Allsvenskan

Djurgårdens mardröm - Varberg gör 2-0

ANNONS

Djurgården åker till Halland i dag. 

Under lördagen tar Varbergs BoIS emot DIF på Varberg Energi Arena. 

Finndell fick gult när 20 minuter var spelade efter en tuff smäll på Sisse. DIF-mittfältaren skulle ta emot en boll med benet och såg inte att motståndaren var bakom honom. Situationen ledde till att Finndell tryckte upp dobbarna i bröstet på Sisse. Varberg-spelaren kunde köra vidare efter stämplingen. 

- Han kommer billigt undan med ett gult kort, säger experten Jens Fjellström i discovery +.

Varberg gjorde matchens andra mål minuter innan paus. Lushaku passade fram Johansson som drev in i straffområdet och sköt in 2-0. 

Varbergs BoIS STARTELVA: Andersson, Carlsson, Stanisic, Birkfeldt, Mensah, Tranberg, Sisse, Lushaku, Simovic, Alfonsi, Johansson

Djurgårdens STARTELVA: Vasyutin, Johansson, Danielson, Ekdal, Bengtsson, Schüller, Finndell, Banda, Doumbouya, Holmberg, Asoro

***

MATCHINFORMATION:

Avspark: Lördag den 20 augusti 15:00

Spelplats: Varberg Energi Arena 

TV-sändning: discovery +

ALLSVENSKA NYHETER MED PATRICK EKWALL - DEL 4:

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
måndag 17 juni
15:00 Rumänien - Ukraina EM
18:00 Belgien - Slovakien EM
19:00 Trelleborg - Brage Superettan
19:00 Häcken - Vittsjö Allsvenskan, damer
19:30 Jönköpings Södra - Smedby AIS Svenska Cupen
21:00 Österrike - Frankrike EM
tisdag 18 juni
18:00 Turkiet - Georgien EM
21:00 Portugal - Tjeckien EM
onsdag 19 juni
15:00 Kroatien - Albanien EM
18:00 Dalkurd - Sollentuna Svenska Cupen
18:00 Tyskland - Ungern EM
19:00 Malmö FF - Jitex Elitettan
19:00 Torn - Ängelholm Ettan södra
19:00 Torslanda - Norrby Ettan södra
19:15 Forward - Karlstad Svenska Cupen
21:00 Skottland - Schweiz EM
torsdag 20 juni
15:00 Slovenien - Serbien EM
17:30 IFK Kalmar - Gamla Upsala Elitettan
18:00 Danmark - England EM
18:00 Vasalund - Stockholm Inter Ettan norra
18:00 Uppsala - Alingsås Elitettan
19:00 Eskilstuna United - Örebro SK Elitettan
19:00 Tvååker - Onsala Ettan södra
19:00 Rosengård - KIF Örebro Allsvenskan, damer
19:00 Falkenberg - Lund Ettan södra
19:00 IFK Stocksund - Hammarby TFF Ettan norra
19:00 Huddinge IF - Nacka FC Svenska Cupen
19:00 Eskilsminne - Ariana Ettan södra
19:00 Trelleborg - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Mallbacken - Lidköping Elitettan
19:15 Stegeborg - Nyköpings BIS Svenska Cupen
19:30 Karlberg - Nordic United Ettan norra
19:30 Umeå - Sundsvall Elitettan
21:00 Spanien - Italien EM
fredag 21 juni
02:00 Argentina - Kanada Copa America
15:00 Slovakien - Ukraina EM
18:00 Polen - Österrike EM
21:00 Nederländerna - Frankrike EM
lördag 22 juni
02:00 Peru - Chile Copa America
15:00 Georgien - Tjeckien EM
18:00 Turkiet - Portugal EM
21:00 Belgien - Rumänien EM
00:00 Ecuador - Venezuela Copa America
söndag 23 juni
03:00 Mexiko - Jamaica Copa America
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
16:00 Oskarshamns AIK - Rosengård Ettan södra
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Albanien - Spanien EM
21:00 Kroatien - Italien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8