Leverkusen besegrade Dortmund â efter galna starten
Under fredagskvÀllen stÀlldes Borussia Dortmund mot Bayer Leverkusen i tyska Bundesliga.
DÄ bjöds tittarna pÄ underhÄllning direkt pÄ avspark nÀr Nathan Tella gjorde mÄl i den första minuten.
NÀr 20 minuter var spelade ledde Beyer Leverkusen med 3-1 och vann till slut med uddamÄlet.
Ligasexan Dortmund mot ligatvÄan Bayer Leverkusen stÀlldes mot varandra under fredagen.
FörvÄnande nog startade inte Leverkusens fixstjÀrna Florian Wirtz matchen. Det menade sportchefen Simon Rolfes inte hade med skadebesvÀr att göra
â NĂ„got ovĂ€ntat hade i morse, men han har inget problem (skadebekymmer, reds anm). Det Ă€r ett internĂ€rende och han kommer att spela i andra halvlek, sĂ€ger Rolfes till Sky och fortsĂ€tter:
â Det var ett litet problem, men han kan spela. I slutĂ€ndan var det trĂ€narens beslut. Det var ett litet problem i morse, sĂ„ Xabi tog beslutet. Men utöver det var det inte sĂ€rskilt dramatiskt, sĂ€ger Rolfes via Sky och Fotbollskanalen.
NÀr vÀl matchen började dröjde det inte lÀnge innan Leverkusen skulle sprÀcka nollan. RÀttare sagt en minut dÄ Nathan Tella hittade nÀtet med en praktfull halvvolley.
Sju minuter senare var det dags för Patrik Schick att göra sitt första mÄl för matchen. Detta nÀr han frÄn nÀra hÄll stötte in 2-0.
DÀrefter dröjde det fyra minuter till innan hemmalaget skulle reducera genom Jamie Gittens som chippade in bollen ovanför Lukas Hradecky.
Med 19 spelade minuter kom det fjĂ€rde mĂ„let. Ăven denna gĂ„ng via tjeckiern Schick som höll sig framme i boxen.
Efter den sprakande inledningen gick det femtio spelminuter innan nÀsta mÄl skulle falla. Detta genom Dortmund och anfallaren Serhou Guirassy som slog in en straff.
NĂ€rmare Ă€n sĂ„ kom dock inte hemmalaget och Leverkusen tog tre poĂ€ng i Bundesligas toppstrid. Upp till Bayern MĂŒnchen har Xabi Alonsos lag endast en poĂ€ng upp med en match mer spelad. Dortmund befinner sig just nu pĂ„ en sjĂ€tteplats.
Den hÀr artikeln handlar om:






