Trots seger – fortsatt tungt för Chilufya

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Edward Chilufya såldes av Djurgården till FC Midtjylland för omkring 25 miljoner kronor i januari. Starten i Danmark har varit tuff. 22-åringen fick dock chansen från start i dag, men byttes ut när FCM slog Ålborg med 2-0.

Edward Chilufya fick sitt stora genombrott ifjol. 22-åringen stod för tolv poäng på 29 matcher i allsvenskan ifjol.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Detta fick den danska storklubben FC Midtjylland att betala omkring 25 miljoner kronor för yttern, men tiden efter Djurgården har varit tuff.

Zambiern inledde livet i Danmark med att bli lämnad utanför lagets Europatrupp och i ligan har speltiden varierat.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

22-åringen fick dock chansen från start i dag när FCM slog Ålborg hemma med 2-0. 

Den tidigare Djurgårdsstjärnan gjorde dock inte allt för mycket väsen av sig och blev utbytt efter dryga timmen. Det här var 22-åringens andra start i sin nya klubb.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

RASMUS HJORTLING OLOFSSON 

PATRICK EKWALL INFÖR ALLSVENSKAN – MED THOMAS LAGERLÖF

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: