
Herman Sjögrell menar att han aldrig riktig fick chansen – ”Det var ingen idĂ©”
Förra sommaren vĂ€rvade IK Sirius Herman Sjögrell för stora pengar, men speltiden i Uppsala blev sparsam och under sommaren lĂ„nades han tillbaka till Ărgryte IS. Nu öppnar han upp om tuffa tiden.
â Jag försöker att fokusera pĂ„ att bli en bĂ€ttre fotbollsspelare för dĂ„ blir min sits till nĂ€sta Ă„r vĂ€ldigt mycket bĂ€ttre, sĂ€ger han till UNT.
Enligt uppgifter betalade IK Sirius omkring 2-4 miljoner kronor nĂ€r Herman Sjögrell köptes loss frĂ„n Ărgryte IS under sommaren ifjol.
Talangen spelade totalt sju matcher i allsvenskan under hösten, men sedan dess har speltiden blivit sparsam.
Under vĂ„ren gjorde han inte ett enda framtrĂ€dande för Sirius och i somras lĂ„nades han tillbaka till Ărgryte, dĂ€r han hittills bara startat en match. Nu öppnar han upp om tuffa tiden i Uppsala.
â Jag har förvaltat min tid pĂ„ planen pĂ„ ett bra sĂ€tt. Jag kommer Ă€ndĂ„ frĂ„n allsvenskt tempo och kĂ€nner mig pĂ„ en hög nivĂ„. PĂ„ sĂ„ sĂ€tt Ă€r jag nöjd med mig sjĂ€lv, men jag vill spela varje match, sĂ€ger han till UNT.
Talangen förklarar Àven för tidningen att det inte riktigt kÀndes som att han fick chansen i Uppsalaklubben.
â Det var ingen idĂ©. Jag kĂ€nde dels förra Ă„ret, dels i Ă„r att det inte spelade nĂ„gon roll vad jag gjorde pĂ„ planen. Jag hade perioder dĂ€r jag tyckte att jag var rĂ€tt dĂ„lig i trĂ€ning, men Ă€ndĂ„ fick chansen. Sedan mĂ„nader eller veckor dĂ€r jag kĂ€nde att jag var riktigt het dĂ€r jag inte fick chansen. DĂ„ försvinner logiken lite och sporren att man fĂ„r det man förtjĂ€nar. DĂ„ blev det inte vĂ€rt att fortsĂ€tta, man trampade pĂ„ samma stĂ€lle.
Hans kontrakt med IK Sirius strÀcker sig över sÀsongen 2025, var han spelar nÀsta sÀsong ÄterstÄr att se.
Havertz med en prakttrĂ€ff â utökar för Tyskland
Den hÀr artikeln handlar om: