Svenska cupen

Så tippar experterna svenska cupen 2024

ANNONS

I helgen drar tävlingssäsongen 2024 i gång.
FotbollDirekt har bett experter spå utgången av svenska cupen. 
Så här tippar Erik Edman, Jonas Dahlqvist, Karin Frick och Tommy Åström grupperna.

I helgen går 2024 års svenska cupen av stapeln och de första matcherna spelas klockan 13 på lördagen. Flera av grupperna är minst sagt gastkramande. Kanske främst grupp 2 med Örgryte IS, Gais och Elfsborg – eller grupp 4 med både Djurgården och AIK.

Inför premiären har FotbollDirekt därför bett tre experter tippa hur samtliga grupper slutar – och vem som kommer stå som slutsegrare efter finalen den 9 maj.

***

Erik Edman, expert och tidigare spelare:

Grupp 1
1. Malmö FF
2. Varbergs Bois
3. Östers IF
4. IFK Luleå 

Grupp 2
1. IF Elfsborg
2. Gais
3. Degerfors IF
4. Örgryte IS

Grupp 3
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. Landskrona Bois
4. Östersunds FK

Grupp 4
1. Djurgårdens IF
2. IFK Göteborg
3. Skövde AIK
4. Nordic United FC

Grupp 5
1. IFK Värnamo
2. Halmstads BK
3. Helsingborgs IF
4. Trelleborgs FF

Grupp 6
1. Kalmar FF
2. AIK
3. Örebro SK
4. Gefle IF

Grupp 7: 
1. Mjällby AIF
2. Hammarby IF
3. Västerås SK
4. Gif Sundsvall

Grupp 8: 
1. IK Sirius
2. IFK Norrköping
3. IK Brage
4. Utsiktens BK

Kommentar: – Enda skrällen jag tror på är Mjällby som möter Hammarby på Tele2 i sista omgången och som jag tror kan fixa en förstaplats i gruppen. Norrköping har ett jobbigt år framför sig och Sirius kan knipa platsen i grupp 8.

– Att få spela hemma i kvartsfinalen är en oerhört viktigt fördel för att kunna gå hela vägen, och idag kan jag inte se nåt annat än att MFF tar hem cupen, många av de främsta konkurrenterna har fått bygga om en hel del och har en bra bit kvar innan de kan störa skåningarna, säger Erik Edman. 

***

Jonas Dahlqvist, kommentator Discovery+:

Grupp 1
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Varbergs Bois
4. IFK Luleå

Grupp 2
1. IF Elfsborg
2. Örgryte IS
3. Gais
4. Degerfors IF

Grupp 3
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. Östersunds FK
4. Landskrona Bois

Grupp 4
1. IFK Göteborg
2. Djurgårdens IF
3. Skövde AIK
4. Nordic United FC

Grupp 5
1. IFK Värnamo
2. Halmstads BK
3. Helsingborgs IF
4. Trelleborgs FF

Grupp 6
1. AIK
2. Örebro SK
3. Kalmar FF
4. Gefle IF

Grupp 7
1. Hammarby IF
2. Mjällby AIF
3. Gif Sundsvall
4. Västerås SK

Grupp 8
1. IFK Norrköping
2. IK Sirius
3. IK Brage
4. Utsiktens BK

Kommentar: – Jag tänker väl att det kommer att se ut som de senaste åren – någon mindre skräll här och där men ändå oerhört svårt för exempelvis superettan-lagen att ta sig vidare. Det kan bli jämnt i grupperna mellan AIK och Kalmar, Värnamo och Halmstad samt Blåvitt och Djurgården. Gruppen med Norrköping och Sirius känns också öppen.

– Rimligast är att MFF vinner, men jag har AIK som outsider, säger Jonas Dahlqvist.

 

***

Karin Frick, programledare Discovery+: 

Grupp 1
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Varbergs Bois
4. IFK Luleå

Grupp 2
1. IF Elfsborg
2. Gais
3. Degerfors IF
4. Örgryte IS

Grupp 3
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. Landskrona Bois
4. Östersunds FK

Grupp 4
1. Djurgårdens IF
2. IFK Göteborg
3. Nordic United FC
4. Skövde AIK

Grupp 5
1. Halmstads BK
2. IFK Värnamo
3. Trelleborgs FF
4. Helsingborgs IF

Grupp 6
1. Kalmar FF
2. AIK
3. Örebro SK
4. Gefle IF

Grupp 7
1. Hammarby IF
2. Västerås SK
3. Mjällby AIF
4. Gif Sundsvall

Grupp 8
1. IFK Norrköping
2. IK Sirius
3. Utsiktens BK
4. IK Brage

Kommentar: – Alltid svårt med skrällar. Och vad är en skräll? Man får ju sätta det i relation till laget. Ser inga jätteskrällar men om jag ska säga något så säger jag Västerås då. Ingen tror på dem men vad kan de göra som fortsättning på sitt fina fjolår i superettan? Tuff grupp och tuff inledning mot Hammarby men är det någon gång man ska skrälla mot förväntade topplag kanske det är nu i början på året.  

– Jag tror Elfsborg vinner, säger Karin Frick. 

***

Tommy Åström, programledare Discovery+:

Grupp 1
1) Malmö FF
2) Östers IF
3) Varbergs Bois
4) IFK Luleå 

Grupp 2
1) IF Elfsborg
2) Gais
3) Degerfors IF
4) Örgryte IS

Grupp 3
1. IF Brommapojkarna 
2. BK Häcken 
3. Östersunds FK
4. Landskrona Bois

Grupp 4
1. Djurgårdens IF
2. Skövde AIK
3. IFK Göteborg
4. Nordic United FC

Grupp 5
1. IFK Värnamo
2. Halmstads BK
3. Helsingborgs IF
4. Trelleborgs FF

Grupp 6
1. Kalmar FF
2. AIK 
3. Örebro SK
4. Gefle IF

Grupp 7
1. Hammarby IF
2. Västerås SK
3. Mjällby AIF
4. Gif Sundsvall 

Grupp 8
1. IFK Norrköping
2. IK Sirius 
3. Utsiktens BK
4. IK Brage 

Kommentar: – Jag tror att de lag som till vardags spelar på konstgräs och som är anpassade för det underlaget kommer ha vissa fördelar under cupspelet där matcherna i huvudsak spelas på konstgräs. Dessutom finns ju aspekten att vissa lag får fler hemmamatcher än andra. 

– Hammarby och Djurgården sätter jag som guldfavoriter i svenska cupen 2024. Dels för att de är starka på konstgräs och dels för att de kommer gå ”all in” för att komma åt en Europaplats då de misslyckades med sin respektive målsättning av bli topp tre i allsvenskan 2023, säger Tommy Åström.
 

Dagens fråga presenteras av bet365

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
måndag 15 april
18:30 Fiorentina - Genoa Serie A
19:00 Häcken - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Gefle - Degerfors Superettan
19:00 Silkeborg - Nordsjälland Superligaen
19:00 Örgryte - Brage Superettan
19:10 Hammarby - Elfsborg Allsvenskan
19:30 Hoffenheim - Köln Bundesliga damer
20:45 Atalanta - Verona Serie A
21:00 Chelsea - Everton Premier League
21:00 Osasuna - Valencia La Liga
tisdag 16 april
18:00 Al Ain - Al Hilal Riyadh AFC Champions League
19:00 Öster - Örebro Superettan
21:00 Barcelona - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Southampton - Preston Championship
onsdag 17 april
12:00 Ulsan HD - Yokohama F. Marinos AFC Champions League
20:00 Chelsea - Aston Villa Women’s Super League
21:00 Dundee FC - Glasgow Rangers Skottland Premiership
21:00 Manchester C - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Bayern München - Arsenal EUROPA: Champions League
torsdag 18 april
18:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
18:45 Lille - Aston Villa UEFA Europa Conference League
18:45 Fiorentina - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
21:00 West Ham - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Roma - Milan UEFA Europa League
21:00 Atalanta - Liverpool UEFA Europa League
21:00 Marseille - Benfica UEFA Europa League
21:00 Fenerbahce - Olympiakos UEFA Europa Conference League
21:00 PAOK Saloniki - Club Brügge UEFA Europa Conference League
fredag 19 april
18:30 Elversberg - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Nürnberg - Paderborn 2. Bundesliga
18:30 Leipzig - Bayer Leverkusen Bundesliga damer
18:30 Genoa - Lazio Serie A
19:00 Umeå - Sunnanå Elitettan
19:00 B 93 - Naestved Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Köge Danmark Division 1
19:00 Stocksund - Vasalund Ettan norra
19:00 Norrköping - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Randers - Odense Superligaen
19:00 Ariana - Ängelholm Ettan södra
19:00 Horsens - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Eintracht Frankfurt - Augsburg Bundesliga
20:45 Inverness - Raith Skottland Premiership
20:45 Cagliari - Juventus Serie A
21:00 Oxford United - Stevenage League One
21:00 Athletic Bilbao - Granada La Liga
lördag 20 april
12:00 Essen - Hoffenheim Bundesliga damer
12:00 Friska Viljor FC - Nordic United Ettan norra
13:00 Fortuna Düsseldorf - Greuther Furth 2. Bundesliga
13:00 Skövde AIK - Trelleborgs FF Superettan
13:00 Sandvikens IF - Öster Superettan
13:00 Osnabrück - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
13:00 Kaiserslautern - Wehen 2. Bundesliga
13:00 Bröndby - Köge Danska ligan, damer
13:00 Rosengård - Onsala Ettan södra
13:00 AFC Eskilstuna - Assyriska FF Ettan norra
13:30 Leicester - West Bromwich Championship
13:30 Barcelona - Chelsea UEFA Champions League, damer
14:00 Hobro - Fredericia Danmark Division 1
14:00 Celta Vigo - Las Palmas La Liga
15:00 Gamla Upsala Women - Mallbacken Elitettan
15:00 IFK Göteborg - Norrköping Allsvenskan
15:00 Sirius - Värnamo Allsvenskan
15:00 Östersund - Örgryte Superettan
15:00 Utsikten - Gif Sundsvall Superettan
15:00 Jitex - Bollstanäs Elitettan
15:00 Alingsås - Örebro SK Elitettan
15:00 Vittsjö - AIK Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:30 Heidenheim - Leipzig Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Bochum Bundesliga
15:30 Köln - Darmstadt Bundesliga
15:30 Hoffenheim - Borussia M'gladbach Bundesliga
16:00 Sheffield U - Burnley Premier League
16:00 Luton - Brentford Premier League
16:00 Karlstad - Stockholm Internazionale Ettan norra
16:00 Eskilsminne - Jönköping Ettan södra
16:00 Oskarshamns AIK - Torslanda IK Ettan södra
16:00 Sollentuna - Karlstad Ettan norra
16:00 Lund - FC Trollhättan Ettan södra
16:00 Watford - Hull Championship
16:15 Rayo Vallecano - Osasuna La Liga
17:30 Malmö - Västerås SK Allsvenskan
18:00 Empoli - Napoli Serie A
18:15 Manchester C - Chelsea FA-cupen
18:15 Queens PR - Preston Championship
18:30 Union Berlin - Bayern München Bundesliga
18:30 Valencia - Real Betis La Liga
19:00 Lyon - PSG UEFA Champions League, damer
19:00 Washington Spirit Women - Reign USA NWSL Women
20:30 Wolverhampton - Arsenal Premier League
20:30 Hamburg - Kiel 2. Bundesliga
20:45 Verona - Udinese Serie A
21:00 Girona - Cadiz La Liga
söndag 21 april
12:30 Sassuolo - Lecce Serie A
13:00 Tvååker - Olympic Ettan södra
13:00 Hammarby - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
13:00 Kolding - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
13:00 Piteå - Örebro Syrianska Ettan norra
13:00 Oddevold - Gefle Superettan
13:30 Hannover - St Pauli 2. Bundesliga
13:30 Karlsruhe - Hertha Berlin 2. Bundesliga
13:30 Blackburn - Sheffield W Championship
13:30 Hansa Rostock - Magdeburg 2. Bundesliga
14:00 Getafe - Real Sociedad La Liga
14:00 AIK - Djurgården Allsvenskan
14:00 IFK Kalmar - Malmö FF Elitettan
14:00 Gais - Mjällby Allsvenskan
14:00 Viborg - Lyngby Superligaen
14:00 Lidköping - Sundsvall Elitettan
14:00 Hvidovre - Vejle Superligaen
14:00 Uppsala - Eskilstuna Elitettan
14:30 Everton - Nottingham Premier League
15:00 Ljungskile - Torn Ettan södra
15:00 Täby - Umeå Ettan norra
15:00 Torino - Frosinone Serie A
15:00 Brage - Landskrona Superettan
15:00 Ålborg - Kolding Danmark Division 1
15:00 Falkenberg - Norrby Ettan södra
15:00 Nordsjælland - Århus Danska ligan, damer
15:00 Trelleborg - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Kristianstad - Rosengård Allsvenskan, damer
15:15 Manchester C - West Ham Women’s Super League
15:30 Werder Bremen - Stuttgart Bundesliga
16:00 Köpenhamn - Silkeborg Superligaen
16:00 Crystal Palace - West Ham Premier League
16:00 Aston Villa - Bournemouth Premier League
16:00 Karlbergs BK - Hammarby TFF Ettan norra
16:15 Almeria - Villarreal La Liga
16:30 Häcken - Hammarby Allsvenskan
16:30 Coventry - Manchester U FA-cupen
16:30 Halmstad - Brommapojkarna Allsvenskan
17:30 Borussia Dortmund - Bayer Leverkusen Bundesliga
17:30 Fulham - Liverpool Premier League
18:00 Salernitana - Fiorentina Serie A
18:00 Bröndby - Midtjylland Superligaen
18:00 Feyenoord - NEC Nederländska cupen
18:30 Alaves - Atletico Madrid La Liga
19:30 Freiburg - Mainz Bundesliga
20:45 Monza - Atalanta Serie A
21:00 Real Madrid - Barcelona La Liga
måndag 22 april
18:30 Roma - Bologna Serie A
19:00 Linköping - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Elfsborg - Kalmar Allsvenskan
19:00 Nordsjälland - Århus Superligaen
19:00 Örebro - Varbergs BoIS Superettan
20:45 Milan - Inter Serie A
21:00 Sevilla - Mallorca La Liga
21:00 Middlesbrough - Leeds Championship
tisdag 23 april
19:00 Degerfors - Helsingborg Superettan
21:00 Leicester - Southampton Championship
21:00 Arsenal - Chelsea Premier League
21:00 Lazio - Juventus Italienska Cupen
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 3 3 0 0 10 9
2 Djurgårdens IF 3 2 1 0 5 7
3 Mjällby AIF 3 2 1 0 4 7
4 Hammarby IF 3 2 0 1 3 6
5 IK Sirius 3 2 0 1 2 6
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Halmstads BK 3 2 0 1 -1 6
7 AIK 3 1 2 0 1 5
8 IF Brommapojkarna 3 1 1 1 3 4
9 BK Häcken 3 1 1 1 0 4
10 IF Elfsborg 3 1 1 1 -2 4
11 IFK Göteborg 3 1 0 2 -3 3
12 Gais 3 1 0 2 -4 3
13 IFK Norrköping 3 1 0 2 -6 3
14 IFK Värnamo 3 0 1 2 -5 1
15 Västerås SK FK 3 0 0 3 -3 0
16 Kalmar FF 3 0 0 3 -4 0