
Kvittering i 87:e minuten för Leganés mot Osasuna efter Rabas mål
- Kryss mellan Leganés och Osasuna
- Daniel Raba kvitterade i 87:e minuten
- Leganés nu 18:e, Osasuna på 13:e plats
I 87:e minuten slog Daniel Raba till och gjorde 1–1 och räddade en poäng för Leganés i mötet med Osasuna i La Liga på Estadio Municipal de Butarque. Bortalaget hade ledningen med 0–1 i slutet av matchen, men Rabas fullträff för Leganés gjorde att matchen på måndagen slutade oavgjort.
Det var Leganés fjärde match i rad utan seger.
Leganés–Osasuna – mål för mål
Inget av lagen lyckades göra mål under första halvlek, men efter pausen slog Jorge Herrando till och gav Osasuna ledningen.
Kvitteringen kom i matchens absoluta slutskede, med tre minuter kvar att spela, när Daniel Raba slog till och gjorde mål på straff för Leganés. Det fastställde slutresultatet till 1–1.
Leganés har en seger, en oavgjord och tre förluster och 7–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Osasuna har tre oavgjorda och två förluster och 5–9 i målskillnad. Det här var Leganés tionde oavgjorda match den här säsongen.
För Osasuna gör resultatet att man nu ligger på 13:e plats i tabellen, medan Leganés är på 18:e plats.
Leganés tar sig an Barcelona i nästa match hemma lördag 12 april 21.00. Osasuna möter Girona hemma söndag 13 april 14.00.
Leganés–Osasuna 1–1 (0–0)
La Liga, Estadio Municipal de Butarque
Mål: 0–1 (49) Jorge Herrando, 1–1 (87) Daniel Raba.
Varningar, Leganés: Daniel Raba, Yvan Neyou, Valentin Rosier. Osasuna: Jon Moncayola, Aimar Oroz.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Leganés: 1-1-3
Osasuna: 0-3-2
Nästa match:
Leganés: FC Barcelona, hemma, 12 april
Osasuna: Girona, hemma, 13 april
Den här artikeln handlar om: