Bilderna är från tidigare läger och har ingen koppling till lägret 2024
Rikslägret

RIKSLÄGRET POJKAR 2009 – DEL 4: Anfallare

Talangsommar med FotbollDirekt – först ut rikslägret i Halmstad.
FotbollDirekt har tittat närmare på namnen från våra topprankade akademier. 

Tjejernas riksläger i Halmstad gick av stapeln förra veckan och nu är det dags för killarnas. 

För tredje året i rad så har FotbollDirekt tittat närmare på ett gäng av namnen som är kallade till årets läger.

Till skillnad från tidigare år så har vi år utgått från SEF:s akademcertifiering och då tittat på de akademier som är topprankade(tre stjärnor eller högre).

Dessa totalt 90+ namn kommer nu att presenteras i flera olika delar och i denna fjärde del så tittar vi närmare på anfallarna. 

LÄS VIDARE MED PLUS
Månadsvis
69 kr / mån
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Ingen bindningstid
Förnyas automatiskt
Årsvis
659 kr / år
Tillgång till allt material på Fotbolldirekt.se
Förnyas automatiskt
Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 16 juli
19:00 Skottland - Serbien Euro Women - Qualification - League B
19:00 Tyskland - Österrike EM-kval damer Grupp A
19:00 Sverige - England EM-kval damer Grupp A
19:00 Spanien - Belgien EM-kval damer Grupp A
20:45 Hibernian - Queen's Park Skotska Ligacupen
onsdag 17 juli
20:00 Hearts - Tottenham Träningsmatch
torsdag 18 juli
18:00 Paphos - Elfsborg UEFA Europa League
fredag 19 juli
19:00 B 93 - Kolding Danmark Division 1
19:00 Vendsyssel - FC Roskilde Danmark Division 1
19:00 Sirius - Malmö Allsvenskan
20:00 Nordsjälland - Ålborg Superligaen
lördag 20 juli
15:00 Gefle - Trelleborg Superettan
15:00 Oddevold - Helsingborg Superettan
15:00 Öster - Sundsvall Superettan
15:00 Värnamo - Häcken Allsvenskan
15:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan
16:00 Esbjerg - Odense Danmark Division 1
17:00 Örebro - Örgryte Superettan
17:30 Rapid Wien - Milan Träningsmatch
17:30 Brommapojkarna - Hammarby Allsvenskan
18:15 Dundee Utd - Ayr Skotska Ligacupen
söndag 21 juli
13:00 Östersund - Degerfors Superettan
13:00 Sandvikens IF - Utsikten Superettan
14:00 Silkeborg - SönderjyskE Superligaen
14:00 Norrköping - Halmstad Allsvenskan
15:00 Horsens - Fredericia Danmark Division 1
15:00 Skövde AIK - Brage Superettan
16:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
16:30 Elfsborg - Mjällby Allsvenskan
16:30 IFK Göteborg - Västerås SK Allsvenskan
18:00 Viborg - Bröndby Superligaen
måndag 22 juli
19:00 Varbergs BoIS - Landskrona Superettan
19:00 Gais - AIK Allsvenskan
tisdag 23 juli
20:45 Aberdeen - Airdrieonians Skotska Ligacupen
onsdag 24 juli
15:00 Argentina - Marocko OS
15:00 Uzbekistan Olympic - Spanien OS
17:00 Guinea - Nya Zeeland OS
17:00 Egypten - Dominikansla republiken OS
19:00 Irak - Ukraina OS
19:00 Japan - Paraguay OS
21:00 Frankrike - USA OS
21:00 Mali - Israel OS
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 15 11 2 2 28 35
2 Djurgårdens IF 14 10 1 3 16 31
3 Mjällby AIF 15 9 2 4 9 29
4 BK Häcken 15 7 2 6 1 23
5 IF Elfsborg 15 7 1 7 6 22
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 14 7 1 6 5 22
7 Gais 14 7 1 6 -3 22
8 AIK 14 6 2 6 -4 20
9 IK Sirius 14 5 3 6 0 18
10 IF Brommapojkarna 14 4 6 4 -4 18
11 Halmstads BK 14 6 0 8 -7 18
12 IFK Värnamo 14 5 2 7 -3 17
13 IFK Göteborg 14 5 2 7 -7 17
14 Kalmar FF 14 4 1 9 -11 13
15 Västerås SK FK 14 3 2 9 -6 11
16 IFK Norrköping 14 3 2 9 -20 11