Träningsmatch

Slut på Grimsta - BP besegrar Hammarby

ANNONS

Träningsmatch mellan IF Brommapojkarna och Hammarby.

FotbollDirekt.se liverraporterade.  

BP tog emot Hammarby i en träningsmatch på Grimsta denna torsdag och FD liverapporterade matchen.

***

NEDAN FÖLJER LIVERAPPORTERINGEN

ANDRA HALVLEK: 

Texten uppdateras:

93´ Där blåser domaren av matchen, BP vinner dagens träningsmatch med 1–0, 

89´ Matchen går mot sitt slut och inte mycket har hänt under den andra halvleken. 

83´ Hammar är mycket nära att kvittera för Hammarby efter att Sidklev tvingats släppa retur på Mohammads avslut. 

81´ Inoussa kommer in sent i en duell med Nilsson som får ont. 

76´ Lite små irriterat på Grimsta, Alper Demirol varnad nu. 

74´ Inoussa och Nilsson ryker ihop, domaren löser situationen och båda varnas. 

71´ Lite märkligt byte i Hammarby nu, Rafferty tvingas kliva av, in igen kommer Fredrik Hammar. 

70´ Cosic hittar fram till Vasic, men anfallaren får inte nicken på mål. 

67´ Matchen står och väger lite just nu, inga farliga chanser åt något håll. 

60´ Två nya byten i Hammarby nu, Noah John och Melvin Bajrovic in.

56´ Rafferty tar sig igenom, men hans passning når ingen i grönt. 

55´ Hemmalaget ställer om snabbt men Hammarby lyckas lösa situationen. 

50´ Elias Mohammad får nästan en bra chans, men Cosic visar prov på fint försvarsspel. 

49´ Ett gäng byten inför den andra halvleken, Fenger, Llinares, Mohammad och Inoussa har bland annat kommit in. 

46´ Nu drar den andra halvleken igång! 

FÖRSTA HALVLEK: 

45´ Rätt händelsefattiga sista tio på Grimsta och nu har vi halvtid. 

35´ Allting går genom Vasic just nu för BP, men den långe anfallaren lyckas inte få sin nick på mål.

32´ Vasic håller sig framme men Blazevic räddar. 

28´ Vasic får nästan en bra chans att utöka hemmalagets ledning men till slut kan Kurtulus rensa bort bollen. 

21´ Anton Kralj får en bra chans efter ett fint inlägg av Nilsson, men ytterbacken lyckas inte pricka mål. 

18´ Hemmalaget tar ledningen genom Vasic som snyggt placerar in 1–0

15´ Demirols hörna är dock svag. 

14´ Kurtulus hittar fram till Grauberg som ordnar Bajens första hörna. 

11´ BP fixar ännu en hörna, men då får inte Jordan nicken på mål. 

9´ Bajen med lite mer bollinnehav, men BP är farliga när de får ställa om och hemmalaget har ni tilldelats matchens andra hörna. 

6´ Cosic med matchens första avslut, men yttern träffar inte mål. 

4´ Cosic försöker hitta fram till Vasic, men Adjei stoppar anfallet. 

2´ BP tilldelas en hörna direkt, men Hammarby lyckas till slut få bort bollen. 

1´ Då är vi igång på Grimsta!

***

Lagens startelvor:

Dagens fråga presenteras av bet365

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 18 maj
13:00 Skövde AIK - Östersund Superettan
13:00 Malmö FF - Sundsvall Elitettan
13:00 Örebro SK - Bollstanäs Elitettan
13:00 Alingsås - Umeå Elitettan
15:00 Degerfors - Örgryte Superettan
15:00 Jitex - Mallbacken Elitettan
15:00 Lidköping - Gamla Upsala Elitettan
15:00 AIK - Häcken Allsvenskan, damer
15:00 Oddevold - Brage Superettan
15:00 Vittsjö - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Eintracht Frankfurt - Leipzig Bundesliga
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga
15:30 Borussia Dortmund - Darmstadt Bundesliga
15:30 Heidenheim - Köln Bundesliga
15:30 Stuttgart - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Bayer Leverkusen - Augsburg Bundesliga
15:30 Union Berlin - Freiburg Bundesliga
15:30 Werder Bremen - Bochum Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Mainz Bundesliga
16:00 Oskarshamns AIK - Ängelholm Ettan södra
16:00 Täby - Örebro Syrianska Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Eskilsminne - Torslanda Ettan södra
16:00 Falkenberg - Torn Ettan södra
16:00 Aston Villa - Manchester C Women’s Super League
16:00 Manchester U - Chelsea Women’s Super League
16:15 Leganes - Gijon LaLiga2
17:00 Horsens - B 93 Danmark Division 1
17:15 Bolton - Oxford United League One
18:00 Lecce - Atalanta Serie A
20:45 Torino - Milan Serie A
21:00 Alaves - Getafe La Liga
söndag 19 maj
12:00 Friska Viljor - Vasalund Ettan norra
12:30 Sassuolo - Cagliari Serie A
13:00 Landskrona - Örebro Superettan
13:00 AFC Eskilstuna - Sollentuna Ettan norra
14:00 Hammarby - AIK Allsvenskan
14:00 Crawley Town - Crewe League Two
14:00 Brommapojkarna - Norrköping Allsvenskan
14:00 Odense - Randers Superligaen
14:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
14:00 Uppsala - Sunnanå Elitettan
14:00 Piteå - Stockholm Internazionale Ettan norra
14:30 PSV - Waalwijk Eredivisie
15:00 Linköping - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 Trelleborg - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
15:00 Monza - Frosinone Serie A
15:00 Udinese - Empoli Serie A
15:00 Umeå - Karlberg Ettan norra
15:00 Sandvikens IF - Varbergs BoIS Superettan
15:30 Kaiserslautern - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
15:30 Hannover - Kiel 2. Bundesliga
15:30 Hansa Rostock - Paderborn 2. Bundesliga
15:30 Greuther Furth - Schalke 2. Bundesliga
15:30 Hamburg - Nürnberg 2. Bundesliga
15:30 Wehen - St Pauli 2. Bundesliga
15:30 Elversberg - Karlsruhe 2. Bundesliga
15:30 Osnabrück - Hertha Berlin 2. Bundesliga
15:30 Fortuna Düsseldorf - Magdeburg 2. Bundesliga
16:00 IFK Kalmar - Eskilstuna United Elitettan
16:00 Onsala - Norrby Ettan södra
16:00 Ariana - Trollhättan Ettan södra
16:00 Lund - Tvååker Ettan södra
16:00 Ljungskile - Jönköping Ettan södra
16:30 Värnamo - Kalmar Allsvenskan
16:30 Gais - Elfsborg Allsvenskan
17:00 Chelsea - Bournemouth Premier League
17:00 Manchester C - West Ham Premier League
17:00 Brentford - Newcastle Premier League
17:00 Crystal Palace - Aston Villa Premier League
17:00 Liverpool - Wolverhampton Premier League
17:00 Assyriska FF - Nordic United Ettan norra
17:00 Burnley - Nottingham Premier League
17:00 Brighton - Manchester U Premier League
17:00 Sheffield U - Tottenham Premier League
17:00 Luton - Fulham Premier League
17:00 Arsenal - Everton Premier League
18:00 Inter - Lazio Serie A
19:00 Valencia - Girona La Liga
19:00 Atletico Madrid - Osasuna La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Sevilla La Liga
19:00 Cadiz - Las Palmas La Liga
19:00 Mallorca - Almeria La Liga
19:00 Villarreal - Real Madrid La Liga
19:00 Granada - Celta Vigo La Liga
19:00 Barcelona - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Real Betis - Real Sociedad La Liga
19:00 Alaves - Getafe La Liga
20:45 Roma - Genoa Serie A
måndag 20 maj
13:00 Naestved - Hilleröd Danmark Division 1
14:00 Vejle - Hvidovre Superligaen
14:00 Lyngby - Viborg Superligaen
15:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga damer
15:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga damer
16:00 Silkeborg - Bröndby Superligaen
18:00 Nordsjälland - Midtjylland Superligaen
18:30 Salernitana - Verona Serie A
19:00 Hammarby - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Sirius - Västerås SK Allsvenskan
19:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
19:00 Växjö - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:10 Häcken - Malmö Allsvenskan
20:45 Bologna - Juventus Serie A
tisdag 21 maj
19:00 IFK Skovde - Tord Svenska Cupen
19:00 IFK Göteborg - Mjällby Allsvenskan
19:00 Århus - Köpenhamn Superligaen
onsdag 22 maj
18:45 Åstorp - Eskilsminne Svenska Cupen
19:00 Tidaholm GoIF - Jönköping Svenska Cupen
19:00 Öster - Landskrona Superettan
19:00 Örgryte - Trelleborg Superettan
19:00 Östersund - Gefle Superettan
19:00 Sundsvall - Sandvikens IF Superettan
19:00 Helsingborg - Skövde AIK Superettan
19:30 Enskede - FC Arlanda Svenska Cupen
21:00 Atalanta - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
torsdag 23 maj
19:00 Brage - Degerfors Superettan
19:00 Örebro - Utsikten Superettan
19:00 Varbergs BoIS - Oddevold Superettan
19:00 Norrby - Trollhättan Ettan södra
fredag 24 maj
04:00 Angel City W - San Diego Wave Women USA NWSL Women
17:00 Lidköping - Malmö FF Elitettan
19:00 Elfsborg - Halmstad Allsvenskan
19:00 Malmö - Kalmar Allsvenskan
19:00 Vendsyssel - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Kolding - Ålborg Danmark Division 1
19:00 Hobro - SönderjyskE Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Horsens Danmark Division 1
19:00 Gamla Upsala - Uppsala Elitettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Torn - Ariana Ettan södra
19:00 Tvååker - Ljungskile Ettan södra
lördag 25 maj
12:00 Sollentuna - Friska Viljor Ettan norra
13:00 Onsala - Torslanda Ettan södra
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Häcken - Hammarby Allsvenskan, damer
13:00 Eskilsminne - Rosengård Ettan södra
13:00 Stockholm Internazionale - Täby Ettan norra
13:00 Kolding - Köge Danska ligan, damer
13:00 Bollstanäs - Umeå Elitettan
13:00 Umeå - Vasalund Ettan norra
13:00 Sundsvall - Jitex Elitettan
13:00 AIK - Örebro SK Allsvenskan, damer
15:00 Randers - Vejle Superligaen
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Hvidovre - Lyngby Superligaen
15:00 Norrköping - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Viborg - Odense Superligaen
15:30 Nordsjælland - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
16:00 Mallbacken - IFK Kalmar Elitettan
16:00 Falkenberg - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Nordic United - Karlstad Ettan norra
16:00 Celtic - Glasgow Rangers Skotska cupen
16:00 Gais - Häcken Allsvenskan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
17:30 Mjällby - Djurgården Allsvenskan
18:00 Barcelona - Lyon UEFA Champions League, damer
20:00 Kaiserslautern - Bayer Leverkusen Tyska cupen
21:00 Almeria - Cadiz La Liga
21:00 Osasuna - Villarreal La Liga
21:00 Getafe - Mallorca La Liga
21:00 Real Madrid - Real Betis La Liga
21:00 Rayo Vallecano - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Sevilla - Barcelona La Liga
21:00 Celta Vigo - Valencia La Liga
21:00 Girona - Granada La Liga
21:00 Real Sociedad - Atletico Madrid La Liga
21:00 Las Palmas - Alaves La Liga
söndag 26 maj
13:00 Skövde AIK - Öster Superettan
14:00 Hammarby - Sirius Allsvenskan
14:00 Köge - Naestved Danmark Division 1
14:00 Helsingör - B 93 Danmark Division 1
15:00 Empoli - Roma Serie A
15:00 Gefle - Örebro Superettan
15:00 Vittsjö - Trelleborg Allsvenskan, damer
15:00 Rosengård - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 Napoli - Lecce Serie A
15:00 Atalanta - Torino Serie A
15:00 Sandvikens IF - Örgryte Superettan
15:00 Frosinone - Udinese Serie A
15:00 Milan - Salernitana Serie A
15:00 Cagliari - Fiorentina Serie A
15:00 Lazio - Sassuolo Serie A
15:00 Verona - Inter Serie A
15:00 Genoa - Bologna Serie A
15:00 Juventus - Monza Serie A
15:00 Oddevold - Östersund Superettan
16:00 Leeds - Southampton Championship
16:00 Örebro SK - Sunnanå Elitettan
16:00 Karlberg - Assyriska FF Ettan norra
16:00 Stocksund - AFC Eskilstuna Ettan norra
16:00 Hammarby TFF - Piteå Ettan norra
16:00 Helsingborg - Landskrona Superettan
16:30 Västerås SK - Brommapojkarna Allsvenskan
17:00 Köpenhamn - Nordsjälland Superligaen
17:00 Midtjylland - Silkeborg Superligaen
17:00 Bröndby - Århus Superligaen
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 10 8 1 1 19 25
2 Djurgårdens IF 10 7 1 2 14 22
3 Gais 10 6 0 4 0 18
4 Mjällby AIF 9 5 2 2 8 17
5 BK Häcken 10 5 2 3 3 17
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 10 5 0 5 0 15
7 Halmstads BK 10 5 0 5 -4 15
8 AIK 10 4 2 4 -4 14
9 IF Elfsborg 10 4 1 5 1 13
10 IF Brommapojkarna 10 3 4 3 -2 13
11 IK Sirius 10 3 3 4 -2 12
12 IFK Värnamo 10 3 2 5 -7 11
13 IFK Norrköping 10 3 2 5 -9 11
14 Kalmar FF 10 3 1 6 -2 10
15 IFK Göteborg 9 2 2 5 -5 8
16 Västerås SK FK 10 1 1 8 -10 4