Rafferty saknas mot Hammarby: ”En känning”

Marcus Rafferty är inte med i truppen mot Hammarby.
Därmed missar Degerfors-stjärnan återkomsten till hans gamla hemmaplan.
”Det är en känning som uppstått på träning i veckan”, skriver Timmie Falk, press- och kommunikationschef, i ett sms till Fotbollskanalen.

Video

Elias Pihlström om pappan: ”Gjort mig stark mentalt”

Marcus Rafferty, 20, lämnade Hammarby för Degerfors IF inför säsongen i en rekordvärvning för Dif. När värmlänningarna reser till Stockholm för match mot ”Bajen” saknas den 20-åriga stjärnan från matchtruppen, och Rafferty missar därmed återkomsten till 3Arena.

”Det är en känning som uppstått på träning i veckan. Inget allvarligt. Förhoppningsvis kan han vara med på lördag mot Öster”, skriver Timmie Falk, press- och kommunikationschef, i ett sms till Fotbollskanalen.

Degerfors saknar även Juhani Pikkarainen, som är avstängd, och Adi Fisic och Bernardo Morgado som båda är skadade. Maill Lundgren är tillbaka i truppen efter sex matchers frånvaro.

Matchen mellan Hammarby och Degerfors startar klockan 19:10 under måndagen.

Degerfors trupp:

  • Wille Jakobsson
  • Mamadouba Diaby
  • Leon Hien
  • Sebastian Ohlsson
  • Nahom Netabay
  • Christos Gravius
  •  Erik Lindell
  • Nasiru Moro
  • Sebastian Ohlsson
  • Luc Kassi
  • Teo Grönborg
  • Omar Faraj
  • Elias Barsoum
  • Elias Pihlström
  • Maill Lundgren
  • Alexander Hedén Lindskog
  • Hjalmar Smedberg
  • Rasmus Forsell
  • Ziyad Salifu

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: