Bilderna är från tidigare läger och har ingen koppling till lägret 2024
Rikslägret

RIKSLÄGRET FLICKOR 2009 – DEL 1: Målvakter

Talangsommar med FotbollDirekt – först ut rikslägret i Halmstad.
FotbollDirekt har tittat närmare på namnen från våra topprankade akademier. 

Snart är det dags för det årliga rikslägret i Halmstad.

För tredje året i rad så har FotbollDirekt.se tittat närmare på ett gäng av namnen som är kallade till årets läger.

Till skillnad från tidigare år så har vi år utgått från EFD:s akademcertifiering och då tittat på de akademier som är topprankade(nivå tre eller högre) samt vissa enstaka klubbar som sticker ut i positiv bemärkelse.

Dessa totalt 60+ namn kommer nu att presenteras i flera olika delar och först ut så tittar vi närmare på målvakterna.

✓ ‘’Hillevi är atletisk och redan så komplett''

✓ ‘’Hennes tajming i luftrummet imponerar stort - vilket namn Umeå har på gång.

✓ Güvenkaya så modig och greppsäker ! 

✓  Hon har ett oslagbart namn och ett järnspyke, Lejonkula! 

✓ Judit Thorells touch är läcker 

✓ ‘’Living next door to Alice'' - hon kan bli en idol för många.

✓ Edith Bodén är en maskin - slutar aldrig träna. 

Dagens fråga presenteras av bet365

LÄS VIDARE MED PLUS
Månadsvis
69 kr / mån
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Ingen bindningstid
Förnyas automatiskt
Årsvis
659 kr / år
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Förnyas automatiskt
Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 13 juli
15:00 Mjällby - Malmö Allsvenskan
17:30 Sirius - Gais Allsvenskan
18:15 Queen of South - Aberdeen Skotska Ligacupen
söndag 14 juli
02:00 Kanada - Uruguay Copa America
14:00 Djurgården - Värnamo Allsvenskan
16:30 Kalmar - Brommapojkarna Allsvenskan
16:30 Västerås SK - Norrköping Allsvenskan
16:30 Häcken - Elfsborg Allsvenskan
21:00 Spanien - England EM
måndag 15 juli
02:00 Argentina - Colombia Copa America
18:00 Rosenborg - Manchester U Träningsmatch
19:00 Halmstad - AIK Allsvenskan
19:00 Hammarby - IFK Göteborg Allsvenskan
tisdag 16 juli
19:00 Skottland - Serbien Euro Women - Qualification - League B
19:00 Tyskland - Österrike EM-kval damer Grupp A
19:00 Sverige - England EM-kval damer Grupp A
19:00 Spanien - Belgien EM-kval damer Grupp A
20:45 Hibernian - Queen's Park Skotska Ligacupen
torsdag 18 juli
18:00 Paphos - Elfsborg UEFA Europa League
fredag 19 juli
19:00 B 93 - Kolding Danmark Division 1
19:00 Vendsyssel - FC Roskilde Danmark Division 1
19:00 Sirius - Malmö Allsvenskan
20:00 Nordsjälland - Ålborg Superligaen
lördag 20 juli
15:00 Gefle - Trelleborg Superettan
15:00 Oddevold - Helsingborg Superettan
15:00 Öster - Sundsvall Superettan
15:00 Värnamo - Häcken Allsvenskan
15:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan
16:00 Esbjerg - Odense Danmark Division 1
17:00 Örebro - Örgryte Superettan
17:30 Brommapojkarna - Hammarby Allsvenskan
18:15 Dundee Utd - Ayr Skotska Ligacupen
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 15 11 2 2 28 35
2 Djurgårdens IF 14 10 1 3 16 31
3 Mjällby AIF 15 9 2 4 9 29
4 BK Häcken 15 7 2 6 1 23
5 IF Elfsborg 15 7 1 7 6 22
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 13 7 1 5 6 22
7 Gais 14 7 1 6 -3 22
8 IK Sirius 14 5 3 6 0 18
9 IF Brommapojkarna 14 4 6 4 -4 18
10 Halmstads BK 13 6 0 7 -6 18
11 IFK Värnamo 14 5 2 7 -3 17
12 AIK 13 5 2 6 -5 17
13 IFK Göteborg 13 4 2 7 -8 14
14 Kalmar FF 14 4 1 9 -11 13
15 Västerås SK FK 14 3 2 9 -6 11
16 IFK Norrköping 14 3 2 9 -20 11