Dif-favoriten fick efterlĂ€ngtad chans: “Det var pĂ„ tiden”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

STOCKHOLM. Efter tre raka förluster i allsvenskan valde Pelle Olsson att byta mĂ„lvakt i DjurgĂ„rden inför gĂ„rdagens möte med Östersund. Hampus Nilsson fick sin första seriestart för Ă„ret, och Dif hittade tillbaka till vinnarspĂ„ret.
– Det var otroligt skönt. Jag Ă€r inte hĂ€r för att sitta pĂ„ nĂ„gon bĂ€nk, sĂ€ger Nilsson till FotbollDirekt.se.

I de sex första omgĂ„ngarna av allsvenskan vaktade Kenneth Höie DjurgĂ„rdens mĂ„l. Men efter tre raka förluster valde trĂ€nare Pelle Olsson att ge Hampus Nilsson chansen frĂ„n start i mötet med Östersund, som DjurgĂ„rden vann med 3–0.

– MĂ„lvaktsfrĂ„gan har varit aktuell hela sĂ€songen i och med att Hampus har stĂ„tt vĂ€ldigt mycket under cupspelet och försĂ€songen, och gjort det vĂ€ldigt bra. Det var ett vĂ€ldigt svĂ„rt beslut att vĂ€lja Kenneth i premiĂ€ren. NĂ€r man förlorar tre matcher pĂ„ raken vill man som trĂ€nare gĂ€rna göra förĂ€ndringar. Det behöver inte vara en spelare som varit nĂ„got av de svagaste korten, utan det kan istĂ€llet vara pĂ„ platser dĂ€r de starkaste alternativen finns, sĂ€ger Pelle Olsson efter matchen, och fortsĂ€tter:

– Det har varit tajt mellan mĂ„lvakterna, men efter tre förluster och sju inslĂ€ppta kĂ€nde jag att en förĂ€ndring kan vara pĂ„ sin plats, och dĂ„ blev det en kĂ€nslomĂ€ssig styrning frĂ„n trĂ€narhĂ„ll. Det Ă€r inte nĂ„gra speciella mĂ„lvaktstekniska saker som ligger bakom, utan det var lĂ€ge att fĂ„ in en mĂ„lvakt som inte varit del av förlusterna vi haft. DĂ„ blev det Hampus den hĂ€r gĂ„ngen.

För Hampus Nilsson var det tredje allsvenska matchen i Dif–tröjan. Förra Ă„ret fick han chansen i de tvĂ„ sista matcherna för sĂ€songen, men detta var Ă„rets första match i serien för 25–Äringen.

– Det var otroligt skönt att fĂ„ spela. Det Ă€r ju det jag Ă€r hĂ€r för att göra. Jag Ă€r inte hĂ€r för att sitta pĂ„ nĂ„gon bĂ€nk, jag vill ju spela, precis som alla andra fotbollsspelare. SĂ„ det var Ă€ntligen pĂ„ tiden att jag skulle fĂ„ spela, sĂ€ger Nilsson till FD.

Vad tycker du om din insats?
– Jag hade inte sĂ„ mycket att göra, jag hade bara nĂ„gon rĂ€ddning. Helt okej. NĂ€r inte jag rĂ€ddar bollen rĂ€ddar Omar (Colley) den pĂ„ mĂ„llinjen, det sĂ€ger nĂ„got om vĂ„r laginsats i dag. Alla stod upp för varandra och gav jĂ€rnet.

MÄnga supportrar har uttryckt att de gÀrna ser dig frÄn start, mÀrker du av deras stöd?
– Det Ă€r klart att jag gör. De hör av sig pĂ„ alla möjliga olika sĂ€tt pĂ„ sociala medier och tycker att jag ska spela. Det ocksĂ„ en trygghet att veta att de vill att jag ska spela, det höjer mitt sjĂ€lvförtroende till skyarna. Det hade varit en annan sak om jag fĂ„tt gĂ„ in och de hade hatat mig, dĂ„ hade man inte kĂ€nt nĂ„got stöd frĂ„n lĂ€ktarna, men nu Ă€r det totalt tvĂ€rtom. Det kĂ€nns som att man kan gĂ„ ut och slappna av i och med att man har i stort sett alla bakom sig. Det Ă€r otroligt skönt.

Nilsson fick dessutom Àran att leda allsÄngen med supportrarna efter segern.

– Att vinna och fĂ„ fira med bĂ„de Slakthuskurvan och SofialĂ€ktaren, det Ă€r ju det bĂ€sta som finns, avslutar han.

MISSA INTE!
– Allt om DjurgĂ„rden – GĂ„ till FotbollDirekts Dif-sida
– Dubbla skador för DjurgĂ„rden i segern
– “Gav inte Pelle Olsson nĂ„gon anledning att byta tillbaka”

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALL – Sveriges bĂ€sta statistik-databas för svensk fotboll

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: