Sylvinho lyrisk över supportrarnas stöd: ”NĂ€stan som en hemmamatch”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

SOLNA. Albanien hade en stor supporterskara pÄ plats i bortamötet med Sverige.
Förbundskapten Sylvinho var exalterad efterÄt.
– NĂ€stan som en hemmamatch – det var hĂ€ftigt, sĂ€ger han till FotbollDirekt pĂ„ presskonferensen efterĂ„t.{{ BC AD HERE }}

Sverige tog emot Albanien pĂ„ hemmaplan – och matchen slutade i en 1–0-seger för de blĂ„gula. Det vinnande mĂ„let? Organiserades av Gustaf Nilsson.

Men matchen pÄ lÀktaren gick möjligen över i albansk seger. Det var mÄnga rödsvartklÀdda bortafans pÄ plats och de lÀt en hel del.

– Jag Ă€r inte förvĂ„nad. Vi spelar för dem. Oavsett vilket land vi Ă„ker till sĂ„ har vi mĂ„nga albanska fans pĂ„ plats. AtmosfĂ€ren de skapar Ă€r otrolig. Jag har hört att det Ă€r mĂ„nga albaner i Tyskland ocksĂ„, sĂ„ jag ser fram emot deras stöd dĂ€r. De förtjĂ€nar det mĂ€sterskapet (EM 2024). Det Ă€r ett stolt ögonblick för alla, sĂ€ger förbundskapten Sylvinho till FotbollDirekt pĂ„ presskonferensen efter matchen.

KĂ€ndes det ens som en bortamatch?
– NĂ€stan som en hemmamatch, nĂ€stan! Det var runt 4000 albaner pĂ„ plats, det var hĂ€ftigt och de hjĂ€lpte oss mycket.

Jon Dahl Tomasson gjorde sin första hemmamatch som förbundskapten för Sverige. Han Ă€r, trots motstĂ„ndarnas tryck pĂ„ lĂ€ktaren, nöjd med sin debut pĂ„ svensk mark.

– SjĂ€lvklart kĂ€ndes det som en hemmamatch. Till och med min fru var hĂ€r. Min son hade en turnering pĂ„ Malta, han tog flyget via Istanbul till Sverige. Jag tror att vĂ„ra supportrar som var pĂ„ plats ocksĂ„ var rĂ€tt nöjda med segern och den hĂ„llna nollan, sĂ€ger han.

Sylvinho hyllar det svenska laget.

– Jag blev inte imponerad av nĂ„gon, eftersom jag redan visste hur bra de var. De har bra spelare överallt, pĂ„ kanterna, lĂ€ngst fram. Det Ă€r starka spelare, med fin teknik och som presterar pĂ„ högsta nivĂ„. De Ă€r otroliga, sĂ€ger han.

Sverige stÀlls mot Danmark hÀrnÀst. Matchen spelas den 5 juni.

***

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: