Ibrahim om nya Gais-kontraktet: ”Vill bygga vidare”
Harun Ibrahim skrev förra vecka ett femårskontrakt med Gais.
21-åringen var på lån i klubben från norska Molde.
Han berättar om beslutet att stanna i göteborgsklubben, till GP.
Harun Ibrahim skrev på ett kontrakt som sträcker sig fem år med Gais. Han berättar i en intervju i GP:s fotbollspodd ”Inga Dönare” varför valet blev att stanna i göteborgsklubben.
– För mig var det framför allt projektet i Gais som var avgörande. Jag har bra koll på hur saker och ting fungerar här, och jag tror att vi kan bli bättre, säger Ibrahim i GP:s podd.
Gais-ytterbacken ryktades under januarifönstret till den nederländska klubben Willem II men valde att stanna i Sverige.
– Det här är en grupp med stor ambition och jag vill vara en del av det. Vi ska göra fler mål på kontringar, men vi måste också bli bättre på att föra matcher. Vi vill bygga vidare på det vi gjorde bra förra året, säger 21-åringen i intervjun.
Harun Ibrahim gjorde totalt 28 matcher i grönsvart tröja förra säsongen, där han även bidrog med en assist.
Den här artikeln handlar om: