
Officiellt: Samuel Leach Holm klar för BK HÀcken
Samuel Leach Holm byter DjurgÄrden mot BK HÀcken.
MittfÀltaren har skrivit pÄ ett 3,5-Ärsavtal.
â Det kĂ€nns fantastiskt skönt. Jag Ă€r jĂ€ttemotiverad. Detta ska bli vĂ€ldigt kul, sĂ€ger nyförvĂ€rvet, till hemsidan.
I vintras anslöt Samuel Leach Holm till DjurgÄrden.
Men senaste tiden har det börjat gnissla kring mittfĂ€ltaren och han har ryktats bort.Â
Elfsborg och BK HÀcken har det dÄ ryktats om, enligt Expressen.
Nu Àr Leach Holm klar för BK HÀcken.
â Det kĂ€nns fantastiskt kul att vara hĂ€r. Jag har fĂ„tt vĂ€ldigt bra intryck och tycker att alla spelare och ledare samt personal pĂ„ kontoret har varit extremt trevliga. Alla skrattar mycket och det Ă€r vĂ€ldigt god stĂ€mning, sĂ€ger Samuel Leach Holm.
Han fortsÀtter:
 â Jag tycker att BK HĂ€cken spelar en fotboll som jag sjĂ€lv passar bra in i. Det handlar om en passningsorienterad fotboll med mycket kreativitet, rörelse och hög intensitet. Klubben har vĂ€ldigt skickliga spelare och ledare. Det gör att man kan skapa tid för sig sjĂ€lv och andra med boll och att man kan sĂ€tta sig sjĂ€lv och andra i bra lĂ€gen, sĂ€ger nyförvĂ€rvet.
Sportchef Martin Ericsson:
â Samuel Ă€r en spelare som vi följt sedan hans tid i IF Brommapojkarna. Det Ă€r en spelskicklig och hĂ„rt arbetande spelare som kan anvĂ€ndas som bĂ„de defensiv och offensiv mittfĂ€ltare i vĂ„rt system. Det Ă€r en smart spelare som vi tror kommer kunna anpassa sig snabbt till vĂ„rt spelsĂ€tt och som med sin fina fot ger oss ytterligare dimensioner i vĂ„rt spel. Vi hĂ€lsar Samuel varmt vĂ€lkommen till klubben, sĂ€ger Martin Ericsson.
***
TV:
Â
Den hÀr artikeln handlar om:






