Díaz framtidsbesked: ”Jag är glad och njuter”

Luis Díaz har i omgångar ryktats bort från Liverpool.
Nu kommer colombianen med ett tydligt framtidsbesked.
– Från första dagen jag kom har jag alltid varit lycklig, lugn och njutit av fotbollen som spelas i det här fantastiska laget, säger han till Telemundo Deportes.

Luis Díaz har stått för en fin säsong i Liverpool i år.
Trots det har det till och från ryktats kring colombianens framtid.

Han har placerats i bland annat FC Barcelona samtidigt som det kommit uppgifter om att Liverpool vill förlänga med honom.
Nu uttalar sig colombianen själv och det är tydligt att hans tanke är att stanna i Merseyside-klubben.

– Ja, jag är lycklig. Från första dagen jag kom har jag alltid varit lycklig, lugn och njutit av fotbollen som spelas i det här fantastiska laget, säger han till Telemundo Deportes och fortsätter:
– Vi kommer att prata om det. Jag skulle gärna stanna hur många år det än tar, det beror också på klubben. Det här är detaljer som löses separat. Väldigt lugn, jag är glad och njuter av Premier League.

Liverpool har som bekant redan säkrat Premier League-titeln i år, hittills i ligan är Díaz noterad för 13 mål och sju assist på 34 matcher.

Video

Arsenal stod för upphämtning – spelade oavgjort mot Liverpool

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: