Fotbolls-EM 2024

Stor genomgång av alla EM-grupper – Grupp B

ANNONS

Fotbolls-EM 2024 i Tyskland drar snart igång.
Här kommer FotbollDirekt med en genomgång om samtliga grupper.
Näst på tur är grupp B.

EM 2024 i Tyskland drar igång snart. På fredag är det dags då värdnationen Tyskland ställs mot Skottland. 

För att ladda upp lite extra inför det stundande mästerskapet så kommer FotbollDirekt att gå igenom samtliga grupper och titta på vad nationerna presterat tidigare i EM, hur läget är idag, samt profiler från landet som imponerat här i Sverige.

Här tittar vi närmar på grupp B: 

Albanien

Bästa EM-resultat: Gruppspel (2016)

Senaste EM-resultat: Utslagna i gruppen (2016)

Kommentar: Albanien toppade lite oväntat sin kvalgrupp till EM 2024, vilket var första gången någonsin nationen lyckats med det. Väl på plats i Tyskland ser man dock ut att få det svårt. 

Albanerna tar plats i dödens grupp och det ska mycket till för att man inte ska sluta sist bakom toppnationer som Spanien, Italien och Kroatien.

En nyckel för framgång är att den förre AIK-spelaren, Jasir Asani ,håller i sin form från kvalspelet då han var Albaniens främste poänggörare med tre mål och två assist. 

Främsta herre med meriter i Sverige: Etrit Berisha

Prisades som årets målvakt 2013 och var överlag väldigt viktigt för Kalmar FF innan han flyttade till Italien där han haft en lång och fin karriär. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Dafina Memedov

Född i Sverige, men svensk-albanske Dafina gjorde faktiskt en landskamp för det albanska landslaget. Utöver det så representerade hon flera damallsvenska klubbar. 

***

Kroatien

Bästa EM-resultat: Kvartsfinal (vid flera tillfällen)

Senaste EM-resultat: Utslagna i åttondelsfinal 

Kommentar: Inför EM 2008 så sågs man som en riktig ”dark horse”. Detta mycket på grund av en då ung och spännande Luka Modric. 

Inför EM 2024 har nog många kroaterna som en tänkbar skräll, även denna gång mycket tack vare Modric.

Real Madrid mittfältaren börjar bli äldre och självklart finns många andra fina spelare i Kroatien, men ska de gå långt i mästerskapet ligger mycket på Modric. 

Främsta herre med meriter i Sverige: Antonio Colak

Anfallaren gjorde bara en säsong i Malmö FF, men vilken succésäsong det var med SM-guld och Champions League-kvalificering. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Iva Landeka

Var ett viktigt namn för FC Rosengård mellan 2016-2019, var med och vann ett SM-guld med klubben. 

***

Italien

Bästa EM-resultat: Vinnare (1968, 2020)

Senaste EM-resultat:  Vinnare (2020) 

Kommentar: Förväntningarna på de regerande mästarna är alltid höga, men i och med att man missade VM i Qatar så är det inte helt enkelt att se var Italien står.

En föryngring av landslaget är pågående men samtidigt så lär nog de flesta hoppas på att man lyckas med något som bara Spanien lyckats med tidigare, nämligen att vinna två EM-mästerskap i rad. 

Främsta herre med meriter i Sverige: Gianluca Curci

Hjälpte Hammarby under tiden Johan Wiland var skadad, men det blev bara ett halvår i Bajen. Södermalmsklubben blev även hans sista. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Anna Maria Picarelli

Den italienska landslagsmålvakten kom som en krislösning till Kristianstad 2010 och efter att ha hjälpt klubben att hålla sig kvar lämnade hon. 

***

Spanien

Bästa EM-resultat: Vinnare (1964, 2008, 2012)

Senaste EM-resultat: Utslagna i semifinal

Kommentar: Spanien är ett av de främsta EM-länderna någonsin och för många går spanjorerna in som stora favoriter i sommarens mästerskap – och detta med all rätta. Bortsett från straffläggningar så har Spanien faktiskt bara förlorat två av sina senaste 22 EM-matcher.

Ska det gå vägen för Spanien krävs det att Alvaro Morata fortsätter att hålla igång målskyttet. Efter Cristiano Ronaldo och Antoine Griezmann så är han den bästa målskytten sett till de två senaste EM-slutspelen. 

Främsta herr med meriter i Sverige: David Batanero

Imponerade stort i GIF Sundsvall mellan 2017-2019 och gjorde sedan även en säsong i Mjällby innan han flyttade hem till Spanien. 

Främsta dam med meriter i Sverige: Verónica Boquete

Var ett av flera spanska namn i Tyresö FF i början av 2010-talet. Var med och vann SM-guld med klubben 2012. 

***

Spelschema för gruppen:

Spanien - Kroatien 15 juni 18:00 

Italien - Albanien 15 juni 21:00

Kroatien - Albanien 19 juni 15:00

Spanien - Italien 20 juni 21:00

Albanien - Spanien 24 juni 21:00

Kroatien - Italien 24 juni 21:00

Se hela spelschemat här.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
söndag 23 juni
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Oskarshamn - Rosengård Ettan södra
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Kroatien - Italien EM
21:00 Albanien - Spanien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
00:00 Peru - Kanada Copa America
onsdag 26 juni
03:00 Chile - Argentina Copa America
18:00 Slovakien - Rumänien EM
18:00 Ukraina - Belgien EM
19:00 Skellefteå FF - Piteå Svenska Cupen
19:00 KIF Örebro - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Rosengård Allsvenskan, damer
19:30 IFK Ostersund - Hudiksvall Svenska Cupen
21:00 Tjeckien - Turkiet EM
21:00 Georgien - Portugal EM
00:00 Ecuador - Jamaica Copa America
torsdag 27 juni
03:00 Venezuela - Mexiko Copa America
19:00 Täby - Karlberg Ettan norra
19:00 Norrby - Ljungskile Ettan södra
19:00 Piteå - AIK Allsvenskan, damer
00:00 Panama - USA Copa America
fredag 28 juni
03:00 Uruguay - Bolivia Copa America
18:00 Sirius - Djurgården Träningsmatch
19:00 Brage - Gefle Superettan
19:00 Helsingborg - Varbergs BoIS Superettan
00:00 Colombia - Costa Rica Copa America
lördag 29 juni
03:00 Paraguay - Brasilien Copa America
13:00 Onsala - Trollhättan Ettan södra
13:00 Gamla Upsala - Sunnanå Elitettan
13:00 Jitex - Umeå Elitettan
13:00 AFC Eskilstuna - Friska Viljor Ettan norra
15:00 Malmö FF - Alingsås Elitettan
15:00 Norrköping - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Degerfors - Sandvikens IF Superettan
15:00 Utsikten - Oddevold Superettan
15:00 Sundsvall - Örebro Superettan
16:00 Örebro Syrianska - Hammarby TFF Ettan norra
16:00 Ängelholm - Eskilsminne Ettan södra
16:00 Tvååker - Falkenberg Ettan södra
16:00 Jönköping - Ariana Ettan södra
16:00 Olympic - Oskarshamn Ettan södra
16:00 Lidköping - Uppsala Elitettan
16:00 Nordic United - Stockholm Inter Ettan norra
16:00 Bollstanäs - Eskilstuna Elitettan
söndag 30 juni
02:00 Kanada - Chile Copa America
02:00 Argentina - Peru Copa America
13:00 Sundsvall - Mallbacken Elitettan
13:00 Brommapojkarna - Djurgården Allsvenskan, damer
13:00 Rosengård - Torslanda Ettan södra
13:00 Landskrona - Östersund Superettan
15:00 Örebro SK - IFK Kalmar Elitettan
15:00 Linköping - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Häcken - Kristianstad Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - KIF Örebro Allsvenskan, damer
15:00 Örgryte - Skövde AIK Superettan
15:00 Trelleborg - Öster Superettan
16:00 Vasalund - Karlstad Ettan norra
16:00 Sollentuna - IFK Stocksund Ettan norra
16:00 Assyriska FF - Umeå Ettan norra
18:00 Rosengård - Trelleborg Allsvenskan, damer
måndag 01 juli
02:00 Jamaica - Venezuela Copa America
02:00 Mexiko - Ecuador Copa America
18:00 AIK - Piteå Allsvenskan, damer
19:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8