
Lagkaptenens stora ord: ”Mer eller mindre en bragd att vi vinner”
MALMÖ. BK Häcken är svenska cupmästare – för fjärde gången i klubbens historia.
Denna gång lyfte lagkapten Simon Gustafson pokalen – efter en riktig skalp till seger mot Malmö FF.
– Prestationen för att vinna tycker jag är mer eller mindre en bragd, säger han efter matchen.
Med 120 minuter fotboll och straffsparkar i benen har Häckens lagkapten satt sig ner på en stol i pressrummet på Eleda stadion.
Anledningen?
– Jag är så jävla trött, slänger han ur sig.
Tröttheten till trots blev det en bra dag för 30-årige mittfältaren som var med och besegrade Malmö FF via straffar och senare fick lyfta pokalen framför de tillresta Häcken-supportrarna.
Titeln är inte hans första i karriären, men sannolikt en av dem som smakar bäst.
– Titeln i sig vet jag inte, men prestationen för att vinna tycker jag är mer eller mindre en bragd att vi vinner den här matchen.
Varför då?
– Med tanke på förutsättningar, med tanke på skador och allt möjligt som går in i matchen. Vi spelar borta, så var det på gräs och allting. Vi krigar oss igenom det och lyckas vinna, vilket är otroligt kul.
Att BK Häcken, med sin enorma skadekris, lyckas vinna en match mot de regerande cup- och seriemästarna tycker lagkaptenen säger en hel del om spelartruppen.
– Ja, ganska mycket kring mentaliteten som vi verkligen har försökt bygga och att vi har kommit en bra bit på vägen där. Också i någon form av flexibilitet i hur vi spelar rent taktiskt men också i känslan man har i matchen. De har mycket boll idag till exempel men min känsla var att aldrig att jag var speciellt orolig över att det ringer (i målet, reds anm) vilken sekund som helst. Det känns som att vi är samlade och har kontroll, det är en skön känsla att spela med.
Simon Gustafson får frågan om han tycker att de vann rättvist. Simon Gustafson tar en stunds betänketid innan han svarar.
– Helt ointresserad av frågan om jag ska vara helt ärlig. Jag vet inte, jag tycker att de har mycket boll men de kommer inte till så mycket lägen. Jag kommer knappt ihåg hur första halvlek var så jag kan inte ge dig ett bra svar, avslutar lagkaptenen.
Den här artikeln handlar om: