
Uppgifter: United in i jakten på Kean – som snart har utköpsklausul
Moise Kean ser ut att vara på väg mot ett klubbyte i sommar.
Nu uppges Manchester United visa intresse för anfallaren.
Som snart har en utköpsklausul.
Moise Kean stod för en mycket fin säsong i Fiorentina den gångna säsongen, men att han blir kvar i Florens känns allt mer osannolikt.
Det har tidigare rapporterats om intresse från såväl Newcastle som AC Milan. Även en saudiarabisk klubb har uppgetts finnas med i bilden. Nu gör även Manchester United det.
La Gazzetta dello Sport rapporterar nämligen nu att Manchester United är intresserade av anfallaren som den gångna säsongen noterades för 19 mål på 32 matcher i Serie A.
Anfallaren blir snart tillgänglig via utköpsklausul
Vidare så rapporterar den italienska tidningen att Kean snart blir tillgänglig via en utköpsklausul.
Enligt tidningen så har anfallaren en utköpsklausul på 52 miljoner euro (omkring 580 miljoner kronor) som träder i kraft den 1 juli och som är aktiv till den 15 juli.
Ifall Manchester United, eller någon annan klubb väljer att aktivera den då återstår att se.
Video
England sänkte Spanien i kvartsfinalen – vann med 3-1
Den här artikeln handlar om: