Joe Mendes mästare i Schweiz – Shaqiris galna (!) comeback: ”Ska bygga staty”

Svenske Joe Mendes är ligamästare med FC Basel.
Då stod hemvändaren Xherdan Shaqiri, 33, för en galen säsong.
– Jag sa till honom: Jag ska bygga en staty av dig, säger Basel-presidenten David Degen till blue Sport.

Den tidigare AIK-spelaren Joe Mendes, 22, har spenderat säsongen på lån från Braga i Portugal till FC Basel i Schweiz. 27 spelade matcher senare kröntes svensken till schweizisk mästare i helgen.

I samband med att andraplacerade Servette misslyckades med att vinna mot Young Boys i söndags var ligatiteln säkrad för Basel, som inte har vunnit den schweiziska ligan på åtta år.

Konungens återkomst

Under sommaren återvände den tidigare världsstjärnan Xherdan Shaqiri, 33, hem till sin moderklubb Basel efter ett 13 år långt utlandsäventyr. Den schweiziska fotbollsikonen lämnade klubben för Bayern München 2012, och sedan dess har han representerat klubbar som Inter, Stoke, Liverpool och senast Chicago Fire i MLS.

Sedan Shaqiri vände hem till Basel i augusti har 33-åringen svarat för hissnande 18 mål och 20 assist på 31 ligamatcher för den schweiziska storklubben. Det är alltså ett poängsnitt på strax över 1,2 poäng per match.

– Genom att värva Shaq (Shaqiri) ville vi sätta ett exempel. Shaq har uppnått detta. Han hade kunnat ta den enkla vägen, tjänat pengar i Saudiarabien eller liknande. Men nej, han kom tillbaka till Basel. Det sätter också enorm press på honom personligen. Han stod emot allt. Hatten av, stor film. Jag sa till honom: Jag ska bygga en staty av dig, säger Basel-presidenten David Degen till blue Sport.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: