Nyheter

Krisrubriker staplas på varandra – men här är Blåvitt bland allsvenskans vassaste

ANNONS

Landslagsuppehåll igen – FD sammanställer allsvenska klubbarnas representation i Blågult, samtliga landslagstrupper. Malmö FF och AIK i en klass för sig – medan krisande IFK Göteborg hävdar sig mycket väl på ungdomslandslagsnivå. 

I kväll avslutas omgång 25 med match mellan Gif Sundsvall och Kalmar FF. Därefter väntar tolv dagars landslagsuppehåll innan allsvenskan är igång igen den 20 oktober. A-landslaget ska spela Nations League, men utöver det så har även övriga landslag i gång eller har varit nyligen.

Det är avgörande EM-kval för U21-landslaget, landskamper för ett kombinerat P19- och P20-landslag (spelare födda 1998 och 1999), dubbellandskamp mot Rumänien för P18-landslaget, trenationsturnering i England för P17, EM-kval för P16 i förra veckan och ett Future Team-läger på Bosön för P15.

Vi har vid flera landslagssamlingar tidigare sammanställt samtliga blågula spelare från allsvenskans klubbar. Facit brukar bli att Malmö FF står som etta och AIK kommer därefter. Så också denna gång.

15 stycken landslagsmän från MFF, alltifrån Franz Brorsson i U21 till inte mindre än åtta spelare i P16-landslaget – stark kull där får man säga. AIK enda klubb med spelare i a-landslaget (Sebastian Larsson och Kristoffer Olsson).

Därbakom en klubb som det stormar rejält kring just nu – IFK Göteborg. Det är krisrubriker mest varje dag kring Blåvitt, men i skuggan av a-lagets kräftgång så finns där ett antal yngre namn att hålla ögonen på. Blåvitt har nio spelare med i landslagen, samtliga landslag mellan P15 och P20.

Här nedan en sammanställning. I några fall har spelare tvingats tacka nej till samling och ersatts av andra spelare, vi har valt att ta med samtliga spelare som blivit kallade.

1. Malmö FF, 15 spelare:

Franz Brorsson (U21), Samuel Adrian, Marko Johansson (utlånad till Trelleborg) och Anton Kralj (utlånad till Gefle) (P20), Jakob Tånnander och Pavle Vagic (utlånad till Jönköpings Södra) (P18), Lamin Sarr och Johan Rapp (P17), Hussein Ali, Noah Eile, David Edvardsson, Aleksander Nilsson, Oscar Uddenäs, Sebastian Namasi och Tim Prica (P16).

2. AIK, 12 spelare:

Sebastian Larsson och Kristoffer Olsson (A), Oscar Linnér (U21), Samuel Brolin, Gustaf Lagerbielke och Bilal Hussein (P18), Adam Ben Lamin och Julian Larsson (P17), Robin Sundgren (P16), Yasin Abbas Ayari, Erik Ottosson och Jordan Simpson (P15).

3. IFK Göteborg, 9 spelare:

August Erlingmark (P20), Jake Weisbrod (bilden) och Emil Holm (P18), Noah Alexandersson och Samuel Ohlsson (P17), Melvin Bälter och Lucas Kåhed (P16), Algot Pärleholt och Marcus Larsson (P15).

4. Kalmar FF, 7 spelare:

Isak Magnusson, Johan Stenmark och Carl Johansson (utlånad till Öster) (P20), Viktor Krüger och Nils Fröling (P18), Victor Backman (P17), Isak Jansson (P16).

5. BK Häcken, 6 spelare:

Daleho Irandust (U21), Kevin Yakub och Aiham Ousou (P18), Jakob Hedenquist (P17), William Milovanovic och Karl Landsten (P16).

6. Djurgårdens IF, 5 spelare:

Hampus Finndell (P18), Yonis Hakimyasin (P17), Ian Brusewitz, Felix Felder Aaltonen och Christian Kiork (P15).

7. Hammarby IF, 4 spelare:

Marcus Degerlund (utlånad till IFK Göteborg) och Dusan Jajic (utlånad till IK Frej) (P20), Michele Esterling och Jonathan Johansson (P15).

– IFK Norrköping, 4 spelare:

Filip Dagerstål och Jordan Larsson (U21), Manasse Kusu (i år i Sylvia), (P17), Jakob Olsson (P16).

9. Brommapojkarna, 3 spelare:

Kristoffer Westerberg och Oskar Fallenius (P17), Ben Engdahl (P15)

10. Elfsborg, 2 spelare:

Eduart Iljazi (P18), Viktor Widell (P16)

– Gif Sundsvall, 2 spelare:

Albin Ekström (P17), Jesper Carström (P16)

– Örebro SK, 2 spelare:

Helmer Andersson (P17), Niclas Bergmark (P16)

13. IK Sirius, 1 spelare:

Erik Langwagen (P15)

– Trelleborg, 1 spelare:

Felix Hörberg (U21)

 

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
fredag 12 april
18:30 Naestved - Horsens Danmark Division 1
18:30 Hobro - Ålborg Danmark Division 1
18:30 Hertha Berlin - Hansa Rostock 2. Bundesliga
18:30 Greuther Furth - Kaiserslautern 2. Bundesliga
18:30 Köge - B 93 Danmark Division 1
18:30 Werder Bremen - Leipzig Bundesliga damer
19:00 Gif Sundsvall - Skövde AIK Superettan
19:00 KIF Örebro - Linköping Elitettan
19:00 Odense - Viborg Superligaen
20:30 Augsburg - Union Berlin Bundesliga
20:45 Lazio - Salernitana Serie A
20:45 Morton - Dundee Utd Skottland Championship
21:00 Plymouth - Leicester Championship
21:00 Real Betis - Celta Vigo La Liga
lördag 13 april
12:00 Freiburg - Wolfsburg Bundesliga damer
13:00 Stockholm Internazionale - Karlbergs BK Ettan norra
13:00 Eskilstuna - Jitex Elitettan
13:00 Paderborn - Karlsruhe 2. Bundesliga
13:00 Onsala - Ljungskile Ettan södra
13:00 Vasalund - Täby FK Ettan norra
13:00 Ängelholm - Rosengård Ettan södra
13:00 Wehen - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
13:00 Kolding - Vendsyssel Danmark Division 1
13:00 Kiel - Osnabrück 2. Bundesliga
13:00 Piteå - AFC Eskilstuna Ettan norra
13:00 Brommapojkarna - Linköping Allsvenskan, damer
13:30 Leeds - Blackburn Championship
13:30 Newcastle - Tottenham Premier League
14:00 Malmo FF Women - Umeå Elitettan
14:00 Sundsvall - Gamla Upsala Women Elitettan
14:00 Atletico Madrid - Girona La Liga
14:00 Århus - Bröndby Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - Trelleborg Allsvenskan, damer
15:00 KIF Örebro - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Mjällby - AIK Allsvenskan
15:00 Landskrona - Oddevold Superettan
15:00 Varbergs BoIS - Östersund Superettan
15:00 Lecce - Empoli Serie A
15:00 Häcken - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Borussia M'gladbach - Borussia Dortmund Bundesliga
15:30 Leipzig - Wolfsburg Bundesliga
15:30 Bochum - Heidenheim Bundesliga
15:30 Mainz - Hoffenheim Bundesliga
15:30 Bayern München - Köln Bundesliga
16:00 Brentford - Sheffield U Premier League
16:00 Nottingham - Wolverhampton Premier League
16:00 Jönköping - Falkenberg Ettan södra
16:00 Nordic United - Sollentuna Ettan norra
16:00 Torslanda IK - Olympic Ettan södra
16:00 West Bromwich - Sunderland Championship
16:00 Burnley - Brighton Premier League
16:00 Bollstanäs - Kalmar Elitettan
16:00 Manchester C - Luton Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Getafe La Liga
17:30 Västerås SK - Halmstad Allsvenskan
18:00 Torino - Juventus Serie A
18:30 Mallorca - Real Madrid La Liga
18:30 Stuttgart - Eintracht Frankfurt Bundesliga
18:30 Helsingör - Hilleröd Danmark Division 1
18:30 Bournemouth - Manchester U Premier League
19:00 Kolding - Nordsjælland Danska ligan, damer
20:30 Schalke - Nürnberg 2. Bundesliga
20:45 Bologna - Monza Serie A
21:00 Cadiz - Barcelona La Liga
söndag 14 april
12:00 Sunnanå - Alingsås Elitettan
12:30 Napoli - Frosinone Serie A
13:00 Umeå - Karlstad Ettan norra
13:00 Tottenham - Leicester FA-cupen, damer
13:00 Piteå - Växjö Allsvenskan, damer
13:00 AIK - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Trelleborgs FF - Sandvikens IF Superettan
13:00 Örebro Syrianska - Friska Viljor FC Ettan norra
13:00 Ross County - Glasgow Rangers Skottland Premiership
13:30 Magdeburg - Hamburg 2. Bundesliga
13:30 St Pauli - Elversberg 2. Bundesliga
13:30 Eintracht Braunschweig - Hannover 2. Bundesliga
14:00 Las Palmas - Sevilla La Liga
14:00 Fredericia - SönderjyskE Danmark Division 1
14:00 Kalmar - IFK Göteborg Allsvenskan
14:00 Norrköping - Gais Allsvenskan
15:00 West Ham - Fulham Premier League
15:00 Mallbacken - Uppsala Elitettan
15:00 Rosengård - Vittsjö Allsvenskan, damer
15:00 Helsingborg - Utsikten Superettan
15:00 Sassuolo - Milan Serie A
15:00 Liverpool - Crystal Palace Premier League
15:00 Fortuna Hjorring - Köge Danska ligan, damer
15:30 Darmstadt - Freiburg Bundesliga
15:35 Manchester U - Chelsea FA-cupen, damer
16:00 Hammarby TFF - Assyriska FF Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Torn - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Norrby - Ariana Ettan södra
16:15 Granada - Alaves La Liga
16:30 Djurgården - Sirius Allsvenskan
16:30 Värnamo - Malmö Allsvenskan
16:45 Ajax - Twente Eredivisie
17:00 FC Trollhättan - Tvååker Ettan södra
17:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga
17:30 Arsenal - Aston Villa Premier League
18:00 Midtjylland - Köpenhamn Superligaen
18:00 Udinese - Roma Serie A
18:30 Athletic Bilbao - Villarreal La Liga
18:30 Duisburg - Bayern München Bundesliga damer
19:45 Arsenal - Bristol C Women’s Super League
20:45 Inter - Cagliari Serie A
21:00 Real Sociedad - Almeria La Liga
00:00 Gotham Women - Kansas City USA NWSL Women
måndag 15 april
18:30 Fiorentina - Genoa Serie A
19:00 Häcken - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Gefle - Degerfors Superettan
19:00 Silkeborg - Nordsjälland Superligaen
19:00 Örgryte - Brage Superettan
19:10 Hammarby - Elfsborg Allsvenskan
19:30 Hoffenheim - Köln Bundesliga damer
20:45 Atalanta - Verona Serie A
21:00 Chelsea - Everton Premier League
21:00 Osasuna - Valencia La Liga
tisdag 16 april
18:00 Al Ain - Al Hilal Riyadh AFC Champions League
19:00 Öster - Örebro Superettan
21:00 Barcelona - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Southampton - Preston Championship
onsdag 17 april
12:00 Ulsan HD - Yokohama F. Marinos AFC Champions League
20:00 Chelsea - Aston Villa Women’s Super League
21:00 Dundee FC - Glasgow Rangers Skottland Premiership
21:00 Manchester C - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Bayern München - Arsenal EUROPA: Champions League
torsdag 18 april
18:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
18:45 Fiorentina - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Lille - Aston Villa UEFA Europa Conference League
21:00 Roma - Milan UEFA Europa League
21:00 West Ham - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Atalanta - Liverpool UEFA Europa League
21:00 Marseille - Benfica UEFA Europa League
21:00 Fenerbahce - Olympiakos UEFA Europa Conference League
21:00 PAOK Saloniki - Club Brügge UEFA Europa Conference League
fredag 19 april
18:30 Elversberg - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Nürnberg - Paderborn 2. Bundesliga
18:30 Leipzig - Bayer Leverkusen Bundesliga damer
18:30 Genoa - Lazio Serie A
19:00 Umeå - Sunnanå Elitettan
19:00 B 93 - Naestved Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Köge Danmark Division 1
19:00 Stocksund - Vasalund Ettan norra
19:00 Norrköping - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Randers - Odense Superligaen
19:00 Ariana - Ängelholm Ettan södra
19:00 Horsens - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Eintracht Frankfurt - Augsburg Bundesliga
20:45 Inverness - Raith Skottland Premiership
20:45 Cagliari - Juventus Serie A
21:00 Oxford United - Stevenage League One
21:00 Athletic Bilbao - Granada La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Djurgårdens IF 3 2 1 0 5 7
2 Mjällby AIF 3 2 1 0 4 7
3 Malmö FF 2 2 0 0 6 6
4 IK Sirius 3 2 0 1 2 6
5 Halmstads BK 3 2 0 1 -1 6
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 AIK 3 1 2 0 1 5
7 IF Brommapojkarna 2 1 1 0 4 4
8 IF Elfsborg 2 1 1 0 1 4
9 Hammarby IF 2 1 0 1 0 3
10 IFK Göteborg 3 1 0 2 -3 3
11 Gais 3 1 0 2 -4 3
12 IFK Norrköping 3 1 0 2 -6 3
13 BK Häcken 2 0 1 1 -1 1
14 IFK Värnamo 2 0 1 1 -1 1
15 Västerås SK FK 3 0 0 3 -3 0
16 Kalmar FF 3 0 0 3 -4 0