Oavgjort efter första akten i Odense


Sverige möter rivalerna Danmark i Nations League.
En viktig match för ett framtida VM-kval och Nations League turneringen.  
Efter den första halvleken är ställningen 1-1 – efter mål av Linda Sembrant och Pernille Harder.

Under fredagskvällen gästade Sveriges damlandslag Danmarks dito i Nations League.

Med sex minuter spelade skulle Sverige skapa sin första riktiga chans när Linda Sembrant kunde stöta in 1-0 från nära håll efter en tilltrasslad situation framför mål. Inlägget kom från Hanna Bennison och var ett fint sådant.

Efter 16 spelade minuter tilldelades Danmark en straff efter att bollen, enligt domaren, tog på Johanna Rytting Kaneryds hand. Den danska kaptenen Pernille Harder satte straffen kyligt. 

– Vi kan inte avgöra om den är på handen eller armen, väldigt svårt att se, sade Daniel Nannskog i SVT:s studio om straffen.  

I den 37:e matchminuten fick Filippa Angeldahl ett gult kort efter en tröjdragning. 

Sverige övertygade i matchen och hade övertaget. Det var en del slarv och misstag men kollektivet höll ihop bra för Sverige. Den som främst hotade blågult var Pernille Harder som stod för många löpningar, otroligt fina passningar och en del bra skott på mål. 

Med sekunder kvar av den första halvleken fick Danmark en frispark från ett bra läge – men det blev inte farligt. 

Den första halvleken slutade 1–1.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: