan
19:00 Gais - Örgryte Superettan
19:00 Västerås SK - AFC Eskilstuna Superettan
19:30 Jitex - Häcken U Elitettan
fredag 02 juni
18:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
18:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
lördag 03 juni
14:00 Horsens - Lyngby Superligaen
14:00 Midtjylland - Odense Superligaen
14:00 Ålborg - Silkeborg Superligaen
15:00 Uppsala - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Nordsjælland - Thisted Danska ligan, damer
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
16:00 Barcelona - Wolfsburg UEFA Champions League, damer
18:30 Celtic - Inverness CT Skotska cupen
20:00 Leipzig - Eintracht Frankfurt Tyska cupen
21:00 USM Alger - Young Africans CAF Confederations Cup
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
13:00 Hvidovre - Naestved Danmark Division 1
13:00 SönderjyskE - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Vejle - Vendsyssel Danmark Division 1
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
15:00 Cremonese - Salernitana Serie A
15:00 Milan - Verona Serie A
15:00 Torino - Inter Serie A
15:00 Sassuolo - Fiorentina Serie A
15:00 Empoli - Lazio Serie A
15:00 Roma - Spezia Serie A
15:00 Napoli - Sampdoria Serie A
15:00 Atalanta - Monza Serie A
15:00 Udinese - Juventus Serie A
15:00 Lecce - Bologna Serie A
15:00 Rosengård - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Piteå - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Öster - Utsikten Superettan
15:00 AIK - Kalmar Allsvenskan
15:00 Halmstad - Hammarby Allsvenskan
16:00 Ljungskile - Oddevold Ettan södra
17:00 Örebro - Gefle Superettan
17:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
17:00 Aarhus - Bröndby Superligaen
17:00 Nordsjälland - Viborg Superligaen
17:00 Östersund - Västerås SK Superettan
17:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
17:30 Sirius - Värnamo Allsvenskan
19:00 Villarreal - Atletico Madrid La Liga
19:00 Real Betis - Valencia La Liga
19:00 Espanyol - Almeria La Liga
19:00 Real Madrid - Athletic Bilbao La Liga
19:00 Celta Vigo - Barcelona La Liga
19:00 Elche - Cadiz La Liga
19:00 Real Sociedad - Sevilla La Liga
19:00 Valladolid - Getafe La Liga
19:00 Osasuna - Girona La Liga
19:00 Mallorca - Rayo Vallecano La Liga
20:00 Al Ahly Cairo - Wydad Casablanca CAF Champions League
måndag 05 juni
19:00 Brommapojkarna - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Brage Superettan
19:00 Skövde AIK - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Varberg - Häcken Allsvenskan
19:00 Malmö - Degerfors Allsvenskan
21:00 Hamburg - Stuttgart Bundesliga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 IF Elfsborg 10 8 1 1 17 25
2 Malmö FF 10 8 1 1 14 25
3 BK Häcken 11 7 1 3 16 22
4 Djurgårdens IF 11 6 1 4 2 19
5 IFK Norrköping 10 5 2 3 5 17
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 10 5 2 3 3 17
7 IF Brommapojkarna 10 5 1 4 -1 16
8 Halmstads BK 10 5 0 5 -5 15
9 Mjällby AIF 10 3 3 4 -1 12
10 IFK Värnamo 10 4 0 6 -2 12
11 Hammarby IF 11 3 3 5 -5 12
12 Degerfors IF 11 3 2 6 -14 11
13 IK Sirius 10 1 5 4 -7 8
14 IFK Göteborg 10 1 4 5 -2 7
15 AIK 10 1 3 6 -7 6
16 Varbergs BoIS 10 0 5 5 -13 5
Expressen Premium Max visar
torsdag 01 juni
19:30 Jitex - Häcken U Elitettan
lördag 03 juni
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan