
Dif-talang provspelar med Sundsvall: ”Fått rekommendationer”
Förra veckan tränade AIK-talangen Kawa Mazen Sulaiman med GIF Sundsvall.
Nu har Kristijan Georgievski, från Djurgårdens akademi, rest upp till superettanklubben för provspel.
– Vi har fått rekommendationer om honom och bjudit in honom till tre träningar, säger sportchef Joel Cedergren till ST.
Den 18-årige AIK-talangen Kawa Mazen Sulaiman sitter på utgående kontrakt och var förra veckan på provspel hos GIF Sundsvall.
Någon värvning till sommaren ser dock inte superettanklubben ut att gå för.
– Just nu är det ganska oklart vad som händer, men jag tror att det lutar mot att han blir kvar i AIK, säger Giffarnas sportchef Joel Cedergren till ST.
Däremot skulle man kunna värva från en annan 08-klubb, i form av Djurgårdens IF. Detta då ”Giffarna” har plockat in 19-årige Kristijan Georgievski på provspel.
– Han är en sistaårsjunior i U19 i Djurgården, han spelar som kapten där. Vi har fått rekommendationer om honom så vi har bjudit in honom till tre träningar, säger Cedergren till tidningen och fortsätter:
– Från att vara spännande till att det blir något är det en bit kvar, men vi tittar runt lite.
Den här artikeln handlar om: