FC Djursholm hämtade i kapp underläge och kryssade mot Karlberg

  • Kryss mellan Karlberg och FC Djursholm
  • Karlberg nu tolfte, FC Djursholm på nionde plats
  • IFK Östersund nästa motståndare för Karlberg

I halvtid ledde Karlberg matchen på hemmaplan i division 1 norra dam mot FC Djursholm med 1–0. Men i andra halvlek jobbade sig FC Djursholm in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 3–3.

– Vi har inte tillräckligt bra skärpa i båda straffområdena, släpper fasta situationer som resulterar i mål helt i onödan. Då är det svårt och vinna matcher, men vi tar nya tag, tyckte FC Djursholms huvudtränare Kristoffer Junegard, efter matchen.

Det var FC Djursholms sjätte match i rad utan seger.

Karlberg–FC Djursholm – mål för mål

Målgörare för hemmalaget var Thea Bergström, Emma Hedlund och Kim Vulic, och för bortalaget Isabel Elmqvist 2 och Vera Österplan.

Det här var Karlbergs andra oavgjorda match den här säsongen.

FC Djursholm ligger på nionde plats i tabellen efter matchen, medan Karlberg är på tolfte plats.

I nästa omgång har Karlberg IFK Östersund borta på Jämtkraft Arena, söndag 29 juni 13.00. FC Djursholm spelar hemma mot Huge onsdag 25 juni 20.00.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: