
Seger för Norrby mot Ariana efter stark andra halvlek
- Norrby-seger med 2–0 mot Ariana
- Max Andersson avgjorde för Norrby
- Andra raka segern för Norrby
Efter en mållös första halvlek, tog Norrby hem segern i matchen i Ettan södra herr mot Ariana efter en stark andra halvlek. Söndagens match slutade 2–0 till Norrby.
Norrbys assisterande tränare Pavel Aso Omar tyckte så här om matchen:
– Truppen sattes på prov idag. Men vi visade återigen att vi är att räkna med. Vi gör en godkänd första halvlek. Men efter lite justeringar till den andra halvleken kom vi ut och var effektiva framför mål. Det är inte lätt att åka till Malmö och möta Ariana och vinna. Vi gör en bra match och får välförtjänt med oss tre poäng.
Hässleholms IF nästa för Norrby
Inget av lagen fick in något mål under första halvlek, men efter pausen slog Max Andersson till och gav Norrby ledningen.
I 74:e minuten ökade Jamie Bichis ledningen. Det fastställde slutresultatet till 0–2.
Ariana har en vinst, tre oavgjorda och en förlust och 7–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Norrby har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 6–3 i målskillnad.
Det här betyder att Ariana nu ligger på sjätte plats i tabellen, och Norrby är på femte plats.
Den 21 september spelar lagen mot varandra på nytt, på Borås Arena.
I nästa omgång har Ariana Oskarshamn borta på Arena Oskarshamn, lördag 7 juni 16.00. Norrby spelar hemma mot Hässleholms IF söndag 8 juni 16.00.
Ariana–Norrby 0–2 (0–0)
Ettan södra herr, Malmö Stadion
Mål: 0–1 (48) Max Andersson, 0–2 (74) Jamie Bichis.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Ariana: 1-3-1
Norrby: 2-2-1
Nästa match:
Ariana: Oskarshamns AIK, borta, 7 juni
Norrby: Hässleholms IF, hemma, 8 juni
Den här artikeln handlar om: