Så firade Ståhl Europaavancemanget: ”Tre Siberia rakt upp i käften”

Djurgårdens IF är vidare till kvartsfinal i Conference League.
Hur firar man egentligen en sådan triumf?
– Siberia har jag redan kört. Vinstsnusen var tre Siberia rakt upp i käften, meddelar Adam Ståhl till Fotbollskanalen.

0-1 mot Pafos blev till 3-0 på hemmaplan under torsdagen och Djurgården är med det vidare till kvartsfinal i Europa Conference League.

En av matchens målskyttar, Daniel Stensson, berättade om planerna kring nattens segerfirande efter matchen.

– Först ska vi till Sturehof med alla som vill komma dit. Det kommer inte bli säng innan 00 i alla fall, säger Stensson till Fotbollskanalen.

Även sportchef Bosse Andersson meddelade att det fanns en plan för kvällen.

– Laget ska gå ut och fira. Vi ska ha en jävligt trevlig kväll, vi ska njuta. Det blir god mat och kanske lite dryck till det.

Ganska direkt efter matchen inleddes firandet i Djurgårdens omklädningsrum, åtminstone för Adam Ståhl som stoppade upp tre starka under läppen.

– Siberia har jag redan kört. Vinstsnusen var tre Siberia rakt upp i käften. Hade det funnits på spruta hade jag tagit det också, säger han och skrattar. 

I kvartsfinalen ställs Djurgården mot österrikiska Rapid Wien.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: