
Därför har Hellberg inte roterat: ”Inte funnits anledning”
Kim Hellbergs Hammarby har inlett allsvenskan på bästa möjliga sätt.
Detta utan att rotera en enda position i startelva.
– Vi kommer behöva använda fler spelare, säger Hellberg till Sportbladet.
IFK Göteborg besegrades med 4-0, BP med 2-0 och Djurgården med samma siffror.
Hammarby har inlett den allsvenska säsongen på bästa tänkbara sett – och Kim Hellberg har inte bytt en enda spelare i startelvan. Så kommer det dock inte att fortsätta i framtiden.
– Det har inte funnits någon anledning att göra något annorlunda hittills, eftersom det varit långt mellan matcherna och vi har fått bra träff i matcherna. Men vi kommer behöva använda fler spelare, säger Kim Hellberg till Sportbladet.
Däremot kommer han inte att göra det utan eftertanke.
– Som alltid, jag tänker på varje match, hur vi ska vinna med det bästa laget på kort och lång sikt. Det är så vi kommer jobba. Det gäller att ha en bra balans i det och använda truppen på bästa sätt. Vi behöver ett långsiktigt tänk i det med, vi ska spela i Europa sen.
Av de spelare som ännu inte har fått starta i allsvenskan lyfter Hellberg ett par namn som han tycker har imponerat.
– Monte (Madjed) har varit jättebra. Jonathan Karlsson gjorde det fantastiskt på försäsongen och fick en skada som har hållit honom tillbaka lite. Simon Strand har jag aldrig sett så bra som på slutet. Det är en mängd. Abdo Boudahs inhopp på slutet, han har visat att han har tagit sig till en ny nivå. Jag har ett helt gäng. Också de unga, i Wilson (Uhrström Lindberg), Gent (Elezaj) och Kaboré. Jag har väl sagt alla nu som inte startat. Jag har en väldigt fin trupp och de kör som fasen, avslutar Hellberg.
Nästa match spelar Hammarby på fredag, då de gästar Mjällby AIF på Strandvallen.
Video
Hellberg om truppen: ”Ögonen på en central mittfältare”
Den här artikeln handlar om: