AVSLÖJAR: Vill lämna – Elfsborg har visat intresse 

Sålde stjärnan till Hammarby. Nu i djup kris. 
Oscar Krusnell uppges med det, enligt FotbollDirekts källor, vilja lämna Haugesund i sommar.
Allsvenskt intresse finns. 

 Ett svenskt namn ser ut att vara på väg bort i sommar från norska Eliteserien. 

Vårsäsongen är ett elände för Haugesund. 

Från rekordaffären med Sebastian Tounetki och Hammarby för några månader sedan – till jumbo i Eliteserien och utan seger efter sju omgångar. 

Svenske Oscar Krusnell är inne på sin tredje säsong i den norska klubben men nu kan den 26-årige mittbacken vara på väg bort. 

FotbollDirekt kan avslöja intresse från flera klubbar och huvudpersonen själv uppges ha öppnat för att gå vidare i sommarens fönster. 

Krusnell uttrycke själv redan i vintras att det hade funnits allsvenskt intresse till Fotbollskanalen.

”Ja, några lag i allsvenskan har varit intresserade, men det har aldrig blivit så superkonkret”.

Vilka klubbar som håller sig framme just nu framgår inte – men enligt FD:s uppgifter har Elfsborg i tidigare fönster visat ett tydligt intresse.   

Oscar Krusnells kontrakt med Haugesund går ut i december 2026.

I Haugesund har Krusnell, sedan han anslöt under vinter 2023, spelat 69 matcher i vilka han har gjort två mål och fyra assist.  

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: