JUST NU: Pekings styrkebesked – kuggen redo för spel mot AIK

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

I matchen mot Varbergs BoIS klev Filip Dagerstål av skadad. Nu är han redo för spel på söndag mot AIK. 

– Vi spelar borta och pressen kommer ligga ganska hårt på dem, säger han på IFK Norrköpings hemsida. 

Filip Dagerstål fick en armbåge i ansiktet mot Varbergs BoIS. Situationen slutade med ett sprucket ögonbryn och ett byte.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Idag meddelar IFK Norrköping att han är redo för spel inför söndagens möte mot AIK.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Vi kommer från en torsk och de kommer från en torsk. Vi spelar borta och pressen kommer ligga ganska hårt på dem. Jag tror det är en match som kommer passa oss väldigt bra, säger Dagerstål på Pekings hemsida och fortsätter:

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Vi har de delarna i vårt spel som kommer kunna störa dem. Så länge vi spelar på det sättet vi vill spela finns det ytor att använda. Det känns som en perfekt match för oss att få nu.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

PATRICK EKWALL INFÖR ALLSVENSKAN – MED RIKARD NORLING

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: