TV: Spanien till final i Nations League – Yamal hjälte i galna semin

Nio (!) mål.
Det blev det i Nations League-semifinalen mellan Spanien och Franrike.
Nu ska “La Roja” spela final mot Portugal på söndag.

Portugal vände och vann Nations League-semifinalen mot Tyskland i onsdags. Under torsdagskvällen fick portugiserna en motståndare i finalen när Spanien besegrade Frankrike i Stuttgart i Tyskland.

Spanjorerna vann sin grupp framför Danmark, Serbien och Schweiz, och i kvartsfinalen besegrades Nederländerna efter straffläggning. Även motståndet, Frankrike, toppade sin grupp framför stornationer som Italien och Belgien. ”Les Bleus” hämtade upp ett 2–0-underläge mot Kroatien i kvarten och tog sig vidare efter straffläggning.

Finalen mot Portugal spelas på söndag, den 8 juni, och förloraren i semin ställs mot Tyskland i en bronsmatch samma dag.

Matchen fick en fullständigt galen inledning när drömlägen att spräcka nollan avlöste varandra. I ena sekunden var det Kylian Mbappé som hade kunnat skjuta ledningen till Frankrike, i andra var det Lamine Yamal för Spanien. Efter tio minuters spel lossade Theo Hernandez av en riktigt kanon som tog i kryssribban på Unai Simons mål.

Chanskavalkaden skulle dock ge utdelning till slut, och efter drygt 20 spelade minuter drev Yamal upp bollen på Spaniens högerkant. 17-åringen spelade in bollen till Mikel Oyarzabal i straffområdet, och Real Sociedad-spelaren trollade vidare till Nico Williams som dundrade upp bollen i nättaket.

Bara minuter senare fick Mikel Merino bollen i ett farligt läge och rullade in Spaniens 2–0-mål.

– Det franska försvaret läcker oroväckande, sa kommentatorn i Viaplay-sändningen.

Strax före halvtidspaus hade Spanien ytterligare en boll i kassen, men Dean Huijsens mål dömdes bort för offside.

När semin gick till halvtidspaus hade ”La Roja” en 2–0-ledning i ryggen.

Den andra halvleken startade inte bättre för ”Les Bleus”, trots några inledande lägen att reducera och blåsa liv i semin. Fem minuter in i matchens andra akt gjordes Yamal omkull av Adrien Rabiot och domare Michael Oliver pekade på straffpunkten. 17-åringen dunkade in straffen till 3–0.

Oliver hann knappt blåsa igång matchen igen efter det rödklädda firandet innan Spanien hade gjort ännu en balja. Denna gång var det Pedri som fick nätkänning efter en fin passning från Williams.

Strax därefter svängde det igen när Frankrike tilldömdes en straff efter att Pedro Porro gjort ned Kylan Mbappé. Real Madrid-stjärnan stegade fram och fintade bort Simon i det spanska målet och reducerade matchen till 4–1.

Om reduceringsmålet skulle ge hopp till Frankrike? Kanske, men det varade inte länge. Med 25 minuter kvar att spela slet sig Yamal loss och rullade in femman (!) till Spanien.

– Nu är det definitivt ”adios” till Frankrike, sa Viaplay-kommentatorn.
– Vilken kross! fortsatte han.

Med drygt tio minuter kvar att spela drog inhoppande Rayan Cherki, som gjorde sin debut för det franska herrlandslaget, till med ett kanonskott förbi en chanslös Simon och reducerade för Frankrike med semifinalens sjunde (!) mål. Minuter senare satte Dani Vivian bollen i egen bur till 5–3.

På tilläggstid fick Randal Kolo Muani in 5–4 för Frankrike med pannan. Det räckte dock inte och Spanien tog sig till final i Nations League.

Startelvor:

Spanien:
Simon – Porro, Le Normand, Huijsen, Cucurella – Zubimendi, Pedri, Merino – Lamine Yamal, Oyarzabal, N. Williams. 

Frankrike:
Maignan – Kalulu, Konate, Lenglet, Hernandez – Kone, Rabiot – Dembele, Olise, Doue – Mbappe. 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: