Hamréns besvikelse – tappade mot Frankrike

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Island med Erik Hamrén som förbundskapten var på väg mot en skrällseger borta mot Frankrike, men med två sena mål såg världsmästarna till att fixa 2-2 i träningslandskampen.

Erik Hamrén har haft det tufft som förbundskapten för Island. Debuten slutade med hela 6-0 i baken mot Schweiz, ett Schweiz som Sverige slog i VM-åttondelen med 1-0.

Nu var dock Island på väg mot en skrällseger borta mot Frankrike. Visserligen i en träningslandskamp, men ändå.

Birkir Bjarnason gav islänningarna ledningen med 1-0 i den första halvleken och efter knappa timmen spelad nickade förre Djurgården- och MFF-spelaren Kari Arnason in 2-0.

Det skulle dock inte bli någon isländsk knall. I den 88:e minuten gjorde Islands Eyjolfsson självmål och på stopptid satte inhopparen Kylian Mbappe 2-2 från straffpunkten, vilket blev slutresultatet.

Malmös Arnor Traustason spelade 59 minuter innan han blev utbytt.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: