STAFHAMMAR: ”Inte bara ett historiskt lag – duon rĂ€ddade Hammarby”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Sista omgÄngen Àr spelad för 2024 upplaga av damallsvenskan, vemodigt men sant.
Vi har en vinnare i RosengĂ„rd – vi fĂ„r Ă€ven tacka Örebro och Trelleborg för sin medverkan i damallsvenskan.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

***

SM-guldet utdelat 

RosengÄrd har Àntligen fÄtt sin pokal och kan fira hela veckan. RosengÄrd vann 25 av 26 möjliga matcher och har gjort 99 mÄl. Vi hittar inte bara ett historiskt lag utan Àven skytteligadrottningen Momoko Tanikawa. Matchen som fick avsluta sÀsongen för skÄnelaget var mot DjurgÄrden. Matchen slutade med en given seger för Segers RosengÄrd med hela 3-0. Otroligt fint att fÄ summera sÀsongen med en vinst, men Ànnu finare var det att Emma Berglund, som blev mamma för tre veckor sedan fick spela en nÄgra minuter i SM-gulds sÀsongen för RosengÄrd. Grattis Emma!

***

HĂ€cken med andraplatsen igen

BK HÀcken tar Äterigen den andraplatsen i damallsvenskan. HÀcken vann mot BP pÄ Grimsta med 5-1. De som hade show var Felicia Schröder och Matilda Nildén med tvÄ mÄl var. Kul att ungdomarna fÄr glÀnsa och kanske kan man ta med det till nÀsta Är och fortsÀtta pÄ det spÄret. FrÄgan Àr bara om de blir kvar i Sverige?
HÀcken slutar tvÄa, och ska vara mer Àn nöjda eftersom det var omöjligt att vara i nÀrheten av RosengÄrd.

***

AIK mÄste kvala

Solna-laget kommer bli tvingade att kvala för sin överlevnad i damallsvenskan. Trots en seger sÄ rÀckte det inte hela vÀgen till att sÀkra kontrakt. Norrköping började starkast men AIK vÀnde och vann med 3-2. AIKs matchhjÀlte blev Villemo Dahlqvist efter hennes mÄl i den 86:e minuten. Nu vÀntar kval mot UmeÄ för att försöka hÄlla sig kvar i damallsvenskan.

***

Bella Andersson och Emma Westin rÀddade Hammarby

Hammarby var redan innan matchen klara för Europa. Men i matchen mot PiteÄ blev det lite tufft. Första halvlek hade PiteÄ ett starkt fysiskt spel. Trots det vann Hammarby med 2-0 men det var inte dem vanliga mÄlskyttarna. Bella Andersson nickade in 1-0 mÄlet och sedan fick Emma Westin sÀtta in en riktigt fin boll i krysset. Cathinka Tandberg blev utbytt tidigt i andra halvlek och dÀrmed var chansen att vinna skytteligan helt borta.

***

Siemen med hattrick i sÀsongens sista match

Kristianstad mötte jumbon Trelleborg i Ärets sista match, och dÄ hade Kristianstad lekstuga. 5-0 efter tvÄ mÄl av Hlin Eiríksdóttir och sedan Hattrick av sommarens vÀrvning Remy Siemsen. Det blev en fin tredjeplats för Kristianstad som gör en bra och vÀl godkÀnd sÀsong! 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

***

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: