Superettan

Mittfältarens utspel – tycker Helsingborg är bättre än alla allsvenska lag

ANNONS

Helsingborgs IF leder superettan och man kan argumentera för att HIF är seriens bästa lag. Men är de också bättre än alla allsvenska lag? Ja, om du frågar HIF-mittfältaren Mohammed Abubakari.
– Det är vad jag säger, säger Abubakari till Helsingborgs Dagblad.

Helsingborgs IF har sex raka segrar och leder superettan. Storsatningen med nyförvärv som Andreas Granqvist, Rasmus Jönsson och Wanderson ser ut att betala sig.

I går 2-0-seger i Skånederbyt mot Landskrona BoIS.

HIF bäst i superettan, åtminstone om man tittar på tabellen. Hur skulle det här laget klara sig i allsvenskan? FD:s superettanbloggare Lennart Sandahl skrev nyligen ett blogginlägg, där han gav dagens HIF goda chanser i en allsvensk kontext.

”Jag tror till och med att höstens trupp hade klarat sig kvar i Allsvenskan” skrev han.

Helsingborgs mittfältare Mohammed Abubakari tror att hans lag skulle göra det långt mycket bättre än så – i en intervju med Helsingborgs Dagblad så pratar han om HIF som Sveriges bästa lag.

Bättre än AIK, Hammarby, IFK Norrköping och Malmö FF. Abubakari hyllar sina medspelare och inte minst mittfältskollegan Darijan Bojanic.

– Mycket bättre än de lagen. Du behöver inte bli förvånad för jag vet vilka jag spelar med. Jag har mött Malmö många gånger och vet vilka spelare de har nu. Och när vi pratar om en mittfältare som kan passa bollen så precist finns det ingen i allsvenskan som kan göra det Darijan [Bojanic] gör. Det finns ingen bättre fot i allsvenskan än hans.

Abubakari får följdfrågan om han verkligen tycker att HIF är bättre än de här lagen, och svarar:

– Det är vad jag säger.

Härnäst i superettan väntar hemmamatch mot Gefle för Helsingborg, nu på lördag. Superettan är inne i omgång 19 av 30 och HIF leder tre poäng före tvåan Falkenberg. Det är åtta poäng ned till trean AFC på allsvensk kvalplats.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 30 september
13:00 Århus - Köge Danska ligan, damer
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
13:00 Hansa Rostock - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
13:00 Hannover - Wehen 2. Bundesliga
13:00 Karlsruhe - Kiel 2. Bundesliga
13:30 Aston Villa - Brighton Premier League
13:30 Southampton - Leeds Championship
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
14:00 Werder Bremen - Hoffenheim Bundesliga damer
14:00 SönderjyskE - B93 Köpenhamn Danmark Division 1
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
14:00 Getafe - Villarreal La Liga
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
15:00 Lecce - Napoli Serie A
15:00 Köpenhamn - Midtjylland Superligaen
15:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
15:30 Heidenheim - Union Berlin Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Eintracht Frankfurt Bundesliga
15:30 Köln - Stuttgart Bundesliga
15:30 Mainz - Bayer Leverkusen Bundesliga
15:30 Nordsjælland - Bröndby Danska ligan, damer
15:30 Bochum - Borussia M'gladbach Bundesliga
16:00 Falkenberg - Oddevold Ettan södra
16:00 Everton - Luton Premier League
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
16:00 Hull - Plymouth Championship
16:00 Ross County - Hearts Skottland Premiership
16:00 Manchester U - Crystal Palace Premier League
16:00 Wolverhampton - Manchester C Premier League
16:00 West Ham - Sheffield U Premier League
16:00 Newcastle - Burnley Premier League
16:00 Bournemouth - Arsenal Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Mallorca La Liga
17:30 Norrköping - Kalmar Allsvenskan
18:00 Milan - Lazio Serie A
18:30 Tottenham - Liverpool Premier League
18:30 Leipzig - Bayern München Bundesliga
18:30 Girona - Real Madrid La Liga
20:30 Hertha Berlin - St Pauli 2. Bundesliga
20:45 Salernitana - Inter Serie A
21:00 Real Sociedad - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Waalwijk - Ajax Eredivisie
söndag 01 oktober
12:30 Bologna - Empoli Serie A
12:30 Aston Villa - Manchester U Women’s Super League
13:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Hammarby - Uppsala Allsvenskan, damer
13:00 Blackburn - Leicester Championship
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:30 Elversberg - Greuther Furth 2. Bundesliga
13:30 Nürnberg - Magdeburg 2. Bundesliga
13:30 Osnabrück - Kaiserslautern 2. Bundesliga
14:00 Fredericia - Naestved Danmark Division 1
14:00 Almeria - Granada La Liga
14:00 Eintracht Frankfurt - Wolfsburg Bundesliga damer
14:00 Randers - Silkeborg Superligaen
15:00 Häcken - AIK Allsvenskan
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan
15:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Udinese - Genoa Serie A
15:00 Nottingham - Brentford Premier League
15:00 Västerås - Trelleborg Superettan
15:00 Sirius - Degerfors Allsvenskan
15:00 Djurgården - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Fortuna Hjörring - Ålborg Danska ligan, damer
15:30 Darmstadt - Werder Bremen Bundesliga
16:15 Alaves - Osasuna La Liga
17:00 Hobro - Kolding Danmark Division 1
17:30 Hammarby - Göteborg Allsvenskan
17:30 Freiburg - Augsburg Bundesliga
17:30 Chelsea - Tottenham Women’s Super League
17:30 Mjällby - Värnamo Allsvenskan
18:00 Viborg - Århus Superligaen
18:00 Atalanta - Juventus Serie A
18:30 Real Betis - Valencia La Liga
20:45 Roma - Frosinone Serie A
21:00 Atletico Madrid - Cadiz La Liga
måndag 02 oktober
14:00 OKMK - Al Quwa Al Jawiya AFC Champions League
18:30 Sassuolo - Monza Serie A
18:30 Torino - Verona Serie A
19:00 Brage - Skövde AIK Superettan
19:00 Elfsborg - Varberg Allsvenskan
19:00 Utsikten - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Odense - Lyngby Superligaen
19:00 Jönköping - Östersund Superettan
19:00 Växjö - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Norrköping - Häcken Allsvenskan, damer
19:10 Malmö - Brommapojkarna Allsvenskan
19:30 Bayern München - Köln Bundesliga damer
20:00 Al Nassr - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
20:00 Al Nassr - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
20:45 Fiorentina - Cagliari Serie A
21:00 Las Palmas - Celta Vigo La Liga
21:00 Fulham - Chelsea Premier League
tisdag 03 oktober
16:00 Navbahor Namangan - Mumbai City AFC Champions League
18:45 Union Berlin - Braga EUROPA: Champions League
18:45 FC Salzburg - Real Sociedad EUROPA: Champions League
19:00 Helsingborg - Örebro Superettan
19:00 Gefle - Örgryte Superettan
19:00 Landskrona - Sundsvall Superettan
19:00 Gais - Öster Superettan
20:30 Luton - Burnley Premier League
21:00 Köpenhamn - Bayern München EUROPA: Champions League
21:00 Stoke - Southampton Championship
21:00 Manchester U - Galatasaray EUROPA: Champions League
21:00 Inter - Benfica EUROPA: Champions League
21:00 Napoli - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 PSV - Sevilla EUROPA: Champions League
21:00 Lens - Arsenal EUROPA: Champions League
onsdag 04 oktober
02:30 Fortaleza - Corinthians Copa Sudamericana
14:00 Zhejiang Professional - Melbourne City AFC Champions League
18:45 Atletico Madrid - Feyenoord EUROPA: Champions League
18:45 Antwerpen - Shaktar Donetsk EUROPA: Champions League
20:45 Rotherham - Bristol C Championship
