ALLSVENSK PREMIÄRHELG

Djurgården premiärkrossade Blåvitt – så var matchen

ANNONS

GÖTEBORG. Djurgården 4–1-krossade IFK Göteborg i premiären.
Så här såg matchen ut minut för minut. 

1 min: Matchen är i gång!

8 min: Djurgården med ett fint läge! Lucas Bergvall nickar strax över. 

16 min: Jacob Widell Zetterström går omkull och får frispark med sig. Jämn matchbild än så länge.

20 min: Rasmus Schüller blir liggandes efter en smäll och får läkarvård på planen.

22 min: Schüller får hjälp av planen och tvingas till byte. Det där såg inte bra ut. In i spel kommer i stället Besard Sabovic. 

27 min: Kolbeinn Thordarson visas ut! Blåvitts mittfältare fäller gästernas Piotr Johansson och får syn sitt andra gula kort för matchen.

37 min: Bergvall försöker igen från nära håll – den här gången på halvvolley. Får dock inte till avslutet. 

39 min: Djurgården tilldelas straff efter hands på Gustav Svensson! Marcus Danielson stegar fram.

39 min: Mål! Danielson sätter iskallt dit straffen. 0–1!

45+1 min: Vi har minst sju tilläggsminuter kvar av den första halvleken. 

45+7 min: Mål! Lucas Bergvall nickar in 0–2 på hörna! Blytungt för hemmalaget.

Paus! Djurgården leder med 2–0 efter Bergvalls sena mål. 

46 min: Andra halvlek är i gång!

52 min: Sebastian Hausner blir liggande och båren rullas in, men Blåvitt-försvararen kan fortsätta spela. 

60 min. Stiltje i matchen just nu. IFK Göteborg försöker, men har svårt att skapa något farligt.  

66 min: Anders Trondsen utgår för Blåvitt och ersätts av Paulos Abraham.

72 min: Mål! Djurgården gör 0–3 genom Miro Tenho, som får stå helt fri och rulla in bollen. 

76 min: Mål! Det är spel mot ett mål. Djurgården gör 0–4 genom Tobias Gulliksen.

82 min: 17 879 åskådare är på plats på Gamla Ullevi! 

84 min: Mål! Paulos Abraham rundar Widell Zetterström och rullar in 1–4.  

87 min: 17-årige Lion Beqiri får göra allsvensk debut och byts in i slutminuterna. 

90+1 min: Minst sex minuter återstår av matchen.

Slut! Djurgårdens IF vinner mot IFK Göteborg med 4–1!

Startelvor:

Göteborg: Bishesari – Salomonsson, Svensson, Hausner, Trondsen – Yalcouye, Pyndt, Thordarson – Santos, Norlin, Mucolli. 

Djurgården: Widell Zetterström – Johansson, Danielson, Tenho, Dahl – Leach Holm, Schüller, Fallenius, Bergvall, Gulliksen – Hümmet.

TV: 


Dagens fråga presenteras av bet365

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
fredag 17 maj
19:00 Karlstad - Hammarby TFF Ettan norra
19:00 Trelleborg - Helsingborg Superettan
19:00 Utsikten - Öster Superettan
19:00 Gefle - Sundsvall Superettan
19:00 Vendsyssel - SönderjyskE Danmark Division 1
19:00 Rosengård - Olympic Ettan södra
19:00 Kolding - Hobro Danmark Division 1
19:00 Ålborg - Fredericia Danmark Division 1
20:45 Raith - Partick Thistle Skottland Premiership
20:45 Fiorentina - Napoli Serie A
21:00 Southampton - West Bromwich Championship
lördag 18 maj
13:00 Skövde AIK - Östersund Superettan
13:00 Malmö FF - Sundsvall Elitettan
13:00 Örebro SK - Bollstanäs Elitettan
13:00 Alingsås - Umeå Elitettan
15:00 Degerfors - Örgryte Superettan
15:00 Jitex - Mallbacken Elitettan
15:00 Lidköping - Gamla Upsala Elitettan
15:00 AIK - Häcken Allsvenskan, damer
15:00 Oddevold - Brage Superettan
15:00 Vittsjö - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Eintracht Frankfurt - Leipzig Bundesliga
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga
15:30 Borussia Dortmund - Darmstadt Bundesliga
15:30 Heidenheim - Köln Bundesliga
15:30 Stuttgart - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Bayer Leverkusen - Augsburg Bundesliga
15:30 Union Berlin - Freiburg Bundesliga
15:30 Werder Bremen - Bochum Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Mainz Bundesliga
16:00 Oskarshamns AIK - Ängelholm Ettan södra
16:00 Täby - Örebro Syrianska Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Eskilsminne - Torslanda Ettan södra
16:00 Falkenberg - Torn Ettan södra
16:00 Aston Villa - Manchester C Women’s Super League
16:00 Manchester U - Chelsea Women’s Super League
16:15 Leganes - Gijon LaLiga2
17:00 Horsens - B 93 Danmark Division 1
17:15 Bolton - Oxford United League One
18:00 Lecce - Atalanta Serie A
20:45 Torino - Milan Serie A
21:00 Alaves - Getafe La Liga
söndag 19 maj
12:00 Friska Viljor - Vasalund Ettan norra
12:30 Sassuolo - Cagliari Serie A
13:00 Landskrona - Örebro Superettan
13:00 AFC Eskilstuna - Sollentuna Ettan norra
14:00 Hammarby - AIK Allsvenskan
14:00 Crawley Town - Crewe League Two
14:00 Brommapojkarna - Norrköping Allsvenskan
14:00 Odense - Randers Superligaen
14:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
14:00 Uppsala - Sunnanå Elitettan
14:00 Piteå - Stockholm Internazionale Ettan norra
14:30 PSV - Waalwijk Eredivisie
15:00 Linköping - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 Trelleborg - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
15:00 Monza - Frosinone Serie A
15:00 Udinese - Empoli Serie A
15:00 Umeå - Karlberg Ettan norra
15:00 Sandvikens IF - Varbergs BoIS Superettan
15:30 Kaiserslautern - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
15:30 Hannover - Kiel 2. Bundesliga
15:30 Hansa Rostock - Paderborn 2. Bundesliga
15:30 Greuther Furth - Schalke 2. Bundesliga
15:30 Hamburg - Nürnberg 2. Bundesliga
15:30 Wehen - St Pauli 2. Bundesliga
15:30 Elversberg - Karlsruhe 2. Bundesliga
15:30 Osnabrück - Hertha Berlin 2. Bundesliga
15:30 Fortuna Düsseldorf - Magdeburg 2. Bundesliga
16:00 IFK Kalmar - Eskilstuna United Elitettan
16:00 Onsala - Norrby Ettan södra
16:00 Ariana - Trollhättan Ettan södra
16:00 Lund - Tvååker Ettan södra
16:00 Ljungskile - Jönköping Ettan södra
16:30 Värnamo - Kalmar Allsvenskan
16:30 Gais - Elfsborg Allsvenskan
17:00 Chelsea - Bournemouth Premier League
17:00 Manchester C - West Ham Premier League
17:00 Brentford - Newcastle Premier League
17:00 Crystal Palace - Aston Villa Premier League
17:00 Liverpool - Wolverhampton Premier League
17:00 Assyriska FF - Nordic United Ettan norra
17:00 Burnley - Nottingham Premier League
17:00 Brighton - Manchester U Premier League
17:00 Sheffield U - Tottenham Premier League
17:00 Luton - Fulham Premier League
17:00 Arsenal - Everton Premier League
18:00 Inter - Lazio Serie A
19:00 Valencia - Girona La Liga
19:00 Atletico Madrid - Osasuna La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Sevilla La Liga
19:00 Cadiz - Las Palmas La Liga
19:00 Mallorca - Almeria La Liga
19:00 Villarreal - Real Madrid La Liga
19:00 Granada - Celta Vigo La Liga
19:00 Barcelona - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Real Betis - Real Sociedad La Liga
19:00 Alaves - Getafe La Liga
20:45 Roma - Genoa Serie A
måndag 20 maj
13:00 Naestved - Hilleröd Danmark Division 1
14:00 Vejle - Hvidovre Superligaen
14:00 Lyngby - Viborg Superligaen
15:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga damer
15:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga damer
16:00 Silkeborg - Bröndby Superligaen
18:00 Nordsjälland - Midtjylland Superligaen
18:30 Salernitana - Verona Serie A
19:00 Hammarby - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Sirius - Västerås SK Allsvenskan
19:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
19:00 Växjö - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:10 Häcken - Malmö Allsvenskan
20:45 Bologna - Juventus Serie A
tisdag 21 maj
19:00 IFK Skovde - Tord Svenska Cupen
19:00 IFK Göteborg - Mjällby Allsvenskan
19:00 Århus - Köpenhamn Superligaen
onsdag 22 maj
19:00 Öster - Landskrona Superettan
19:00 Örgryte - Trelleborg Superettan
19:00 Östersund - Gefle Superettan
19:00 Sundsvall - Sandvikens IF Superettan
19:00 Helsingborg - Skövde AIK Superettan
21:00 Atalanta - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
torsdag 23 maj
19:00 Brage - Degerfors Superettan
19:00 Örebro - Utsikten Superettan
19:00 Varbergs BoIS - Oddevold Superettan
19:00 Norrby - Trollhättan Ettan södra
fredag 24 maj
04:00 Angel City W - San Diego Wave Women USA NWSL Women
17:00 Lidköping - Malmö FF Elitettan
19:00 Elfsborg - Halmstad Allsvenskan
19:00 Malmö - Kalmar Allsvenskan
19:00 Vendsyssel - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Kolding - Ålborg Danmark Division 1
19:00 Hobro - SönderjyskE Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Horsens Danmark Division 1
19:00 Gamla Upsala - Uppsala Elitettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Torn - Ariana Ettan södra
19:00 Tvååker - Ljungskile Ettan södra
lördag 25 maj
12:00 Sollentuna - Friska Viljor Ettan norra
13:00 Onsala - Torslanda Ettan södra
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Häcken - Hammarby Allsvenskan, damer
13:00 Eskilsminne - Rosengård Ettan södra
13:00 Stockholm Internazionale - Täby Ettan norra
13:00 Kolding - Köge Danska ligan, damer
13:00 Bollstanäs - Umeå Elitettan
13:00 Umeå - Vasalund Ettan norra
13:00 Sundsvall - Jitex Elitettan
13:00 AIK - Örebro SK Allsvenskan, damer
15:00 Randers - Vejle Superligaen
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Hvidovre - Lyngby Superligaen
15:00 Norrköping - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Viborg - Odense Superligaen
15:30 Nordsjælland - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
16:00 Mallbacken - IFK Kalmar Elitettan
16:00 Falkenberg - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Nordic United - Karlstad Ettan norra
16:00 Celtic - Glasgow Rangers Skotska cupen
16:00 Gais - Häcken Allsvenskan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
17:30 Mjällby - Djurgården Allsvenskan
18:00 Barcelona - Lyon UEFA Champions League, damer
20:00 Kaiserslautern - Bayer Leverkusen Tyska cupen
21:00 Almeria - Cadiz La Liga
21:00 Osasuna - Villarreal La Liga
21:00 Getafe - Mallorca La Liga
21:00 Real Madrid - Real Betis La Liga
21:00 Rayo Vallecano - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Sevilla - Barcelona La Liga
21:00 Celta Vigo - Valencia La Liga
21:00 Girona - Granada La Liga
21:00 Real Sociedad - Atletico Madrid La Liga
21:00 Las Palmas - Alaves La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 9 8 0 1 19 24
2 Djurgårdens IF 9 6 1 2 12 19
3 Gais 10 6 0 4 0 18
4 Mjällby AIF 9 5 2 2 8 17
5 BK Häcken 9 5 1 3 3 16
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 10 5 0 5 0 15
7 Halmstads BK 9 5 0 4 -2 15
8 AIK 10 4 2 4 -4 14
9 IF Elfsborg 10 4 1 5 1 13
10 IF Brommapojkarna 10 3 4 3 -2 13
11 IK Sirius 9 3 2 4 -2 11
12 IFK Värnamo 10 3 2 5 -7 11
13 IFK Norrköping 10 3 2 5 -9 11
14 Kalmar FF 10 3 1 6 -2 10
15 IFK Göteborg 9 2 2 5 -5 8
16 Västerås SK FK 9 1 0 8 -10 3