AVSLÖJAR: Kalmar FF nära tidigare Elfsborgs-namn

ANNONS

Kalmar FF är på väg att agera i det här transferfönstret och ta ett etablerat mittfältsnamn från den danska ligan. FotbollDirekt kan denna söndag avslöja att förhandlingar pågår. 

Häromdagen kom det uppgifter från den danska lokaltidningen Midtjyllands Avis att den tidigare Elfsborgs-mittfältaren Robert Gojani, numera i Silkeborg IF, saknas under klubbens träningsläger i Spanien. 

Anledningen till att den meriterade mittfältaren saknas är på grund av att han kan vara på väg mot et klubbyte och nu kan FotbollDirekt avslöja att det lutar åt en allsvensk comeback.

Enligt våra uppgifter så förhandlar nämligen den tidigare Elfsborgs-spelaren med Kalmar FF som är på jakt efter ytterligare förstärkningar. 

Mittfältaren som lämnade IF Elfsborg sommaren 2021 har utöver Boråsklubben även spelat för Jönköpings Södra. Hittills står han noterad för över 100 matcher i allsvenskan och det ser ut att kunna bli fler ifall han och Kalmar FF lyckas komma överens.

Ekwall kommenterar januarifönstret:

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
fredag 02 juni
18:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
19:00 Hammarby - Norrköping Allsvenskan, damer
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Nyköbing - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Köge - Fremad Amager Danmark Division 1
lördag 03 juni
14:00 Ålborg - Silkeborg Superligaen
14:00 Horsens - Lyngby Superligaen
14:00 Midtjylland - Odense Superligaen
15:00 Uppsala - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Nordsjælland - Thisted Danska ligan, damer
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
15:00 Göteborg - Mjällby Allsvenskan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
16:00 Barcelona - Wolfsburg UEFA Champions League, damer
17:00 Bröndby - Kolding Danska ligan, damer
17:00 Fortuna Hjörring - Köge Danska ligan, damer
17:30 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan
18:30 Celtic - Inverness CT Skotska cupen
18:30 Torino - Inter Serie A
20:00 Leipzig - Eintracht Frankfurt Tyska cupen
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
21:00 Cremonese - Salernitana Serie A
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Empoli - Lazio Serie A
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 USM Alger - Young Africans CAF Confederations Cup
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
13:00 SönderjyskE - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Hvidovre - Naestved Danmark Division 1
13:00 Vejle - Vendsyssel Danmark Division 1
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
15:00 Rosengård - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Torino - Inter Serie A
15:00 Roma - Spezia Serie A
15:00 Empoli - Lazio Serie A
15:00 Sassuolo - Fiorentina Serie A
15:00 Udinese - Juventus Serie A
15:00 Milan - Verona Serie A
15:00 Atalanta - Monza Serie A
15:00 Lecce - Bologna Serie A
15:00 Cremonese - Salernitana Serie A
15:00 Piteå - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Napoli - Sampdoria Serie A
15:00 Vittsjö - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Halmstad - Hammarby Allsvenskan
15:00 Öster - Utsikten Superettan
15:00 AIK - Kalmar Allsvenskan
16:00 Ljungskile - Oddevold Ettan södra
17:00 Örebro - Gefle Superettan
17:00 Nordsjälland - Viborg Superligaen
17:00 Aarhus - Bröndby Superligaen
17:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
17:00 Östersund - Västerås SK Superettan
17:30 Ross County - Partick Skottland Premiership
17:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
17:30 Sirius - Värnamo Allsvenskan
19:00 Osasuna - Girona La Liga
19:00 Celta Vigo - Barcelona La Liga
19:00 Real Betis - Valencia La Liga
19:00 Villarreal - Atletico Madrid La Liga
19:00 Real Madrid - Athletic Bilbao La Liga
19:00 Mallorca - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Elche - Cadiz La Liga
19:00 Real Sociedad - Sevilla La Liga
19:00 Valladolid - Getafe La Liga
19:00 Espanyol - Almeria La Liga
20:00 Al Ahly Cairo - Wydad Casablanca CAF Champions League
måndag 05 juni
19:00 Malmö - Degerfors Allsvenskan
19:00 Brommapojkarna - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Brage Superettan
19:00 Skövde AIK - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Varberg - Häcken Allsvenskan
21:00 Hamburg - Stuttgart Bundesliga
tisdag 06 juni
15:00 Helsingborg - Jönköping Superettan
15:00 Hammarby - Häcken Svenska Cupen, damer
15:00 Sundsvall - Gais Superettan
15:00 Örgryte - Landskrona Superettan
20:45 Arminia Bielefeld - Wehen SV 2. Bundesliga
onsdag 07 juni
21:00 Fiorentina - West Ham UEFA Europa Conference League
21:00 Levante - Albacete LaLiga2
fredag 09 juni
18:00 Uppsala - Rosengård Allsvenskan, damer
18:00 Linköping - Vittsjö Allsvenskan, damer
19:00 Eskilstuna - Gamla Upsala Elitettan
19:00 Hammarby - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan, damer
lördag 10 juni
13:00 Västerås SK - Skövde AIK Superettan
13:00 Gefle - Öster Superettan
13:00 Häcken U - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Sundsvall Elitettan
14:00 Bollstanäs - AIK Elitettan
14:00 Boden - Karlstad Ettan norra
14:00 Kolding - Nordsjælland Danska ligan, damer
14:00 Köge - Bröndby Danska ligan, damer
14:00 Thisted - Fortuna Hjorring Danska ligan, damer
15:00 Jönköping - Trelleborg Superettan
15:00 Värnamo - Malmö Allsvenskan
15:00 Kalmar - Degerfors Allsvenskan
15:00 Alingsås - Rössö Elitettan
15:00 Utsikten - Sundsvall Superettan
17:30 Varberg - Halmstad Allsvenskan
21:00 Manchester C - Inter EUROPA: Champions League
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 IF Elfsborg 11 8 2 1 17 26
2 Malmö FF 10 8 1 1 14 25
3 BK Häcken 11 7 1 3 16 22
4 Djurgårdens IF 12 6 2 4 2 20
5 IF Brommapojkarna 11 6 1 4 1 19
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 11 5 3 3 3 18
7 IFK Norrköping 11 5 2 4 3 17
8 Halmstads BK 11 5 1 5 -5 16
9 Mjällby AIF 11 4 3 4 0 15
10 Hammarby IF 12 3 4 5 -5 13
11 IFK Värnamo 11 4 0 7 -4 12
12 IK Sirius 11 2 5 4 -5 11
13 Degerfors IF 11 3 2 6 -14 11
14 IFK Göteborg 11 1 4 6 -3 7
15 AIK 11 1 4 6 -7 7
16 Varbergs BoIS 10 0 5 5 -13 5
Expressen Premium Max visar
lördag 03 juni
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Rössö - Bollstanäs Elitettan
15:00 Gamla Upsala - Mallbacken Elitettan
15:00 Sundsvall - AIK Elitettan
21:00 Paris SG - Clermont Ligue 1
21:00 AC Ajaccio - Marseille Ligue 1
21:00 Reims - Montpellier Ligue 1
21:00 Auxerre - Lens Ligue 1
21:00 Lorient - Strasbourg Ligue 1
21:00 Monaco - Toulouse Ligue 1
21:00 Brest - Rennes Ligue 1
21:00 Nice - Lyon Ligue 1
21:00 Troyes - Lille Ligue 1
21:00 Nantes - Angers Ligue 1
söndag 04 juni
13:00 Umeå - Lidköping Elitettan
14:00 Bromölla - Trelleborg Elitettan
fredag 09 juni
19:00 Eskilstuna - Gamla Upsala Elitettan
lördag 10 juni
13:00 Häcken U - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Sundsvall Elitettan
14:00 Bollstanäs - AIK Elitettan
15:00 Alingsås - Rössö Elitettan