21:00 Porto - Barcelona EUROPA: Champions League
21:00 Celtic - Lazio EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Milan EUROPA: Champions League
21:00 Newcastle - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Röda Stjärnan - Young Boys EUROPA: Champions League
21:00 Leipzig - Manchester C EUROPA: Champions League
00:00 Defensa y Justicia - LDU Quito Copa Sudamericana
torsdag 05 oktober
02:30 Internacional - Fluminense Copa Libertadores
16:30 FC Astana - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Sporting Lissabon - Atalanta UEFA Europa League
18:45 Rakow - Sturm Graz UEFA Europa League
18:45 Klaksvik - Lille UEFA Europa Conference League
18:45 Olimpija Ljubljana - Slovan Bratislava UEFA Europa Conference League
18:45 Real Betis - Sparta Prag UEFA Europa League
18:45 FC Ballkani - Dinamo Zagreb UEFA Europa Conference League
18:45 Bodö/Glimt - Club Brügge UEFA Europa Conference League
18:45 Marseille - Brighton UEFA Europa League
18:45 Breidablik - Zorya Luhansk UEFA Europa Conference League
18:45 TSC Backa Topola - Olympiakos UEFA Europa League
18:45 Freiburg - West Ham UEFA Europa League
18:45 Besiktas - Lugano UEFA Europa Conference League
18:45 AEK Aten - Ajax UEFA Europa League
18:45 Aris Limassol - Rangers UEFA Europa League
18:45 Gent - Maccabi Tel Aviv UEFA Europa Conference League
19:00 Andorra CF - Real Zaragoza LaLiga2
21:00 Roma - Servette UEFA Europa League
21:00 Villarreal - Rennes UEFA Europa League
21:00 PAOK Saloniki - Eintracht Frankfurt UEFA Europa Conference League
21:00 Fiorentina - Ferencvaros UEFA Europa Conference League
21:00 Cukaricki - Genk UEFA Europa Conference League
21:00 Maccabi Haifa - Panathinaikos UEFA Europa League
21:00 Nordsjälland - Ludogorets UEFA Europa Conference League
21:00 Aberdeen - HJK Helsingfors UEFA Europa Conference League
21:00 Spartak Trnava - Fenerbahce UEFA Europa Conference League
21:00 Aston Villa - Zrinjski Mostar UEFA Europa Conference League
21:00 AZ Alkmaar - Legia Warszawa UEFA Europa Conference League
21:00 Slavia Prag - Sheriff Tiraspol UEFA Europa League
21:00 Toulouse - LASK Linz UEFA Europa League
21:00 Molde - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Häcken - Qarabag UEFA Europa League
21:00 Liverpool - Royale Union SG UEFA Europa League
fredag 06 oktober
02:30 Palmeiras - Boca Juniors Copa Libertadores
18:00 Rosengård - Djurgården Allsvenskan, damer
18:00 Linköping - Piteå Allsvenskan, damer
18:00 Häcken - Vittsjö Allsvenskan, damer
18:30 Fredericia - SönderjyskE Danmark Division 1
18:30 Empoli - Udinese Serie A
18:30 Wolfsburg - Nürnberg Bundesliga damer
18:30 Kaiserslautern - Hannover 2. Bundesliga
18:30 Fortuna Düsseldorf - Osnabrück 2. Bundesliga
19:00 B93 Köpenhamn - Hilleröd Danmark Division 1
19:00 Silkeborg - Lyngby Superligaen
19:00 Horsens - Ålborg Danmark Division 1
20:30 Manchester U - Arsenal Women’s Super League
20:30 Borussia M'gladbach - Mainz Bundesliga
20:45 Lecce - Sassuolo Serie A
21:00 Birmingham - West Bromwich Championship
21:00 Athletic Bilbao - Almeria La Liga
lördag 07 oktober
12:45 Köge - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
13:00 Magdeburg - Karlsruhe 2. Bundesliga
13:00 Wehen - Hamburg 2. Bundesliga
13:00 Greuther Furth - Hansa Rostock 2. Bundesliga
13:30 Sunderland - Middlesbrough Championship
13:30 Luton - Tottenham Premier League
14:00 Cadiz - Girona La Liga
14:00 Eintracht Frankfurt - RB Leipzig Bundesliga damer
15:00 Halmstad - Degerfors Allsvenskan
15:00 Kolding - Köge Danmark Division 1
15:00 Norrköping - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Öster - Örebro Superettan
15:00 Inter - Bologna Serie A
15:00 Västerås - Jönköping Superettan
15:00 Hammarby - Kristianstad Allsvenskan, damer
15:00 KIF Örebro - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
15:00 Skövde AIK - Gefle Superettan
15:00 AIK - Mjällby Allsvenskan
15:30 Stuttgart - Wolfsburg Bundesliga
15:30 Borussia Dortmund - Union Berlin Bundesliga
15:30 Augsburg - Darmstadt Bundesliga
15:30 Leipzig - Bochum Bundesliga
15:30 Nordsjælland - Thisted Danska ligan, damer
16:00 Manchester U - Brentford Premier League
16:00 Everton - Bournemouth Premier League
16:00 Fulham - Sheffield U Premier League
16:00 Burnley - Chelsea Premier League
16:00 Leeds - Bristol C Championship
16:15 Real Madrid - Osasuna La Liga
17:00 Östersund - Helsingborg Superettan
17:30 Göteborg - Sirius Allsvenskan
18:00 Juventus - Torino Serie A
18:30 Crystal Palace - Nottingham Premier League
18:30 Mallorca - Valencia La Liga
18:30 Werder Bremen - Hoffenheim Bundesliga
20:30 St Pauli - Nürnberg 2. Bundesliga
20:45 Genoa - Milan Serie A
21:00 Sevilla - Rayo Vallecano La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 25 17 4 4 31 55
2 IF Elfsborg 25 17 3 5 27 54
3 BK Häcken 25 16 2 7 27 50
4 Djurgårdens IF 25 13 4 8 6 43
5 Hammarby IF 25 11 6 8 2 39
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 IFK Norrköping 25 11 5 9 6 38
7 Kalmar FF 25 10 6 9 -4 36
8 IFK Värnamo 25 11 2 12 0 35
9 Mjällby AIF 25 10 4 11 -2 34
10 IFK Göteborg 25 7 9 9 -1 30
11 IK Sirius 25 8 5 12 1 29
12 Halmstads BK 25 8 5 12 -17 29
13 AIK 25 7 7 11 -4 28
14 IF Brommapojkarna 25 8 3 14 -10 27
15 Degerfors IF 25 7 2 16 -29 23
16 Varbergs BoIS 25 3 5 17 -33 14
Expressen Premium Max visar
lördag 30 september
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
söndag 01 oktober
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan