Nanasis strålande omgång – toppade Ligue 1

Inför landslagsuppehållet spelades den 26:e omgången av Ligue 1.
I den ställdes Strasbourg mot Toulouse – och Sebastian Nanasi stod för en fin prestation.
Enligt siffror från den senaste omgången hade svensken det högsta xG-värdet av alla spelare i hela ligan.

Sebastian Nanasis framfart i Frankrike har inte gått obemärkt förbi.

Sedan den 22-årige svensken lämnade Malmö FF har han startat 22 matcher, gjort fem mål och tre assist för sitt Strasbourg.

Som om det inte var nog har han gjort en plats i Jon Dahl Tomassons blågula landslag till sin. I hans startdebut i tävlingssammanhang slog han till med dubbla mål när Sverige slog Estland med 3-0 i Nations League.

Under tisdagskvällen ställs Sverige mot Nordirland i en träningsmatch på Strawberry arena. Till matchen kommer Blågult från en fiaskoartad förlust borta mot Luxemburg, där Nanasi spelade den sista halvtimmen av matchen.

Innan landslagsuppehållet spelade Strasbourg, och Nanasi, mot Toulouse i Ligue 1. Från start spelade Sebastian Nanasi och stod för en riktig toppinsats när hans lag vände och vann med 2-1.

Även om Nanasi inte gjorde varken mål eller assist sticker hans xG-värde, eller förväntade mål, ut. Faktum är att Kristianstad-sonen hade det enskilt högsta xG-värdet i hela Ligue 1 i den 26:e ligaomgången. Bakom sig hade han bland annat Lyons Alexandre Lacazette och Nice Tom Louchet.

1. Sebastian Nanasi (Sweden)
  Team: Strasbourg
  Match: Strasbourg-Toulouse (2025-03-16)
  xG: 1.14

2. Alexandre Lacazette (France)
  Team: Lyon
  xG: 1.12

3. Tom Louchet (France)
  Team: Nice
  xG: 1.0

Källa: Enetpulse.

Frågan om Nanasi får chansen från start i kvällens landskamp, och om han kommer visa sig vara målfarlig, återstår att se.

Matchen mellan Sverige och Nordirland har avspark vid 19.00.

Video

Sebastian Nanasi om första tiden i Frankrike


Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: