Sök
Nyheter

Här möter fotbollsbasen AIK och HIF om höst/vår

AIK och Helsingborg vill förändra det allsvenska spelåret. De båda storklubbarna ser en fara för svensk fotboll med nuvarande spelår.
Årets allsvenska fyra och sexa vill nu på allvar förnya svensk fotboll och det genom att genom att bryta upp den klassiska svenska säsongsmodellen mot höst-vår som övriga fotbolls-Europa.

AIK:s Jens T Andersson och HIF:s Jesper Jansson gör nu i starka ordalag sitt bästa sätta fart på inblandade parter:

– Vi vill alla hitta ett sätt att hävda oss i Europa men det görs inte så mycket. Grunden för att lyckas i Europa är att vi ger oss själva samma förutsättningar som utländska klubbar och spelar höst-vår så att vår säsong landar rätt mot transferfönster och stämmer med övriga Europa, säger Jens T Andersson till FotbollDirekt.se.

I dag reagerar Helsingborgs sportchef Jesper Jansson och HIF ger nu AIK fullt stöd i höst-vår-frågan:
– Om ambitionen är att vi ska vara den bästa ligan i Norden och avancera på Europarankingen så är det oerhört viktigt att anpassa vår säsong efter övriga Europa, säger Jansson till FD och betonar:

– I bland måste man bortse i från klubbens bästa och se till svensk fotbolls bästa. Ja, i vissa frågor måste man nog kliva ur sin roll som klubbrepresentant och höja blicken.

Men frågan är känslig och motståndet ser stort ut bland landets 32 elitklubbar. IFK Norrköpings ordförande Peter Hunt visar stor tvekan och har svårt att se att ett majoritetsbeslut i frågan kan bli verklighet.

När FotbollDirekt visar Svenska fotbollsförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson AIK:s och Helsingborgs utspel om förändring så blir han engagerad när han möter upp kraven:
– Generellt kan jag säga att det är en spännande fråga det handlar om. Det är viktigt för oss och klubbarna att resonera om viktiga framtidsfrågor – och det här är ju definitivt en sådan, säger Karl -Erik Nilsson.
– Men vi måste gå på djupet av konsekvenser. Det här handlar ju inte bara om vad toppklubbarna vill, utan om så många fler inblandade, säger fotbollsbasen och fortsätter:

– Men å en annan sida så är det klart att så framgångsrika toppklubbar som möjligt också blir positivt för alla svenska klubbar i stort.

Det är komplicerat att skriva om – det är lätt att föreställa sig hur det ser ut för er inblandade. Vart står du personligen i den här frågan?
– Jag vill ju inte ha en strikt, och har inte heller en strikt egen personlig syn på det här, resonerar den småländske pampen.

– Det finns fördelar och nackdelar. Det sägs ju att svenska klubblag kan ha fördelar av att vara mitt uppe i vår säsong när vi ska börja kvala i europeiskt cupspel. Men å en annan sida finns förstås nackdelar med att klubbar som varit framgångsrika och tar Europaplatser på hösten när vår säsong avslutas och sällan då har samma lag när det drar i hop sig till europeiskt cupspel kommande sommar.

Svårigheterna är många och svensk fotbolls mäktigaste aktar sig för att prata åt endera håll. Men han visar ändå tydligt vilka stora svårigheter som ligger framför AIK, Helsingborg – och klubbar i övrigt – som vill bryta upp nuvarande säsongsmodell.

32 svenska elitklubbar. Är det så enkelt så att det räcker med att en majoritet av klubbarna ställer sig bakom ett höst-vår-förslag för att en förändring ska kunna bli verklighet?

– Jag tror inte det vore så lyckat med bara en knapp majoritet. Det här är en stor fråga som jag tror kräver en bredare majoritet för att det ska bli framgångsrikt.

När ska frågan lämpligen väckas i ett officiellt sammanhang – är det på kommande årsmöte i mars?

– Nej, inte främst där. Tävlingsfrågor ska mest behandlas på våra representantsskapsmöten och ett sådant möte har vi redan på fredag.

Hur ska det här arbetet drivas – vilka har ansvaret för att ta frågan framåt?

– Det här är upp till klubbarna själva att jobba med den här frågan så tydligt som möjligt.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 27 oktober
18:30 Sverige - Island EM-kval, damer
21:00 Borussia M'gladbach - Real Madrid EUROPA: Champions League
onsdag 28 oktober
21:00 Juventus - Barcelona EUROPA: Champions League
lördag 31 oktober
13:00 Degerfors - Akropolis IF Superettan
15:00 Dalkurd FF - Jönköping Superettan
15:00 Crotone - Atalanta Serie A
15:30 FC Köln - Bayern München Bundesliga
17:00 Rennes - Brest Ligue 1
17:30 GIF Sundsvall - Örgryte Superettan
17:30 Öster - Halmstad Superettan
18:00 Odd - Sarpsborg Norge Eliteserien
18:00 Inter - Parma Serie A
18:30 Borussia M'gladbach - RB Leipzig Bundesliga
18:30 Liverpool - West Ham Premier League
20:30 Haugesund - Ålesund Norge Eliteserien
20:30 FC Dallas - Houston Dynamo MLS
20:45 Bologna - Cagliari Serie A
21:00 Nantes - Paris SG Ligue 1
söndag 01 november
01:30 Nashville SC - Chicago Fire MLS
12:30 Udinese - Milan Serie A
12:45 PSG - Fleury 91 Division 1, damer
13:00 Karlstad - Team TG FF Ettan norra
13:00 St Etienne - Montpellier Ligue 1
13:00 Aston Villa - Southampton Premier League
13:30 Köge - Skive Danmark 1st Division
13:30 Eskilstuna - Djurgården Allsvenskan, damer
14:00 Real Betis - Elche La Liga
14:00 Kristianstad - Vittsjö Allsvenskan, damer
14:00 Linköping - Piteå Allsvenskan, damer
14:00 Rosengård - Uppsala Allsvenskan, damer
14:30 Elfsborg - IFK Norrköping Allsvenskan
14:30 Ljungskile - Umeå Superettan
14:30 Mjällby AIF - Östersund Allsvenskan
14:30 Sirius - Kalmar FF Allsvenskan
15:00 Newcastle - Everton Premier League
15:00 Nimes - Metz Ligue 1
15:00 Dijon - Lorient Ligue 1
15:00 Torino - Lazio Serie A
15:00 Sylvia - Nyköpings BIS Ettan norra
15:00 Angers - Nice Ligue 1
15:00 Brommapojkarna - Taby Ettan norra
15:00 Spezia - Juventus Serie A
15:00 Frej Täby - IFK Luleå Ettan norra
15:00 Mjöndalen - Molde Norge Eliteserien
15:00 Silkeborg - Vendsyssel Danmark 1st Division
15:00 Växjö - Kopparberg/Göteborg Allsvenskan, damer
15:00 Reims - Strasbourg Ligue 1
15:30 Everton - Manchester City FA Cup Women
15:30 Freiburg - Bayer Leverkusen Bundesliga
16:00 Celta Vigo - Real Sociedad La Liga
16:00 Sunnanå - Jitex Elitettan
17:00 Monaco - Bordeaux Ligue 1
17:30 Hammarby - Häcken Allsvenskan
17:30 Västerås SK - Trelleborgs FF Superettan
17:30 IFK Göteborg - Örebro Allsvenskan
17:30 Falkenberg - Djurgården Allsvenskan
17:30 Manchester U - Arsenal Premier League
18:00 Roma - Fiorentina Serie A
18:00 Napoli - Sassuolo Serie A
18:00 Sandefjord - Brann Norge Eliteserien
18:00 Ålborg - Bröndby Superligaen
18:00 Rosenborg - Start Norge Eliteserien
18:00 Stabaek - Viking FK Norge Eliteserien
18:00 Hertha Berlin - Wolfsburg Bundesliga
18:00 Kristiansund - Bodö/Glimt Norge Eliteserien
18:30 Granada - Levante La Liga
20:15 Tottenham - Brighton Premier League
20:30 Strömsgodset - Valerenga Norge Eliteserien
20:45 Sampdoria - Genoa Serie A
21:00 Valencia - Getafe La Liga
21:00 Lille - Lyon Ligue 1
21:30 Columbus Crew - Philadelphia Union MLS
måndag 02 november
01:00 New York City FC - New York Red Bulls MLS
01:00 Atlanta United - FC Cincinnati MLS
01:30 Montreal Impact - Orlando City SC MLS
01:30 Toronto FC - Inter Miami CF MLS
01:30 New England Revolution - DC United MLS
01:30 Sporting Kansas City - Minnesota United FC MLS
03:00 Colorado Rapids - Seattle Sounders II MLS
04:00 Portland Timbers - Vancouver Whitecaps MLS
04:30 San Jose Earthquakes - Los Angeles FC MLS
04:30 LA Galaxy - Real Salt Lake MLS
18:30 Fulham - West Bromwich Premier League
19:00 GAIS - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 SönderjyskE - AGF Århus Superligaen
19:00 Norrby IF - Brage Superettan
19:00 Helsingborg - Malmö FF Allsvenskan
19:00 AIK - Varbergs BoIS FC Allsvenskan
20:30 Hoffenheim - Union Berlin Bundesliga
20:45 Verona - Benevento Serie A
21:00 Villarreal - Valladolid La Liga
21:00 Leeds - Leicester Premier League
tisdag 03 november
18:55 Lokomotiv Moskva - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
18:55 Sjachtar Donetsk - Borussia M'gladbach EUROPA: Champions League
21:00 FC Salzburg - Bayern München EUROPA: Champions League
21:00 Atalanta - Liverpool EUROPA: Champions League
21:00 Real Madrid - Inter EUROPA: Champions League
21:00 Midtjylland - Ajax EUROPA: Champions League
21:00 Manchester City - Olympiakos EUROPA: Champions League
21:00 FC Porto - Marseille EUROPA: Champions League
Allsvenskan 2020 / 2020
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 25 14 8 3 26 50
2 Djurgårdens IF 25 12 6 7 14 42
3 IFK Norrköping 25 11 7 7 14 40
4 BK Häcken 25 10 10 5 12 40
5 IF Elfsborg 25 9 13 3 7 40
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby 25 10 9 6 5 39
7 IK Sirius FK 25 9 9 7 -1 36
8 Östersunds FK 25 8 9 8 -3 33
9 Örebro SK 25 9 6 10 -4 33
10 AIK 25 8 8 9 -2 32
11 Mjällby AIF 25 8 8 9 -4 32
12 Varbergs BoIS FC 25 7 7 11 -5 28
13 IFK Göteborg 25 4 12 9 -12 24
14 Helsingborgs IF 25 4 10 11 -13 22
15 Falkenbergs FF 25 4 8 13 -16 20
16 Kalmar FF 25 4 8 13 -18 20

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus (ditt nya pris blir 99kr/mån). Klicka på knappen nedan för att genomföra köpet.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till kundtjanst@esmg.se. Om du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via kundtjanst@esmg.se. På Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via kundtjanst@esmg.se

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på FotbollDirekt.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt).

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten