Fotbolls-EM 2024

Stor genomgång av alla EM-grupper – Grupp A

ANNONS

Fotbolls-EM 2024 i Tyskland drar snart igång.
Här kommer FotbollDirekt med en genomgång om samtliga grupper.
Först ut är grupp A. 

EM 2024 i Tyskland drar igång snart. På fredag är det dags då värdnationen Tyskland ställs mot Skottland. 

För att ladda upp lite extra inför det stundande mästerskapet så kommer FotbollDirekt att gå igenom samtliga grupper och titta på vad de presterat tidigare i EM, hur läget är idag, samt profiler från landet som imponerat här i Sverige.

Först ut i denna genomgång så hittar vi grupp A som består av följande länder: 

Tyskland

Bästa EM-resultat: Vinnare (tre gånger, 1972, 1980 och 1996)

Senaste EM-resultat: Utslagna i åttondelsfinal (2020)

Kommentar: Värdnationen Tyskland går in i turneringen med relativt höga förväntningar på sig, men kanske inte så höga som de brukar vara med tanke på de senaste årens misslyckanden.

Även om det gått tyngre för Tyskland de senaste mästerskapen så är det värt att komma ihåg att tyskarna faktiskt är de som spelat flest EM-slutspel, med årets gör man sitt 14:e mästerskap. 

Inför mästerskapet så har de varit en hel del skriverier om Julian Nagelsmanns truppval. Bland annat så har han valt att peta Mats Hummels och Leon Goretzka. Det återstår att se hur det påverkar Tysklands chanser. 

Främsta herre med meriter i Sverige: Jan Tauer

En publikfavorit hos Djurgården, trots att han inte var där speciellt länge. Totalt blev det 65 framträdanden för klubben. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Anja Mittag

Skyttedrottning och prisad som damallsvenskans bästa anfallare vid flera tillfällen. Har bland annat två SM-guld med Rosengård. 

***

Skottland

Bästa EM-resultat: Gruppspel (vid flera tillfällen)

Senaste EM-resultat: Utslagna i gruppen (2020)

Kommentar: Skottland har aldrig riktigt fått till det i EM, men frågan är inte om årets turnering kan vara deras bästa möjlighet på väldigt länge.

Totalt sett genom historien så har man bara vunnit två matcher under ett EM-slutspel, men om något gott omen finns med själva lottningen så är det att man ställs mot Schweiz, som faktiskt är ett av länderna man besegrat tidigare.

Förbundskapten Steve Clarke leder sitt Skottland i landets fjärde EM.

Främsta herre med meriter i Sverige: Stuart Baxter

Har cochat flera svenska lag, däribland AIK och Helsingborgs IF. Var bland annat den som tog AIK till Champions League 1999.

Främsta dam med meriter i Sverige: Jane Ross

Totalt 37 mål på 63 matcher i Vittsjö och redan efter en säsong ryktades hon bort då Arsenal visade intresse. Det blev totalt två säsonger innan Ross gick till Manchester City. 

***

Ungern

Bästa EM-resultat: Brons (1964)

Senaste EM-resultat: Utslagna i gruppen (2020)

Kommentar: Den forna stornationen inom fotbollen har börjat hitta tillbaka mer och mer.

Visst är det inte på samma nivå som det var på 30 till 60-talet, men tre raka mästerskap visar absolut prov på en styrka som saknats hos ungrarna (detta är första gången man går till tre raka EM-slutspel).

Chanserna att det på nytt ska bli avancemang från gruppspelet får också ses som stora, framförallt om storstjärnan Dominik Szoboszlai börjar hitta formen. 

Främsta herre med meriter i Sverige: Balázs Rabóczki

Gjorde en säsong i IFK Norrköping och totalt då blev det fyra framträdanden för burväktaren. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Anna Csiki

Varit en viktig spelare för Häcken såväl i damallsvenskan som i Champions League, tillhör fortfarande klubben och är i år tillbaka efter ett års frånvaro. 

***

Schweiz

Bästa EM-resultat: Kvartsfinal (2020)

Senaste EM-resultat: Utslagna i kvartsfinal (2020)

Kommentar: Schweiz är alltid med och tar sig mer eller mindre alltid till åttondelsfinal numera, men samtidigt är det ett lite åldrande landslag.

Spelare som Granit Xhaka och Xherdan Shaqiri som fortsatt är givna i landslaget börjar bli till åren. Värt att nämna är dock att den förstnämnde kanske haft sin bästa säsong på länge i år, då han tog sitt Bayer Leverkusen till en skrällartad Budensliga-seger.

Samtidigt så talar historiken för Schweiz. Tillsammans med Frankrike är man faktiskt det enda landslag som sett över de fem senaste mästerskapen (EM och VM) tagit sig ut ur gruppen i samtliga.  

Främsta herr med meriter i Sverige: Feliciano Magro

Gjorde succé i Djurgården 2005 och var med och vann dubbeln. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Ramona Bachmann 

Har vunnit damallsvenskan med både Umeå IK och FC Rosengård(totalt har hon fem SM-guld) 

***

Spelschema för gruppen:

Tyskland - Skottland  14 juni 21:00 

Ungern - Schweiz 15 juni 15:00

Tyskland - Ungern 19 juni 18:00

Skottland - Schweiz 19 juni 21:00

Schweiz - Tyskland 23 juni 21:00

Skottland - Ungern 23 juni 21:00

Se hela spelschemat här.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
söndag 23 juni
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Oskarshamn - Rosengård Ettan södra
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Kroatien - Italien EM
21:00 Albanien - Spanien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
00:00 Peru - Kanada Copa America
onsdag 26 juni
03:00 Chile - Argentina Copa America
18:00 Slovakien - Rumänien EM
18:00 Ukraina - Belgien EM
19:00 Skellefteå FF - Piteå Svenska Cupen
19:00 KIF Örebro - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Rosengård Allsvenskan, damer
19:30 IFK Ostersund - Hudiksvall Svenska Cupen
21:00 Tjeckien - Turkiet EM
21:00 Georgien - Portugal EM
00:00 Ecuador - Jamaica Copa America
torsdag 27 juni
03:00 Venezuela - Mexiko Copa America
19:00 Täby - Karlberg Ettan norra
19:00 Norrby - Ljungskile Ettan södra
19:00 Piteå - AIK Allsvenskan, damer
00:00 Panama - USA Copa America
fredag 28 juni
03:00 Uruguay - Bolivia Copa America
18:00 Sirius - Djurgården Träningsmatch
19:00 Brage - Gefle Superettan
19:00 Helsingborg - Varbergs BoIS Superettan
00:00 Colombia - Costa Rica Copa America
lördag 29 juni
03:00 Paraguay - Brasilien Copa America
13:00 Onsala - Trollhättan Ettan södra
13:00 Gamla Upsala - Sunnanå Elitettan
13:00 Jitex - Umeå Elitettan
13:00 AFC Eskilstuna - Friska Viljor Ettan norra
15:00 Malmö FF - Alingsås Elitettan
15:00 Norrköping - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Degerfors - Sandvikens IF Superettan
15:00 Utsikten - Oddevold Superettan
15:00 Sundsvall - Örebro Superettan
16:00 Örebro Syrianska - Hammarby TFF Ettan norra
16:00 Ängelholm - Eskilsminne Ettan södra
16:00 Tvååker - Falkenberg Ettan södra
16:00 Jönköping - Ariana Ettan södra
16:00 Olympic - Oskarshamn Ettan södra
16:00 Lidköping - Uppsala Elitettan
16:00 Nordic United - Stockholm Inter Ettan norra
16:00 Bollstanäs - Eskilstuna Elitettan
söndag 30 juni
02:00 Kanada - Chile Copa America
02:00 Argentina - Peru Copa America
13:00 Sundsvall - Mallbacken Elitettan
13:00 Brommapojkarna - Djurgården Allsvenskan, damer
13:00 Rosengård - Torslanda Ettan södra
13:00 Landskrona - Östersund Superettan
15:00 Örebro SK - IFK Kalmar Elitettan
15:00 Linköping - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Örgryte - Skövde AIK Superettan
15:00 Trelleborg - Öster Superettan
16:00 Vasalund - Karlstad Ettan norra
16:00 Sollentuna - IFK Stocksund Ettan norra
16:00 Assyriska FF - Umeå Ettan norra
18:00 Rosengård - Trelleborg Allsvenskan, damer
måndag 01 juli
02:00 Jamaica - Venezuela Copa America
02:00 Mexiko - Ecuador Copa America
18:00 AIK - Piteå Allsvenskan, damer
19:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8