
Debutanten Anderson om Djurgårdens förlust: ”Det är bitterljuv”
Webbredaktör
Det var en speciell dag för Mikael Anderson.
Debut i Djurgården men också en förlust efter ett sent baklängesmål.
Djurgårdens nyförvärv Mikael Anderson fick göra debut för blårandigt när han blev inbytt i andra halvlek. Glädjen över debuten försvann när Värnamo gjorde ett sent baklängesmål.
– Det är bitterljuvt. Bra att göra min debut för Djurgården, med ett underbart bortafölje. Det kändes som en hemmamatch i dag. Men vi är förstås inte nöjda med resultatet. Det överskuggar känslan som jag hade när jag gick in på planen, att vi slutade som förlorare. Det var en match som vi aldrig skulle ha förlorat, säger Mikael Anderson till Fotbollskanalen.
Djurgården hade flertalet chanser men som man förvaltade på ett dåligt sätt.
– Vi hade stora målchanser i dag och det har kanske varit vårt bekymmer genom säsongen, att vi skapat många chanser men inte gjort mål. Jag kunde själv gjort mål på nicken jag hade, som kom efter ett bra inlägg från Tokmac (Nguen). Jag skulle ha gjort mål, men sådan här har säsongen varit hittills.
Video
Filip Manojlović om starten i Djurgården: ”Jag anpassade mig snabbt”
Den här artikeln handlar om: